DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Abp Hoser: jakość Kościoła zależy od świętości ludzi, którzy go tworzą

Abp Hoser: jakość Kościoła zależy od świętości ludzi, którzy go tworzą
fot. Janusz Halczewski / Wikimedia Commons / licencja Creative Commons

Jakość Kościoła zależy od świętości ludzi, którzy go tworzą - powiedział abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył w niedzielę uroczystej Mszy św. w parafii św. Brata Alberta w Wesołej - Zielonej, gdzie miało miejsce uroczyste poświęcenie świątyni.


W homilii abp Hoser przypomniał, że Kościół jest wspólnotą ludzi ochrzczonych, których prowadzi Duch Święty. – Święty Piotr nazywa nas wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, a św. Paweł - żywymi kamieniami budowli, której głową jest Jezus Chrystus. Stąd jakość Kościoła nie zależy w pierwszym rzędzie od architektury czy piękna świątyni, w której się modlimy, ale od jakości naszego życia. Co więcej, zależy od świętości naszego życia, od wierności Jezusowi Chrystusowi, od stopnia złączenia z Nim, czyli tego, co popularnie nazywamy komunią – podkreślił abp Hoser.


Zachęcał wiernych do osobistej refleksji nad własnym życiem: „Warto zadać sobie dziś pytanie, czy jestem święty? – mówił. Nawiązując do modlitwy konsekracyjnej kościoła, biskup warszawsko-praski zwrócił także uwagę, że świątynia jest miejscem nieustannej obecności Boga. – Właśnie tu dokonuje się nasze odrodzenie, najpierw w chrzcie świętym, a później w sakramencie pokuty i pojednania, gdy na nowo otrzymujemy czystość naszej duszy i możemy ponownie wejść w ścisły, komunijny związek z Jezusem Chrystusem - powiedział kaznodzieja.


Przypomniał także o potrzebie budowania ludzkiej wspólnoty. - Nawiązujcie dobre relacje sąsiedzkie, żeby dostrzec tych, którzy potrzebują pomocy, a którym skromność nie pozwala o nią poprosić. Dostrzegajcie zwłaszcza rodziny wielodzietne, które są w Polsce w bardzo trudnej sytuacji ze względu na brak mądrej polityki prorodzinnej – zachęcał abp Hoser.


Podkreślił, że rodziny wielodzietne nie są rodzinami patologicznymi. - Im trzeba dziękować za to, że są tak szczodre, że są hojne, ofiarne, że dają życie drugiemu człowiekowi - zaznaczył hierarcha.


Plac pod budowę kościoła św. Brata Alberta w Wesołej-Zielonej poświęcił 7 września 1985 r. bp Jerzy Modzelewski. Nową parafię erygował w 1988 roku kard. Józef Glemp.KAI

mat


DATA: 2014-06-23 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.