DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Abp Hoser: życie ma swoją bezwzględną wartość. Czas postawić tamę prawną eugenice prenatalnej

Abp Hoser: życie ma swoją bezwzględną wartość. Czas postawić tamę prawną eugenice prenatalnej
Fot. Jakub Szymczuk / FotoGosc / Forum

– Wzrasta w Polsce liczba aborcji ze wskazań eugenicznych. Konieczne staje się więc pilne uregulowanie rozwiązań prawnych w tej kwestii – podkreślił przewodniczący Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP abp Henryk Hoser. Przypomniał, że ludzkie życie ma swoją bezwzględną wartość w każdym okresie i w każdym stanie, dlatego należy wprowadzić ochronę prawną ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.


W czasie piątkowego posiedzenia Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP zajął się kwestią procesu legislacyjnego chroniącego ludzkie życie w okresie prenatalnym. Wyraził jednocześnie zaniepokojenie tworzeniem chimer biologicznych z użyciem materiału genetycznego człowieka. Jak podkreślił abp Hoser, „praktyki takie godzą w prawo do integralności ludzkiej osoby. Materiał genetyczny człowieka powinien mieć zastosowanie tylko i wyłącznie do gatunku ludzkiego, a nie podlegać próbom łączenia go z innym zakresem dziedziczenia genetycznego” – tłumaczył hierarcha.


Zespół przypomina, że nie ma żadnych wyjątków, jeśli chodzi o ochronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. – Proces legislacyjny w Polsce powinien zmierzać do ograniczenia sytuacji, w których najczęściej dochodzi do przerywania ciąży. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, u których stwierdza się chorobę w okresie prenatalnym. Tylko oficjalne dane statystyczne z ostatniego roku pokazały, że było o pięćset przypadków więcej przerwań ciąży ze wskazań eugenicznych niż w latach ubiegłych. Łącznie wynosi to już 1812 przypadków – zwrócił uwagę przewodniczący Zespołu.

Stwierdził, że eugenika obejmuje już nie tylko przypadki zespołów letalnych, czyli takich chorób, które są nieuleczalne czy wręcz prowadzą do śmierci we wczesnym wieku, ale również takie, z którymi można żyć do późnej starości.

 

 

Źródło: KAI

WMa

DATA: 2017-04-29 10:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli matka (żywiciel) albo ojciec (żywiciel) albo kucharka w żłobku, przedszkolu, szkole (żywicielka) mają prawo zabić dziecko NARODZONE, bo jest ono organizmem cudzożywnym nad którym mają przewagę, tak? Albo potwierdź jednoznacznie, tym samym pokazując że potrafisz zmienić swą naturę i stać się konsekwentnym, albo dalej kręć, pokazując że nie potrafisz zmienić swej natury forumowego błazna :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: taka jest relacja organizmów matka-dziecko i stąd przewaga żywiciela nad organizmem cudzożywnym. Natury nie zmienisz :-D
ponad 2 lata temu / Stormer
 
To nie żadne podstawowe prawo kobiet, tylko urojone przez lewaków prawo kobiet. Nawiasem mówiąc, tępych lewaków. Bo skoro twierdzisz że matce do zabicia własnego dziecka "daje prawo ZAWSZE", to konsekwentnie możesz argumentować za zakazem penalizacji matek zabijających już urodzone dzieci. Przecież one mogą tych czynów dokonywać powołując się na twoje urojone "podstawowe prawo natury" do chorego, zbrodniczego światopoglądu, zwłaszcza gdy źle oceniają swe warunki społeczno-kulturowe. No ale oczywiście tak argumentować nie będziesz, bo to by oznaczało że jesteś konsekwentny w poglądach, czyli że nie jesteś tępy :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
@49: daje prawo zawsze. To od światopoglądu nosicielki (bo nie musi być genetyczną matką) i warunków społeczno-kulturowych zależy, czy może lub chce z tego prawa korzystać. I tu jest miejsce na wychowanie i uświadomienie a nie penalizację, która do niczego nie prowadzi bo łamie podstawowe prawo kobiet. Nie da się ich zamienić w bezwolne inkubatory.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
@do Stormer: Bycie matką czy jak to nazwałeś "organizmem jedynego żywiciela" (jednak wolę słowo "matka") nie daje prawa do zabicia własnego dziecka. Natura, nikomu nie daje żadnych praw, a jedynie podlega i działa zgodnie z tzw. prawami natury ustanowionymi przez Boga.
ponad 2 lata temu / 49
 
No zgadza się, z próżnego i Salomon nie naleje, więc z twojego bełkotu nawet największy mędrzec świata nie wyodrębniłby spójnego zdania logicznego. Ale cieszy mnie jak przyznajesz że nie potrafisz zrozumieć tego co sam napisałeś i dlatego nie widzisz w swoim bełkocie sprzeczności. Poniekąd usprawiedliwia cię to że jesteś mentalnym przedszkolaczkiem. Z zaproszenia nie skorzystam, zwróć się do pani opiekunki jeśli brakuje ci towarzystwa do leżakowania :-D :-D :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.