DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Abp Hoser: zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej ocaliło Europę przed zalewem komunizmu

Abp Hoser: zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej ocaliło Europę przed zalewem komunizmu
Fot. Grazyna Myslinska/FORUM

Zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej 1920 roku ocaliło Europę przed zalewem komunizmu – zauważył w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser. Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego choć wynik wojny polsko-bolszewickiej zagwarantował nam miejsce na mapie politycznej kontynentu, to jednak nie można zapominać, że wolność i suwerenność nie są dane raz na zawsze. Tegoroczne obchody 95 lat "Cudu nad Wisłą" winny więc być dla nas nie tylko lekcją historii, ale przede wszystkim szkołą mądrości zarówno dla polskich elit politycznych jak i całego społeczeństwa – podkreślił hierarcha.


Przypomniał, że 95 lat temu stając na przedpolach Warszawy do nierównej walki z Armią Czerwoną w obronie niedawno odzyskanej niepodległości, Polska była kompletnie osamotnienia, podobnie jak 24 lata później w czasie Powstania Warszawskiego. - Nikt nie spodziewał się, że młode wojsko będzie w stanie oprzeć się nacierającej sile bolszewickiej. Stąd mowa jest o ‘Cudzie nad Wisłą’. Był to jednak, zdaniem abp Hosera, potrójny cud: ‘jedności narodowej’, ‘sztuki militarnej Polaków’ oraz ‘Bożej interwencji’, czego dowodem są udokumentowane świadectwa opisujące tamte dni. Można w nich przeczytać, że 15 sierpnia 1920 roku nad Warszawą żołnierze bolszewiccy zobaczyli postać Najświętszej Maryi Panny – powiedział abp Hoser.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że w roku 1920 głównym celem Lenina było przeniesienie rewolucji bolszewickiej na teren Niemiec i Włoch, dlatego Armia Czerwona szła dwoma frontami. - W jego planach Polska miała być jedynie pomostem w drodze do zajęcia całego kontynentu. Stąd nasze zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej ocaliło nie tylko Polskę, ale uratowało Europę przed zalewem komunizmu - podkreślił abp Hoser. Dodał, że podobna sytuacja miała miejsce w 1944 roku. - Wykrwawiająca się w Powstaniu Warszawskim stolica opóźniła pochód Armii Czerwonej na zachód powodując, że Europa Zachodnia została wyzwolona przez wojska alianckie nie stając się tym samym kolonią ZSRR z czego niewielu zdaje sobie dziś sprawę - ubolewał duchowny.

Zaznaczył, że choć w 1920 roku Polska wywalczyła sobie miejsce na mapie historii i jest nam ono do dnia dzisiejszego gwarantowane, to jednak "musimy go bronić ponieważ jak uczy historia nie jest nam dane na zawsze". - Obecna sytuacja polityczna pokazuje bardzo wyraźnie, że Rosja próbuje odtworzyć swoje imperium. To powinna więc zmusić polskie elity polityczne do refleksji i konkretnych działań - podkreślił abp Hoser.


Przypomniał, że 95 lat temu jednym z czynników jednoczących Polaków wobec zagrożenia ze wschodu był właśnie religia. - Nie wystarczy nam dziś byle jakie społeczeństwo. Musimy budować naród, który jest wyższa formą organizacji społecznej gdzie elementy duchowe są ściśle złączone z materialnymi. Sam postęp cywilizacyjny nam nie wystarczy, jeśli stan polskiego społeczeństwa będzie zły, jeśli jego dusza będzie chora - ostrzegł biskup warszawsko-praski.

Obchody 95. rocznicy Cudu nad Wisłą zainaugurują wieczorem uroczyste nieszpory i Msza św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku.


15 sierpnia przed południem zostanie odprawiona Eucharystia na Cmentarzu Poległych w Ossowie, a wieczorem na Cmentarzu Żołnierzy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie, gdzie Mszy św. będzie przewodniczył abp Henryk Hoser. W liturgii weźmie także udział bp Marek Solarczyk. Swoją obecność zapowiedział tam również prezydent Andrzej Duda, który przybędzie wraz z małżonką.


Bitwa Warszawska 1920 roku uznana została za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Zwycięstwo w niej pozwoliło Polsce zachować dopiero co odzyskaną niepodległość i zatrzymało rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W jej wyniku po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, a 22 tys. zostało rannych zaś 10 tys. zaginęło. Zgodnie z szacunkami straty bolszewickie wyniosły 25 tys. poległych lub ciężko rannych. 60 tys. trafiło do polskiej niewoli a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

 

 

KAI


DATA: 2015-08-14 18:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Grażyna: Rosja TEŻ chce odbudować imperium. Realizuje wyłącznie SWÓJ WŁASNY interes, momentami zgodny z naszym, momentami nie (dlatego czasem dajemy się nabierać). Władze Rosji (nie naród) nie są godne zaufania. Na tym polega nasz dramat. Potrzebny będzie kolejny "Cud nad Wisłą". Różaniec i Intronizacja Chrystusa Króla.
ponad 3 lata temu / Gula
 
Nie rozprawiajmy nad dolą Polski minionych wieków,lecz obecnie jest potrzebna konsolidacja przedsięwzięć polityczno-gospodarczych oraz ukierunkowania społecznego patriotyzmu ku przyszłości w Europejskim zjednoczeniu.Rozbiory Polski zaistniały na własne życzenie grup społecznych dominujących w owym czasie.Wszystkie zrywy powstańcze,raczej przyczyniały się do większego zniewolenia narodu Polskiego, a nie dawały możliwości tworzenia państwa Polskiego.Powstania raczej wybuchały na terenach carskie Rosji.Na terenach porozbiorowych objętych zaborami Niemiec i Austrii społeczność polska żyła w symbiozie z rządami tych krajów nawet uczestniczyła w we władzach.Tworzenie granic Polski po I Wojnie światowej jak i po II nie było zasługą walczących o wyzwolenia Polski grup ideowych.Lecz przywódcy państw dominujących w Europie o wym czasie ustalali granicę Polski według własnego zrozumienia nasycenia narodowościowego obszaru Europy środkowo-wschodniej.Z tym się trzeba pogodzić.
ponad 3 lata temu / NN
 
Jak wiadomo Biblia nawołuje zabijania do homoseksualistów. Chciałabym wiedzieć, czy pch24 zgadza się z tą tezą i czy ma zamiar przedsięwziąć coś w kierunku egzekwowania tego boskiego nakazu? Bardzo proszę o jasną odpowiedź.
ponad 3 lata temu / Anna
 
Materia jest ulega lub zostaje zniewolona przez działanie sił naturalnych,lub wytworzonych przez człowieka. Mniemanie,że pod działaniem modlitwy do mitycznych osób ma jakiś wpływ na przemiany natury jest optymistycznym złudzeniem.Natura ma swoje prawa,nie podatne na modlitwy.Trzeba ludzkiego wysiłku; rozumu i mięśni,aby ten Świat zniewolić do ludzkich potrzeb,które w postępie cywilizacyjnym są coraz większe. Człowiek w niektórych przypadkach jest bezsilny w stosunku do praw przyrody.Jeszcze nie wynalazł takich narzędzi, aby mógł zmusić przyrodę do pełnego posłuszeństwa,sobie.Kiedyś, w przyszłości,ta Ziemia może nie być wstanie dać tego czego człowiek od niej będzie żądał. Trzeba nam rozważnie korzystać z darów przyrody.Wiara i nadzieja nie wystarczy do przemian natury.
ponad 3 lata temu / NN
 
Wszędzie te prorosyjskie trolle i nie tylko. @Pl "Tak jak za Lenina i Trockiego (nie byli Rosjanami) próbowano ją zniszczyć" Czy to znaczy, że naród rosyjski jest głupi skoro dał się omotać przez obcych? @Grażyna "Czcigodny Biskupie, to nie ROSJA chce odbudować swoje imperium" Ciekawe czemu służy ten kult Putina? Jakoś nie mogę sobie wyobrazić żeby w Polsce w każdym urzędzie wisiał portret aktualnego w danym czasie prezydenta. "... aby masoni i ich diabelscy sojusznicy zostali zmieceni na zawsze." Też takie typowo wschodnie a nie lepiej modlić się o ich nawrócenie? @X Teraz bolszewizm wprowadzają bez przymusu dobrowolnie.
ponad 3 lata temu / MarcinB
 
Kto dzisiaj powstrzyma bolszewię, dla odmiany tym razem idącą z Zachodu?
ponad 3 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.