DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Abp Guido Pozzo: dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X nie został zerwany

Abp Guido Pozzo: dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X nie został zerwany
fot. DENIS BALIBOUSE / REUTERS

Trwa dialog Stolicy Apostolskiej z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X – zapewnił bp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która tym dialogiem się zajmuje. Jak dodał, słowa krytyki płynące od zwierzchnika FSSPX, nie są nowością i „wyrażają dobrze znane stanowisko Bractwa na temat sytuacji współczesnego Kościoła.”

 

Bp Bernard Felley, zwierzchnik Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X zarzucił Papieżowi szerzenie błędów oraz stwierdził, że to nie uznanie kanoniczne przez Stolicę Apostolską jest dla Bractwa głównym celem, lecz „wierne niesienie światła dwutysiącletniej Tradycji, wskazującej jedyną drogę, jaką należy podążać w tej epoce ciemności”.

 

Takie stanowisko, jak zapewnił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego sekretarz papieskiej dykasterii, nie powoduje załamania rozmów dialogu – co sugerowały media – bo też słowa te „nie są żadną nowością i wyrażają dobrze znane stanowisko Bractwa na temat sytuacji współczesnego Kościoła.”

 

- Nie jest to żadna prowokacja. Oni mówią po prostu, że w tej chwili są zainteresowani przede wszystkim propagacją doktryny, Tradycji itd., a uznanie kanoniczne nie jest rzeczą, na której zależy im najbardziej. Bo inne rzeczy są dla nich ważniejsze, takie jak głoszenie wiary katolickiej, Tradycji. Co do tego wszyscy jesteśmy zgodni. Ja ewentualnie mógłbym powiedzieć, że dla Stolicy Apostolskiej uznanie kanoniczne nie jest jedynie jakimś aktem notarialnym, lecz istotnym warunkiem, aby dzieło katolickie mogło być w pełnej jedności kościelnej zgodnie z prawem. Dlatego dla nas jest to ważne. Aktualnie nie ma tego uznania kanonicznego i pracujemy nad tym, aby Bractwo mogło je uzyskać – powiedział abp Pozzo.

 

Jak dodał komunikat bp. Felleya nie odnosi się do samego dialogu ze Stolicą Apostolską, który będzie kontynuowany, choć nie ma z góry ustalonego harmonogramu. - Nie ma żadnych konkretnych terminów. Odbywają się spotkania między Komisją Ecclesia Dei, albo naszymi delegatami, i przedstawicielami Bractwa św. Piusa X. Ważnym wydarzeniem była audiencja prywatna u Ojca Świętego, na której bp Fellay mógł przestawić Papieżowi swój punkt widzenia. Było to bardzo serdeczne spotkanie i wpisuje się ono w proces dialogu, a przede wszystkim w kontekst wzajemnego zaufania, które razem kształtujemy. Nie wyklucza się kolejnych takich spotkań, ale to nie oznacza, że zostały już zaplanowane – powiedział abp Pozzo.


Źródło: KAI

MA

DATA: 2016-07-02 11:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.