DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Abp Hoser: Rzeź Woli pokazuje do czego może doprowadzić ludzkość tracąca kontakt z Bogiem

Abp Hoser: Rzeź Woli pokazuje do czego może doprowadzić ludzkość tracąca kontakt z Bogiem
Fot. Grazyna Myslinska/FORUM

Rzeź Woli jest wyrazem skrajnej pogardy dla ludzkiego istnienia – podkreślił abp Henryk Hoser w rozmowie z KAI. 5 sierpnia obchodzony jest ‘Dzień Pamięci Mieszkańców Woli’ zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Masakra cywilnej ludności stolicy była odpowiedzią hitlerowców na wybuch Powstania Warszawskiego. Zginęło wówczas od 50 do 65 tys. mieszkańców Woli.


Zdaniem abp Hosera Rzeź Woli stanowi jeden z największym dramatów Powstania Warszawskiego stając się memento dla przyszłych pokoleń. - Zbrodnia dokonana na bezbronnej ludności cywilnej jest wydarzeniem, które urasta dziś do wymiaru symbolu tego wszystkiego, co stanowiła totalitarna wojna rozpętana przez fanatyzm hitlerowski – powiedział ordynariusz warszawsko-praski. Stwierdził, że dramat pierwszych dni sierpnia 1944 roku jeszcze przez wiele lat będzie kładł się cieniem na naszej narodowej historii.

 

- Rzeź Woli pokazuje również do czego może doprowadzić ludzkość, która traci kontakt z Bogiem - Stworzycielem i Zbawcą. - Zbrodnia ta jest bowiem konkretnym dowodem tego, że wszystkie normy dotyczące zachowań mogą być łatwo przekroczone aż po skrajną pogardę dla ludzkiego istnienia. Nie możemy zapominać, że w rzezi ginęli wszyscy – nie tylko żołnierze, których stosunkowo trudno było znaleźć ponieważ bronili się. Ludność cywilna, a wiec w większości – dzieci i kobiety - w sposób bestialski byli systematycznie mordowani przez około tydzień. Tym sposobem śmierć poniosło ponad 50 tys. ludzi – przypomniał abp Hoser, który stracił wówczas własnego ojca i dziadka.

 

Zwrócił uwagę, że podobne zbrodnie ludobójstwa powtarzają się nieustannie w historii świata w różnych miejscach na ziemi. - Można odnieść wrażenie, że nie jesteśmy w stanie niczego nauczyć się z błędów przeszłości. Tymczasem jeśli będziemy nadal budować cywilizację śmierci to tego typu epizody mogą się powtórzyć – ostrzegł bp warszawsko-praski

Wyraził nadzieję, że Bóg wynagrodzi bestialsko zamordowanym wszystkie poniesione przez nich krzywdy.

 

Prochy ponad 100 tys. powstańców i zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Woli spoczywają obecnie na Cmentarzu Wolskim. Jest to jedna z największych wojennych nekropolii Europy.

 

W ramach tegorocznych obchodów przy Pomniku Pomordowanych na Woli przy ul. Leszno złożone zostały wieńce. Wieczorem zaś zostanie otwarta wystawa plenerowa "Zachowajmy ich w pamięci". Wzdłuż alejki cmentarza umieszczono słupy, na których wypisano 60 tysięcy nazwisk osób pomordowanych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim.

 

 

KAI

luk
DATA: 2015-08-05 17:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W strukturach Komendy Głównej AK byli agenci sowieccy,którzy doprowadzili do wybuchu powstania, aby rekami Niemców i ich sojuszników pozbyć się inteligencji polskiej, która do tej pory jeszcze ocalała a byłaby zagrożeniem dla nowej okupacji, skutki tego odczuwamy do dzisiaj
ponad 5 lat temu / Olek
 
paradoksalnie to von dem Bachowi-Zaleskiemu mimo woli zawdzięczamy że szkopy nie wyrżnęli tak jak Woli reszty mieszkańców Warszawy, kiedy objął dowództwo sprzeciwił się po cichu rozkazom Himmlera a wiec de facto Hitlera nakazującym wymordowanie mieszkańców, bynajmniej raczej nie uczynił tego z dobroci serca mordowanie cywili pochłaniało mu zasoby wojskowe niezbędne do walki z powstańcami (tak argumentował Himmlerowi zlekceważenie rozkazu) Powstanie było zrywem niezwykłym, bohaterskim i powstańcom należy się wielki szacunek ale..... co z tego??? jakie były z niego korzyści?? politycznie decyzja o powstaniu była kompletnym idiotyzmem tylko ruscy się ucieszyli z drugiej strony Wisły patrząc jak Niemcy wyrzynają AK cały plan Burza był idiotyzmem bo zdekonspirował struktury AK ułatwiając NKWD robotę jak mało co
ponad 5 lat temu / Pershing
 
Może lepiej by było,aby hierarchowie przestali się włączać w polityczne sprawy narodu Polskiego. Chcą sobie przypisać patriotyzm narodowy,zaistnieć,że religia była podstawową potrzebą tego zrywu.Nie mogą sobie wytłumaczyć, że ich pomija się jako współuczestników przedsięwzięcia powstańczego. że ich się nie wymienia dlatego są tak rozgoryczeni. Przecież Powstanie Warszawskie było zrywem zbrojnym. Przecież to co mówią biskupi, jest już wszystkim dobrze znane. Z historii,filmów,literatury. Nie jest potrzebne powielanie opisu zdarzeń dla ubarwienie swych homilii.Potrzeba jest tylko prawdziwe oddanie czci tym, którzy bezinteresownie ginęli, trwali do końca, mimo widocznej klęski. Pokazania młodym pokoleniom, jak można i trzeba walczy nie widząc przyszłości materialnej,tylko wolność.
ponad 5 lat temu / NN
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.