DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Abp Hoser: niedziela jest czasem świętym. Potrzebujemy jej do budowy więzi rodzinnych

Abp Hoser: niedziela jest czasem świętym. Potrzebujemy jej do budowy więzi rodzinnych
Abp Henryk Hoser, Fot. Grazyna Myslinska / FORUM

– Niedziela jest czasem świętym. Potrzebujemy jej do budowania naszego człowieczeństwa jak i więzi rodzinnych – podkreślił abp Henryk Hoser. Nawiązał tym samym debaty parlamentarnej nt. ograniczenia handlu w niedzielę. Sejm zdecydował, że od 1 marca przyszłego roku będzie obowiązywała ustawa, na mocy której zakazem handlu będą objęte dwie niedziele w miesiącu.


Abp Henryk Hoser podkreślił, że obowiązkiem chrześcijanina jest szacunek dla tego, co święte. Dodał, że dotyczy to zarówno osób, miejsc, jak i czasu. Jednym z tych elementów, jak zaznaczył, jest niedziela. – Stanowi ona nie tylko pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego, ale również czas wykrojony z codziennego zabiegania by wejść w intensywny kontakt z Bogiem i wprowadzić modlitwę do życia, zaś doświadczenia codziennego dnia w modlitwę – powiedział biskup warszawsko-praski. Hierarcha przypomniał, że Bóg chce prowadzić człowieka udzielając mu swojego światła i mądrości. Do tego jednak niezbędna jest żywa relacja z Panem, na którą potrzebny jest czas – podkreślił.


Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej zwrócił także uwagę, że wielu Polaków nie chce świętowania niedzieli. – Przez lata dzikiego kapitalizmu przyzwyczaili się do handlu w wolne dni. Dla wielu supermarkety stały się niczym "świątynie złotego cielca", gdzie kłaniają się produktom, zastanawiając się co mogą jeszcze kupić, gdzie jest taniej, gdzie jest drożej – mówił hierarcha. – Niestety to uzależnienie od zakupów jest swego rodzaju upodleniem człowieka – stwierdził abp Hoser. Ostrzegł, że brak wolnej niedzieli i umiejętności świętowania niszczy ludzką osobę. – Ten dzień jest nam potrzebny zarówno do budowania naszego człowieczeństwa, jak i więzi rodzinnych – podkreślił.


W piątek Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Przez najbliższe 2 lata będzie miało miejsce stopniowe wprowadzanie ograniczeń. Całkowity zakaz niedzielnego handlu wejdzie w życie w roku 2020. Zgodnie z przyjętą ustawą od 1 marca 2018 roku zakazem handlu będą objęte dwie niedziele w miesiącu - druga i trzecia. Z kolei w roku 2019 handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.


Za przyjęciem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko - 156, a 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

 

źródło: KAI, PCh24.pl
WMa

 

 

 


DATA: 2017-11-24 20:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@iskierka O jakiej prawdzie piszesz? O tej jedynej bez kwasu? Ona mówi że dzień święty to sobota, który ustanowił Bóg, a nie człowiek. To tyle jeśli chodzi o prawdę.
8 miesięcy temu / Niedziela
 
A kiedy zaczniemy odbudowywać więzi oparte na Prawdzie pomiędzy pasterzami a wiernymi. Jak powiedział Biskup > niedziela ? Stanowi ona nie tylko pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego, ale również czas wykrojony z codziennego zabiegania by wejść w intensywny kontakt z Bogiem i wprowadzić modlitwę do życia, zaś doświadczenia codziennego dnia w modlitwę< Czyli mamy pamiątkę , czas , doświadczenie - gratuluję i życzę za przykładem papieża i proboszcza SMACZNEGO OBIADU.
8 miesięcy temu / Iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.