DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Abp Hoser odznaczony przez Prezydenta. „Nigdy nie wahał się prezentować swoich przekonań”

Abp Hoser odznaczony przez Prezydenta. „Nigdy nie wahał się prezentować swoich przekonań”
fot: Krystian Maj/FORUM

Abp Henryk Hoser został dziś odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości w Belwederze z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe 22. osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Biskup warszawsko-praski został uhonorowany za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej.

 

Prezydent zaznaczył, że abp Hoser „nigdy nie wahał się prezentować swoich przekonań, nawet mając świadomość głębokiej krytyki”.

 

Jak dodał prezydent, „abp Hoser przez wszystkie lata swojej posługi kapłańskiej nigdy nie wahał się mówić prawdy”. - Poglądy i skłonności na tej scenie wartości są różne, a najważniejsze jest to, żeby były to przekonania, które budują Rzeczpospolitą, budują te wszystkie wartości, które są jej ostoją. Jest to nasze poczucie wspólnoty, polska rodzina, w której zawsze nasz język, historia, obyczaj był przechowywany, nawet w najtrudniejszych czasach. Dziś czasy nie są trudne, ale rodzinę trzeba nadal bronić i wspierać – podkreślił Andrzej Duda.

 

- Narodowy Dzień Niepodległości zawsze powinniśmy obchodzić w sposób radosny i niezwykle dostojny, czczący tą wielką pamięć, bo Niepodległość, tak jak wolność, nie jest dana raz na zawsze. My Polacy na przestrzeni setek lat naszej historii przekonaliśmy się, jak łatwo tą Niepodległość utracić, w skutek kierowania się partykularnymi interesami – powiedział prezydent.

 

Jak dodał, „Ojczyzna powinna pamiętać o tych, którzy całym życiem się jej poświęcają, bronią tego, co najważniejsze dla Polski, dla narodu, czasem dla zwykłej przyzwoitości”. - Ogromnie się cieszę, że mogłem Państwa uhonorować. Jesteście Państwo ludźmi niezłomnymi. Dziękuję za wszystko, i w imieniu Rzeczypospolitej i w moim własnym - powiedział Andrzej Duda do odznaczonych najwyższymi honorami państwowymi.

 

72-letni abp Henryk Hoser jest lekarzem, misjonarzem, a od 2008 roku biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim. W 2005 r. został arcybiskupem tytularnym Tepelte oraz sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. W 2009 r. został konsultatorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Był również uczestnikiem zgromadzenia specjalnego II Synodu dla Afryki. Jest przewodniczącym Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Misji i Rady do Spraw Rodziny. Jest także członkiem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.


KAI

KRaj
DATA: 2015-11-12 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A poco wiedzieć kto dostał odznaczenie poza abp Hoserem, chyba dla znajdywania ludzi,którzy w mniemaniu pytające będą niegodni tego odznaczenie i będzie ich po swojemu nazywał?Tak mniemam.
ponad 4 lata temu / X
 
Nie jestem tylko pewien czy właściwsze nie byłyby honory kościelne niż jedno z najwyższych odznaczeń świeckiego państwa. Nie mam wątpliwości że Abp Hoser jest oddanym i zasłużonym synem kościoła, co do zasług dla kraju to jakoś zbyt wiele nie widzę...
ponad 4 lata temu / Rafiki
 
Nareszcie doceniani są prawi ludzie.
ponad 4 lata temu / Maria
 
Super wiadomość. Poproszę jednak o pozostałe imiona i nazwiska odznaczonych osób - ten portal powinien to podać.
ponad 4 lata temu / JARO
 
super brawo, jestem zadowolony, dobra wiadomość
ponad 4 lata temu / bravo
 
Wspaniały Biskup.Ma odwagę bronić nauki Chrystusa nawet za cenę oplucia.Takich Biskupów nam brakuje w Polsce!!!!!!
ponad 4 lata temu / Ania
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.