DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Abp Hoser: nie mogę dopuścić do profanacji Najświętszego Sakramentu w Jasienicy

Abp Hoser: nie mogę dopuścić do profanacji Najświętszego Sakramentu w Jasienicy
fot. KRZYSZTOF WOJCIEWSKI/Forum

- Nie można dopuszczać do profanacji Najświętszego Sakramentu i Komunii oraz tworzenia jakiejś parafii „równoległej” – powiedział w rozmowie z KAI biskup warszawsko-praski ks. Henryk Hoser, tłumacząc motywy swoich działań wobec parafian w Jasienicy.

 

Ks. abp Hoser przypomniał, że Kościół musi być wspólnotą zjednoczoną. Zaznaczył, że w parafii w Jasienicy Najświętszy Sakrament mógł zostać sprofanowany w wyniku podziału wśród parafian. – Jeżeli ta parafia jest tak głęboko podzielona; jeżeli relacje między jednymi i drugimi są niekiedy pełne nienawiści, nie można dopuszczać do profanacji Najświętszego Sakramentu i Komunii przez to właśnie, że przychodzą do tego samego kościoła ludzie, którzy patrzą na siebie wrogo – powiedział hierarcha.

 

Ale to nie jedyny motyw zamknięcia kościoła w parafii w Jasienicy. Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego istniało realne zagrożenie powstania innej, „równoległej” parafii. – Nie jest to warunek jedyny: muszę mieć moralną pewność, że nie będzie próby okupacji kościoła i tworzenia jakiejś parafii "równoległej". To jest warunek bardzo ważny, bo – już po Niedzieli Palmowej – były próby włamania się do kościoła. Musimy być bardzo przewidujący – ocenił abp Hoser.

 

Hierarcha ma nadzieję, że Stolica Apostolska szybko zakończy proces w sprawie między nim a ks. Wojciechem Lemańskim. Były proboszcz parafii w Jasienicy usiłuje bowiem poprzez odwołania do Watykanu zakwestionować decyzje ks. abp Hosera. – Jestem przygotowany na to, że Stolica Apostolska w końcu ten proces zakończy. Spodziewamy się teraz odpowiedzi drugiej watykańskiej instancji odwoławczej a więc Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Ksiądz Wojciech zakwestionował bowiem dekret Kongregacji ds. Duchowieństwa, który potwierdzał mój dekret, którego już nie podważa. Na tym polega problem kanoniczny – powiedział hierarcha.

 

Arcybiskup nie ma też wątpliwości, że konflikt w jaki wszedł z nim ks. Lemański, jest podsycany przez media. – Wystarczy otworzyć niektóre gazety czy portale internetowe, by zobaczyć, jak ten problem jest niepotrzebnie podsycany, zamiast działać w kierunku uspokojenia, racjonalizacji, zdrowego rozsądku – stwierdził biskup warszawsko-praski.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2014-04-24 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Półwiecze Vaticanum II.Oto efekty. Od powietza, głodu, ognia, wojny i demokracji w Kościele zachowaj nas Panie
ponad 6 lat temu / Andzej
 
Uważam, że Stolica Apostolska powinna wyrzucić tego Lemańskiego ze stanu kapłańskiego, ponieważ to nie jest ksiądz, nie zachowuje się jak ksiądz i nie przestrzega tego, co ślubował podczas swoich święceń kapłańskich czyli posłuszeństwo do tego jeszcze grzeszy, cały czas grzeszy sprzeciwiając się decyzji biskupa.Cała ta sprawa jest bardzo dziwna i podejrzana, dziwi mnie dlaczego pewna grupa mieszkańców tej Jasienicy tak bardzo upiera się przy tym ,żeby ten ich "ulubiony kapłan" został?A może za tym kryje się coś zupełnie innego czym powinna zająć się policja i prokuratura, może mieszkańcy Jasienicy z tym dziwnym księdzem kręcą jakieś podejrzane biznesy.Uważam, że część mieszkańców Jasienicy powinna się opamiętać, nawrócić do Pana Boga, prosić Boga o wybaczenie, ponieważ popełniają ciężki grzech nie wiem, czy o tym wiedzą, katolicy nie powinni się w ten sposób zachowywać, powinni zaakceptować decyzje biskupa.
ponad 6 lat temu / młoda
 
zamknął kościół bo parafia źle się ma?! To chyba nie do końca ma sens.
ponad 6 lat temu / magis
 
chyba Biskup zbyt pofolgował swojej wyobraźni. jak w łapy niekonsekrowane biorą Komunię św., to nie ma profanacji, a tu ma być profanacja, bo ktoś na kogoś jest zły?! owszem, oni grzeszą, ale brakiem miłości do bliżniego, ale nie profanacją.
ponad 6 lat temu / edek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.