DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Abp Heiner Koch: adhortacja „Amoris laetitia” to tylko przystanek, do końca drogi jeszcze daleko!

Abp Heiner Koch: adhortacja „Amoris laetitia” to tylko przystanek, do końca drogi jeszcze daleko!
Fot. Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC-by-sa 4.0 [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)

Chociaż adhortacja papieża Franciszka pt. „Amoris laetitia” nie odpowiada oczekiwaniom progresistów, to abp Heiner Koch jest pewien, że to „dopiero początek drogi”. Ma nadzieje, że dzięki metodzie małych kroków środowiskom progresywnym uda się zmniejszyć opór konserwatywnych hierarchów.

 

Według arcybiskupa Berlina Heinera Kocha w adhortacji papież Franciszek przekazał „odpowiedzialność” biskupom diecezjalnym. – Niektórych wprawi to w konsternację, inni poczują się tym przeciążeni, inni jeszcze – w najróżniejszych kierunkach – oczekują jaśniejszych reguł. Franciszek mówi jednak: mocno trzymajmy się Magisterium, ale dostrzeżmy też cierpienie indywidualnego człowieka – stwierdził hierarcha.

 

Arcybiskup Koch powiedział również, że teraz – gdy znamy treść papieskiego dokumentu – należy koniecznie przemyśleć pewne aspekty praktyki dopuszczania do sakramentów. – Franciszek zachęca do zróżnicowanej oceny każdego przypadku: Może być tak, że z rozwodem i ponownym związkiem wiąże się ciężki grzech, co wyklucza przyjmowanie Komunii. Mogą być jednak i takie przypadki, twierdzi papież, gdzie być może grzechu ciężkiego wcale nie ma– powiedział niemiecki arcybiskup.

 

Arcybiskup Berlina podkreśla, że nie chodzi o to, aby usunąć wszystkie granice, ale żeby oceniając każdy przypadek z osobna wprowadzić nowe kryteria dot. oceny osób pozostających w związkach o nieuregulowanej sytuacji – Mówiąc krótko: nie ma pozwolenia na dowolną jazdę, nie ma też całkowitego zakazu, który czyniłby indywidualny przypadek nieważnym. Otwiera się tu jednak pewna nowa droga – stwierdził hierarcha.

 

Arcybiskup Koch uważa również, że papież w adhortacji przestrzega przed dyskryminacją homoseksualistów. Według niego, Ojciec Święty zachęca, aby docenić te osoby poddające się tendencjom homoseksualnym, którzy troszczą się o siebie nawzajem w chorobie i w starości. Niemiecki hierarcha zaznacza przy tym, że „wciąż jesteśmy w drodze”, a do jej końca „jeszcze bardzo daleko”. Jego zdaniem trud przygotowania do synodów „na pewno się opłacił”, a papieski dokument nie zamyka dyskusji.

 

Arcybiskup Heiner Koch (ur. 1954) jest pasterzem archidiecezji berlińskiej od 2015 roku.

 

Źródło: Katholisch.de

pach
DATA: 2016-04-13 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czytajcie Orędzia Ostrzeżenie
ponad 3 lata temu / Henoh
 
->Asia, Asiu duchowni w Polsce też potrafią-tak jak my- czytać ze zrozumieniem. I właśnie dlatego taką przyjęli postawę: "zmiany? jakie zmiany, nie ma żadnych zmian, nie w Polsce, co, że Papież powiedział? my nic nie wiemy.." Oczywiście ironizuję, ale taka postawa to forma obrony czystości wiary w Polsce. Na razie przybrała taką formę, a jak będzie dalej to zależy od rozwoju wydarzeń. W każdym razie trzeba naszym hierarchom błogosławić i modlić się za nich, by wytrwali. W ostatnich dniach często wraca do mnie fragment z Dzienniczka św Faustyny, gdzie Matka Boża powiedziała jestem "Matką Boską Kapłańską. Wtem Jezusa spuściła z ręki na ziemię, a prawą rękę podniosła w niebo i rzekła: Boże, błogosław Polsce, błogosław kapłanom."
ponad 3 lata temu / Karolina
 
Ten pan na zdjęciu to nawet nie przebrał się za biskupa. Szczery człowiek.
ponad 3 lata temu / stasiu
 
@ma: "W tej parafii jest rozgrzeszenie a w tamtej nie" - to jeszcze nic. Przecież dużo ważniejsze jest, jak to będzie potraktowane przez Pana Boga. Jeśli kapłan posiadający prawo do udzielania rozgrzeszenia, udzieli takowego osobie trwającej w grzesznym związku? A przecież "Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone"... Albo faktycznie Pan Bóg odpuści te grzechy, albo ci kapłani w momencie udzielania rozgrzeszenia nie posiadali prawa do odpuszczania grzechów. Tylko jeśli nie posiadali, to skąd penitent ma o tym wiedzieć (zakładam że penitent przystępuje do spowiedzi w dobrej woli)? Bardzo sprytny atak szatana na Kościół.
ponad 3 lata temu / Rozczarowany
 
I niech mi ktoś przetłumaczy, że, jak to określają t.zw. tradsi, "posoborowie" jest czymś normalnym, skoro nawet ultraktoliccy pasterze z ultrakatolickiej Polski, którzy mieli nie zgadzać się na komunię dla rozwodników, dziś twierdzą, że nie powinno się karać kobiet, które zabiły swoje dzieci.
ponad 3 lata temu / don marco
 
@Asia: trochę jestem sceptyczny ale załóżmy, że masz rację to można pojechać do Niemiec i się rozgrzeszenie dostanie. To będzie dopiero Kościół. W tej parafii jest rozgrzeszenie a w tamtej nie. No jak demokracja to demokracja. Pełną gębą. Jeszcze trzeba przegłosować czy Jezus Chrystus powinien zmartwychwstać. Bo może jednak lepiej nie.
ponad 3 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.