DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Abp Głódź apeluje o zakazanie handlu w niedzielę. „Czas na świętą niedzielę, bez żadnych wyjątków”

Abp Głódź apeluje o zakazanie handlu w niedzielę. „Czas na świętą niedzielę, bez żadnych wyjątków”
Abp. Slawoj Leszek Glodz. Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

– Dzisiaj Kościół wraz z Solidarnością woła, by uświęcić niedzielę. Czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem – mówił abp Sławoj Leszek Głódź, który zaapelował o wprowadzenie wolnych niedziel. Nawiązał także do propozycji związkowców z Solidarności, którzy przygotowują specjalny projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę.


Podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Wawrzyńca w ziemi stoleckiej, abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował o ustanowienie w Polsce wolnej niedzieli i zakazanie handlu w dzień, który powinien być przeznaczony dla Boga i rodziny. – Dzisiaj Kościół wraz z Solidarnością woła, by uświęcić niedzielę, aby to było święto, a nie dzień kupczenia, pracy i dyskusji. (…) Jesteśmy 25 lat po tzw. przemianach ustrojowych, a jeszcze bolszewizm ciągnie się. Czas już na świętą niedzielę i to bez żadnych wyjątków. Czas najwyższy, żeby niedziela była świętem, a nie bazarem – stwierdził hierarcha.

Arcybiskup podkreślał również, że zbawienie człowieka dokonuje się w Kościele. - Św. Wawrzyniec pyta dzisiaj nas, czy my wyrastamy z ducha Ewangelii, czy mamy ducha ewangelicznego, czy jesteśmy gotowi wybrać ewangeliczne rozwiązanie, czy wsłuchujemy się w głos Kościoła? – mówił metropolita gdański. Hierarcha swoje słowo skierował także do Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej zmierzającej na Jasną Górę i prosił pielgrzymów, aby w swojej codzienności byli świadkami wiary. 

 

Abp Sławoj Leszek Głódź nawiązał również do ciężkiej pracy rolników, którzy w sierpniu zbierają swoje plonu. Życzył mieszkańcom parafii, aby byli złotymi kłosami tej ziemi. – Dzisiejsza uroczystość parafialna jest lekcją wiary, aby ją pogłębić, ożywić, aby uświadomić, że to my wszyscy jesteśmy złotymi kłosami ziemi stoleckiej. Życzę, abyście byli złotym plonem waszej parafii, diecezji kaliskiej, Kościoła w Polsce, naszej ojczyzny na miarę ziarna św. Wawrzyńca, które wpadłszy w ziemię nie umarło, ale ożyło i żyje po wieki, na miarę ziarna spalonego w Oświęcimiu o. Maksymiliana Kolbe, na miarę ziarna ks. Jerzego Popiełuszki, syna ziemi podlaskiej, na miarę ziarna ks. mjr. Ignacego Skorupki, który przy miedzy polnej pod Radzyminem padł w czasie napadu bolszewickiego. Bądźcie złotymi kłosami waszej ziemi, Kościoła i naszej ojczyzny i to jest plon na tegoroczne dożynki – powiedział metropolita gdański. 

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

DATA: 2017-08-10 21:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziwne , że Biskupi wzywają do świętowania niedzieli poprzez media natomiast nasi Proboszczowie nie mają odwagi powiedzieć wprost swoim wiernym aby nie chodzili do sklepów po mszy św. po zakupy. Widocznie każdy świętuje na swój sposób. A może ktoś wyjaśni czy robienie zakupów przez 4 niedziele w czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego {BAZARU) zwalnia od zachowania przykazania Bożego. Przywilej odpustu w Dniu Św. Dominika dotyczył tylko pielgrzymowania i nawiedzenia Kościoła a nie prowadzenia handlu (imprezy) przez kilka tygodni. Dominikanie nie chcą udzielić odpowiedzi a księża parafialni nie widzą problemu. A może abp. Głódź zakazałby handlu w niedziele Dominikanom , skoro apeluje do wszystkich bez żadnych wyjątków.
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
bez żadnych wyjątków? bez gosposi?
ponad 2 lata temu / magis
 
Bez stacji benzynowych? Bez sklepików parafialnych?
ponad 2 lata temu / s-i-n
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.