DZIŚ JEST:   29   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
 
 
 
 

Abp Gądecki po Marszu dla Życia: promujmy ochronę życia i rodziny!

Abp Gądecki po Marszu dla Życia: promujmy ochronę życia i rodziny!

Szacunek dla życia jest autentyczny, gdy jest otwarty nie tylko na własne życie, ale również na życie drugiego człowieka – podkreślił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. na zakończenie Marszu dla Życia w Poznaniu. Metropolita poznański dziękował uczestnikom za promowanie rodzinnego szczęścia i zwrócenie uwagi na ochronę życia i rodziny.


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii rozważał tajemnicę Wniebowstąpienia Chrystusa. – Wniebowstąpienie nie jest podróżą w kosmos, ku najdalszym gwiazdom, ponieważ, w gruncie rzeczy, również gwiazdy, podobnie jak ziemia, składają się z elementu materialnego. Wniebowstąpienie oznacza, że Zbawiciel nie należy już do świata zepsucia i śmierci, który warunkuje nasze życie, On należy całkowicie do Boga – mówił abp Gądecki.


Metropolita poznański zauważył, że Chrystus nie oddalił się od nas, lecz dzięki swemu przebywaniu z Ojcem jest blisko każdego z nas, na zawsze. – Z tej racji Wniebowstąpienie wzywa nas dzisiaj do niebiańskiego sposobu życia. Nasze wstępowanie ku niebu dokonuje się tyle razy, ile razy zdobywamy się na akt autentycznej miłości, bo niebo to doskonała miłość – zauważył metropolita poznański.


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że apostołowie zostali wezwani do dawania świadectwa. – Niebagatelną częścią tego świadectwa jest praktykowanie szacunku dla własnego życia oraz dla życia drugiego człowieka. Te właśnie wartości promuje poznański „Marsz dla życia”, będący manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia aż do naturalnej śmierci – mówił abp Gądecki.


Abp Gądecki przypomniał, że Kościół troszczy się nieustannie o rodzące się życie, najbardziej kruche, które należy chronić od samego poczęcia. Wyraził także zaniepokojenie stosowaniem metody „in vitro”.

– Samowolne i beztroskie ustalanie początku rozwoju organizmu ludzkiego w sposób wygodny dla jakiejś sprawy czy grupy ludzi jest sprzeczne nie tylko z naukami biologicznymi, ale również ze zdrowym rozsądkiem, ponieważ rozwój organizmu zaczyna się zawsze w momencie zapłodnienia – mówił abp Gądecki.

– Używanie zarodków do zapłodnienia „in vitro” to nic innego jak używanie żywych organizmów, które w przypadku nieudanej implantacji giną. Niestety w procesie „in vitro” zarodek jest traktowany jak gdyby był przedmiotem, a nie żywym organizmem, posiadającym już cały materiał genetyczny, pozwalający na wykształcenie się dziecka – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


Abp Gądecki zaapelował, by osoby praktykujące zapłodnienia „in vitro” bądź decydujące o kształcie dotyczącej tego tematu ustawy, zdały sobie sprawę z tego, że w tej technice reprodukcji mamy do czynienia z żywymi organizmami. – Embrion, płód, noworodek, niemowlę, dziecko, człowiek dorosły, starzec to są tylko określenia poszczególnych biologicznych etapów rozwoju jednego i tego samego człowieka – zauważył metropolita poznański.KAI, kra


31 maja w ponad 140 miastach Polski odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny! Sprawdź, kto organizuje marsz w Twoim mieście na www.marsz.org
DATA: 2015-05-18 08:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli również w tym roku do marszu będą zachęcać rozwodnicy w nowych związkach, tak jak to było w zeszłym roku, to jakie rodziny promujemy? Czy już nie ma znaczenia czy rodzina jest zbudowana na sakramentalnym małżeństwie, czy to jest konkubinat, rodzina patchworkowa , dziesiąty związek po rozwodzie itp. Wariantów rodzin jest wiele, przydała by się jasność wypowiedzi Biskupa. Chyba że w marszu chodzi wyłącznie o promowanie "życia poczętego", i wszystko jedno w jakiej rodzinie to życie powstanie, byle tylko powstało.
ponad 5 lat temu / kobieta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.