DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Abp Hoser: Urszula Ledóchowska to Matka Polskiej Niepodległości

Abp Hoser: Urszula Ledóchowska to Matka Polskiej Niepodległości
św. Urszula Ledóćhowska, fot. Źródło 1/2012

Duch Święty jest sprawcą jedności pośród różnorodności - podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji jubileuszu 150-lecia urodzin św. Urszuli Ledóhowskiej bp warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w kościele środowisk twórczych pw. świętego Brata Alberta i świętego Andrzeja Apostoła.

 

W homilii abp Henryk Hoser podkreślił stwórczą i przemieniającą rolę Duch Świętego, który jako jedyny jest sprawcą jedności pośród różnorodności. – Wszystkie te faraoniczne budowle zarówno materialne jak i społeczne wznoszone bez Boga rozpadają się. Brakuje w nich bowiem wzajemnego zrozumienia czego owocem jest rozproszenie. Tymczasem Zesłanie Ducha Świętego jest przeciwstawieniem Wieży Babel. Trzecia osoba Trójcy Przenajświętszej potrafi gromadzić w różnorodności. Jest Ona płomieniem Bożej Miłości – tłumaczył hierarcha.

 

Przypomniał również, że to Duch Święty był autorem stworzenia świata, a kreacja rzeczywistości dokonuje się nieustannie i my w niej uczestniczymy. – Człowiek nie jest jakimś odtwórcą, czy swego rodzaju kronikarzem, ale współtwórcą a jeśli wpisuje się w wielki plan Boga w stosunku do ludzkości, wówczas staje się obrazem Boga na tej ziemi – powiedział abp Hoser. Dodał, że twórczość otwierająca ludzkie serca, budująca jedność, zachwycająca pięknem i olśniewająca prawdą jest tym, co stanowi tworzenia tego świata.

 

Bp warszawsko-praski zachęcał także do współpracy z Duchem Świętym. – Na wzór artysty powinniśmy wykorzystywać otrzymane od Boga dary, w przeciwnym wypadku będą one ulegać w naszym życiu atrofii – przestrzegł.

 

Przypominając arystokratyczne korzenie św. Urszuli Ledóchowskiej abp Hoser podkreślił jej rolę w krzewieniu ducha narodowego. – Pomimo wszechstronnego wykształcenia i szerokich kontaktów międzynarodowych sprzyjających postawie kosmopolitycznej, ona podobnie jak cała jej rodzina posiadała bardzo silną świadomość przynależności do narodu polskiego. Przebywając w Petersburgu czy później w Skandynawii nie ustawała w wysiłkach budzenia Polski do istnienia i do wolności. Stąd nie jest przypadkiem, że nazywamy ją Matką Polskiej Niepodległości – stwierdził kaznodzieja.

 

Podkreślił również, że w życiu św. Urszuli nie ma żadnego sztafażu, czy jakiejkolwiek sztuczności. – Była ona skromną służebnicą Pańską, czego dowodem jest chociażby zakonny habit, który przyjęła dla złożonego przez siebie zgromadzenia, a który wzorowany był na stroju kobiet służących w tamtym czasie w Danii. Niech dziś, w XXI wieku, ten habit będzie znakiem pokory i służebności wobec wielkości Ducha Świętego – życzył siostrom abp Hoser.

 

KAI

mat

 

 


DATA: 2015-05-26 14:21
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ks. Guz - Jak przyjmować Komunię Świętą?
ponad 5 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.