DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Abp Hoser: Relatywizacja ludzkiego życia prowadzi do ludobójstwa

Abp Hoser: Relatywizacja ludzkiego życia prowadzi do ludobójstwa
Fot. Grazyna Myslinska/FORUM

- Relatywizacja ludzkiego życia prowadzi do tragedii ludobójstwa – ostrzegł abp Henryk Hoser. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana odbyły się uroczystości upamiętniające 222. rocznicę Rzezi Pragi. W ciągu kilku godzi zginęło wówczas 20 tys. osób w tym również kobiety i dzieci. Hierarcha zwrócił uwagę, że Pierwszą Rzeczpospolitą zgubiła zdrada, prywata i brak jedności.


Ostrzegł, że tym co zgubiło Pierwszą Rzeczpospolitą prowadząc do rozbiorów i 123 lat niewoli była zdrada, prywata i brak jedności. - Kraj podminowany był frakcyjnymi walkami a wielu zaślepionych było chciwością. Stąd wziął się koniunkturalizm który nieuchronnie prowadził do katastrofy. Procesy ingerencji obcych mocarstw tak daleko zaszyły że nie pomogły nawet reformy Sejmu Czteroletniego i Konstytucja 3 maja – zauważył abp Hoser. 


W homilii abp Hoser zaapelował o wyciągniecie wniosków z historii i zrobienie rachunku sumienia z powinności wobec Ojczyzny. - Niech ci którzy zginęli 4 listopada 1794 roku będą naszymi nauczycielami mądrości, odpowiedzialności i dobrze pojętej wolności naszego życia osobistego rodzinnego i społecznego – zaapelował biskup warszawsko-praski. 


Hierarcha ostrzegł również, że brak szacunku dla ludzkiego życia może prowadzić do ludobójstwa.

- Zadajmy zatem sobie pytanie. Jaka jest wartość człowieka? Jaka jest wartość ludzkiego życia, kiedy ją relatywizujemy? – pytał abp Hoser. 


Na zakończenie zaapelował o modlitwę w intencji tych którzy 222 lat temu zostali zamordowani, by znaleźli pocieszenie w Królestwie Jezusa Chrystusa. - Tylko Bóg może wynagrodzić człowiekowi wszystkie straty które poniósł na ziemi ponieważ On sam jest najwyższym dobrem – powiedział duchowny.


Rzeź Pragi doprowadziła do zajęcia stolicy i upadku Insurekcji Kościuszkowskiej. W konsekwencji doszło do trzeciego rozbioru Polski i 123 lat niewoli pod zaborami.

 

 

Źródło: KAI

POz

DATA: 2016-11-04 22:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@qba - To nieprawda. Ostatnio w sprawie aborcji zabrakło mu jednoznaczności i odwagi, żeby odciąć się od stanowiska KEP. Czy coś przegapiłem?
ponad 3 lata temu / cristero
 
Komunistyczny kościół prowadzi do komunizmu.
ponad 3 lata temu / uu
 
Hoser to jeden z niewielu o ktorych mozna powiedziec opoka. Zawsze jednoznaczny zawsze po stronie prawdy i odwagi. Ale to niestety jeden goracy na tle tysiecy letnich.
ponad 3 lata temu / qba
 
Biskupi wciąż murem "za życiem", zupełnie jak PiS.
ponad 3 lata temu / cristero
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.