DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Abp Głódź: Trump podniósł ducha Polaków. Wyraźnie mówił o rodzinie i wartościach moralnych

Abp Głódź: Trump podniósł ducha Polaków. Wyraźnie mówił o rodzinie i wartościach moralnych
REUTERS/Kacper Pempel

– Wizyta prezydenta USA jest ukoronowaniem przemian ustrojowych jakie zaszły w Polsce, a także roli Kościoła – uważa abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański podkreślił, że bardzo ważne było uwypuklenie przez prezydenta USA roli Polski w Europie w wymiarze geograficznym, strategicznym, a szczególnie moralnym. Jego zdaniem, duże znaczenia ma fakt, że prezydent USA tak wyraźnie mówił o takich wartościach jak „rodzina i godność życia ludzkiego”.


Jak podkreśla metropolita gdański, ważnym wymiarem orędzia prezydenta Trumpa było nawiązanie do głęboko zakorzenionych w tradycji Polski wartości chrześcijańskich i kulturowych, także z bardzo wyraźnym podkreśleniem elementu religijnego. Zdaniem abp. Głódzia, duże znaczenia ma fakt, że prezydent USA tak wyraźnie mówił o tych wartościach, którymi są „rodzina, godność życia ludzkiego, prawa człowieka oraz przypomnienie, że to wszystko powinno mieć odniesienie do Boga”. - Takie są bowiem podstawy naszej cywilizacji jak i polskiego dziedzictwa kulturowego – tłumaczył.


Abp Głódź stwierdził, że czwartkowe przemówienie Donalda Trumpa na warszawskim Placu Krasińskich było doskonale opracowanym i wypowiedzianym tekstem adresowanym do Polski i Polaków, ale także do Europejczyków i całego świata. – W sposób szczególny było to słowo kierowane w sposób bardzo czytelny do Polaków, przede wszystkim w wymiarze historycznym, ale także dnia dzisiejszego i przyszłości, czyli bezpieczeństwa Polski na dziś i jutro – dodał. 

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa - jak podkreśla abp Głódź - miała wiele wątków: polityczny, moralny a także i religijny. Hierarcha zwraca uwagę, że „od strony politycznej jest to pierwsza jego oficjalna wizyta w Europie, z czym wiąże się podkreślenie roli Polski w wymiarze geograficznym, ale i strategicznym, a szczególnie moralnym”. 

Metropolita gdański przypomniał, że prezydent Trump wyraźnie mówił o dziejowej roli papieża Jana Pawła II i w ten sposób pośrednio o roli jaką odegrał Kościół w przemianach w Polsce. Przypomniał, że Trump nawiązując do słynnej, historycznej mszy Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 trzykrotnie powtórzył słowa: „My chcemy Boga!”. Przypomniał też, że „razem z papieżem Polacy przypomnieli sobie o swojej tożsamości, jako o narodzie oddanym Bogu”. Podobnie - jego zdaniem - brzmiało zakończenie przemówienia ze zwróceniem się do Boga i prośba o błogosławieństwo dla Polski i dla Ameryki.


– Przemówienie to było nie tylko docenieniem ale i podniesieniem ducha Polaków – mówił arcybiskup, dodając, że zostało ono wygłoszone w duchu biblijnego hasła: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście!”. 

Podsumowując orędzie Trumpa, abp Głodź stwierdził, że „był to bardzo dobry tekst, wygłoszony ze znakomitą ekspresją, świadczący o dobrym wczytaniu się w sprawy nurtujące Polaków”. Dodał, że przemówienie to zostało bardzo dobrze przyjęte, o czym świadczy, że 52 razy zostało przerwane oklaskami. – A to kontrastuje z tym, co zapewne spotka prezydenta Trumpa na europejskim szlaku jaki obecnie przemierza – zauważa metropolita gdański. 

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

DATA: 2017-07-07 20:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widać znawców co jest grzechem.
ponad 2 lata temu / czesiek
 
Do piekła za współczucie i miłosierdzie? Obrzydliwe to mogą być najwyżej czyny heteroseksualne. A nie coś, za czym stoi zazwyczaj miłość, a nie tylko zwierzęce pożądanie, chęć wykorzystania partnera.
ponad 2 lata temu / Postępowiec
 
Do @Postępowiec. Z Ciebie żaden postępowiec tylko obrzydliwy grzesznik. Już samo głoszenie homoseksualizmu jest śmiertelnym grzechem, za który idzie się do piekła. Czyny homoseksualne są równie obrzydliwe i karalne piekłem !Nie siej propagandy rodem z piekła !
ponad 2 lata temu / Rzymski Katolik
 
A Głódź mówił to na trzeźwo, czy na "wspomaganiu"?
ponad 2 lata temu / Abstynent
 
Przecież to była mowa pod "Publiczkę",a tu tyle naiwnego zachwytu,to przecież wpływ znanej psychiki tłumu,który był odpowiednio dostrojony i zorganizowany nastrojowo.Wystarczyło tylko wymienić kilka zdarzeń z dziejów Polski,walk wcale nieskutecznych i tej walki niepotrzebne ofiary i papieża,aby tłum zareagował z zachwytem.To było coś w rodzaju homilii kapłańskiej.Ten zachwyt podziela nawet abp.Głódź.
ponad 2 lata temu / nn
 
@Postępowiec: Na wszystkie postawione wątpliwości i błędne poglądy daje odpowiedź Jezus Chrystus i religia Katolicka. Podstawą jest niesienie Krzyża na wzór Chrystusa i pokora wobec Bożych planów, które On ma wobec każdego człowieka. Piszesz na tym portalu, ale artykułów o wierze nie chcesz czytać, Krzyża nie zamierzasz nieść. Nie ma odpowiedzi w jednym zdaniu. Musisz sam szukać Boga, znajdziesz jeśli potraktujesz to zadanie poważnie.
ponad 2 lata temu / katolik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.