DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2019 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Abp Guido Pozzo z Watykanu gościem specjalnym warsztatów „Ars Celebrandi" w Licheniu

Abp Guido Pozzo z Watykanu gościem specjalnym warsztatów „Ars Celebrandi" w Licheniu
fot. You Tube / 2SPetrvs

W tym roku warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi" w Licheniu odwiedzi gość wyjątkowy: Jego Ekscelencja arcybiskup Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Papieska Komisja Ecclesia Dei jest instytucją Stolicy Apostolskiej, zajmującą się opieką nad katolikami przywiązanymi do klasycznej formy rytu rzymskiego i innych tradycyjnych łacińskich obrządków liturgicznych.

 

W dniu 18 lipca br. o godz. 9.30 odbędzie się prelekcja oraz spotkanie z Księdzem Arcybiskupem (sala konferencyjna domu pielgrzyma „Arka"), o godz. 13.40 abp Guido Pozzo odprawi Mszę św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w bazylice Matki Bożej Licheńskiej, a o godz. 18.30 będzie przewodniczył nieszporom pontyfikalnym w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, także na terenie licheńskiego sanktuarium.

 

Z arcybiskupem Guido Pozzo przyjedzie do Lichenia dominikanin o. Vincenzo Nuara, również pracownik Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. W dniu 17 lipca o godz. 17.00 (w tym dniu w kalendarzu rytu dominikańskiego przypada wspomnienie liturgiczne bł. Czesława, towarzysza św. Jacka Odrowąża, założyciela klasztorów dominikańskich w Pradze i Wrocławiu, patrona i obrońcy miasta Wrocławia) ojciec Nuara odprawi w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu Mszę św. solenną w rycie dominikańskim. Ryt dominikański jest autonomicznym łacińskim rytem liturgicznym, oficjalnie obowiązującym w zakonie dominikańskim od połowy XIII wieku do 1969 roku.

 

 

Warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi" zostały zainicjowane pięć lat temu przez wiernych świeckich w odpowiedzi na życzenie wyrażone przez papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe".

 

Posiadają błogosławieństwo Jego Ekscelencji biskupa ordynariusza Wiesława Meringa i co roku gromadzą około 150 uczestników duchownych i świeckich, którzy uczą się na nich celebrowania Mszy św., służenia do niej, a także śpiewu liturgicznego, szczególnie chorału gregoriańskiego. Za ich organizację odpowiada stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia, należące do międzynarodowej federacji Foederatio Internationalis Una Voce uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary za oficjalną reprezentację świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. W tym roku odbędą się w dniach 12–19 lipca.

 

W poprzednich latach gośćmi specjalnymi warsztatów „Ars Celebrandi" byli już m.in. bp Athanasius Schneider oraz bp Wiesław Mering.

 

CD


DATA: 2018-07-16 09:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy na środku Ołtarza zakrytego już - bo tam Msza Święta jest odprawiana rzadko, tylko chyba w pierwsze soboty miesiąca - czy może na takim Ołtarzu, nad którym wisi wizerunek Matki Bożej, stać WAZON Z KWIATAMI??? Ksiądz mi odpowiedział, że może - bo te kwiaty są dla Matki Bożej...co Wy na to?
7 miesięcy temu / Jago
 
Nie wiem jakie to państwo, stąd uwaga. Proszę szczególnie uważać w takim razie na "Nową Mszę" i sposób jej odprawiania, żeby przypadkiem nie trafić w takie miejsce gdzie zamiast oddawać Bogu cześć dzieje się wprost na odwrót. Uczestnictwo w czymś takim będzie obrazą Boga.
7 miesięcy temu / jw
 
@jw Dziekuje Bardzo,nie moglem znalezc stronki ktora wlasnie wyjasniala to niefortunne nazewnictwo ktore Pan/Pani porusza wiec uzylem wlasnie takiego. Niestety w panstwie w ktorym mieszkam nie ma doslownie nigdzie Mszy trydenckich z tad powstaly tez moje pytania. Jeszcze raz Serdecznie Dziekuje za odpowiedz.
7 miesięcy temu / Pytajacy
 
Nie ma takiego czegoś jak katolicyzm tradycyjny. Katolicyzm jest jeden, niezmienny i nie podlegający "duchowi czasu". Jest się katolikiem albo się nie jest. Pytanie raczej powinno brzmieć jak wydostać się z wszechobecnych błędów, które się rozpanoszyły i są nam wpajane. Msza Święta w tradycyjnym rycie jest wolna od wszelkich "majstrowań", ale to nie znaczy, że ten kto ją odprawia jest 100% ortodoksyjny. Jeśli się nie ma Mszy blisko siebie to można spróbować na początek jeździć raz w miesiącu. Nie chodzi o to żeby być w jakieś grupie, to nie może być wszystko "klubem wzajemnej adoracji", proszę nie wpaść w taką pułapkę. Nie chodzi o doznania, emocje, samopoczucie, walory estetyczne. Msza Święta jest co najmniej po to żeby "oddać" Panu Bogu co mu należne. Proszę zaglądać na strony Księdza Jacka Bałemby. Czytać stare katechizmy, encykliki, książki w wydaniach oryginalnych. Można przeczytać książkę "Jestem katolikiem" ks prałat Robert Mader tak na początek
7 miesięcy temu / jw
 
Podpowie ktos moze jakie sa dostepne formy ze tak to ujme ,scislejszej przynaleznosci do katolicyzmu tradycyjnego.Latwiej jest osobie ktora ma jakas grupe i Msze trydenckie blisko siebie,co natomiast z osobami ktore nie maja w poblizu ani Mszy trydenckiej ani zadnej grupy wiernych katolikow tradycyjnych a chcialyby tez w swoim zyciu pielegnowac ten skarb Kosciola Katolickiego.
7 miesięcy temu / Pytajacy.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.