DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Abp Hoser: współczesny świat potrzebuje ludzi którzy mają odwagę mówić prawdę

Abp Hoser: współczesny świat potrzebuje ludzi którzy mają odwagę mówić prawdę
abp Henryk Hoser, fot. Grazyna Myslinska / FORUM

– Współczesny świata potrzebuje ludzi którzy mają odwagę mówić prawdę , obiektywną prawdę o Bogu i człowieku – podkreślił abp Henryk Hoser. Hierarcha powiedział, że prawda jest fundamentem na którym powinno być budowane społeczeństwo. Abp Hoser przypomniał w tym kontekście postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


Abp Henryk Hoser pzywołując przykład polskich męczenników zwrócił uwagę, że ci którzy decydują się mówić głośno prawdę wbrew powszechnej opinii, władzy czy modzie - są potępiani, prześladowani, a nawet mordowani. Wskazał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – On nikomu nie zrobił krzywdy, nikogo nie prześladował, ale ciągle mówił za św. Pawłem by zło dobrem zwyciężać - tłumaczył abp Hoser. – Mówił to do robotników, którzy w Polsce komunistycznej mającej być krajem robotników i chłopów - byli w niej prześladowani za to, że nie chcieli przyjąć komunizmu w swoim życiu prywatnym – dodał hierarcha.


Podkreślił, że życie zgodne z Ewangelią wymaga od człowieka odwagi cywilnej z której nikt go nie zwolni. – Musimy umieć w każdej sytuacji, także tej dzisiejszej, mówić prawdę, całą prawdę obiektywną. Prawda subiektywna jest bowiem prawdą ideologiczną, którą nieustannie jesteśmy karmieni. Wcześniej była epoka ideologii marksistowskiej zaś współczesne są najczęściej jej pochodną i nazywamy je neomarksizmem – powiedział ordynariusz warszawsko-praski.


Abp Hoser zachęcał młodzież by budując swoje dorosłe życie pozostała wierna fundamentalnym ideałom i wartościom, których symbolem jest bł. ks. Jerzy oraz patron ich szkół - Zbigniew Herbert. – Reżimowi zależało na przychylnej elicie, tymczasem wasz patron miał odwagę nie iść na kompromisy i mówić prawdę o człowieku, o Polsce - mówił duchowny. Jak dodał, pasją Herberta była dobra literatura i poezja, które budują jednostkę ukazując wielkość ludzkiej osoby, jej piękno i przeznaczenie.


Zaapelował do uczniów by z dumą przyznawali się do swojej wiary. – Prawda o Bogu i człowieku, którą wyznaje Kościół jest głoszona od ponad dwóch tysięcy lat i się nie zmienia – podsumował abp Hoser.

 

 

źródło: KAI
WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-02-13 09:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W kontekście informacji jakie zostały przekazane wiernym przez prof.Andrzeja Kobylańskiego z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w programie >Starcie Cywilizacji
ponad 1 rok temu / Iskierka
 
Siostro Mario.Wszystkie komentarze się uzupełniają.Każdy jest inny i co innego ma powiedzieć/ dopowiedzieć. Liczba słów ograniczona i tekst również (cenzura). Wszyscy powinniśmy się uczyć i nadrabiać zaległości.Nasi hierarchowie przyzwyczaili się jedynie do komplementów, pochwał , kwiatków, ciepłych obiadków., prezencików itp. Uprawiają politykę posługując się jej narzędziami. Nie traktują z powagą swoich wiernych wykorzystując ich pokorę i zaufanie to modlitwa , dobre życzenia i fałszywa bojaźliwa pokora nie wystarczą. Każdy odpowiada za to do czego został powołany. Czyńmy swoje. Nie musimy się we wszystkim co mówimy i robimy rozumieć. Wybacz ale mam dosyć katechezy NEOKATECHUMENALNEJ i pustego gadania w Kościele, w którym demon tańczy.Trzymam mocno Różaniec w dłoniach i pamiętam , że najważniejsza TEOLOGIA to na KLĘCZKACH.Mądrej głowie dość 2 słowa. Moim patronem św. Jan od Krzyża.Pozdrawiam.
ponad 1 rok temu / Iskierka >M
 
@Iskierka - A który Święty nie był samotny i prześladowany przez swoich? Tak, to jest tragiczne i najbardziej boli. Ale przecież Jezus też był zdradzony przez swojego ucznia i został opuszczony przez swoich. Uczeń nie może być nad swego Mistrza, musi podążać Jego śladami. Pamiętajmy, Kościół jest święty i grzeszny zarazem, bo grzesznicy Go stanowią. A Święci to takie żywe pochodnie, które dają światło i zapalają kolejne pokolenia wiernych Chrystusowi.
ponad 1 rok temu / Maria
 
Jak łatwo podpierać się w przemówieniach ks.J.Popiełuszką. To tylko dodaje estymy .Mówienie , że współczesny świat potrzebuje prawdy jest TRUIZMEM. Jako wierni Kościoła wiemy , że Jezus Chrystus Jest Drogą ,Prawdą i Życiem. Mamy Go naśladować. Aby to czynić potrzeba darów Ducha św. odwagi i męstwa dla wiernych. Odwaga cywilna niech spoczywa na obywatelach i cywilach.Jeśli już przyzywamy Prawdy to należy przypomnieć, że ks.Jerzemu zamykała usta nie tylko władza świecka ale ,co gorsza władza kościelna. Wielu w tym czasie wyjeżdżało na konferencje i wakacje do słonecznego Rzymu. Jemu też proponowano paszport nawet bez popisywania lojalki. A jeśli już Bp Hozer ma odwagę wzywać do obrony i głoszenia Prawdy to niech opowie nam o Ks. Jerzym i jego męczeństwie ,izolacji , osamotnieniu ; a także o powodach (wpuszczania do Kościoła) charyzmatycznych showman. Jak uczy nas Kościół zamiast mówić lepiej czynić i dawać przykład życia. Módl się Św.J.Popiełuszko za kapłanami.
ponad 1 rok temu / Iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.