DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Abp Gądecki na Synodzie Młodych o relacji do trzeciej części Instrumentum laboris

Abp Gądecki na Synodzie Młodych o relacji do trzeciej części Instrumentum laboris
fot. episkopat.pl

Dzisiejsze przedpołudnie poświęcone było pracy w grupach nad przyjęciem relacji do 3 części Instrumentum laboris. Dyskutowano nad tym, co oznacza przekaz wiary oraz jak wyraża się działanie Boże. Podjęto również temat trudności, jakie młodzi napotykają na swojej drodze.

 

W kwestii przekazu wiary, potrzeba dużej współpracy ze strony kapłanów, wspólnot chrześcijańskich i pomocników duszpastersklch, aby wypracować itinerarium towarzyszenia, rozeznania i integracji. W tej przestrzeni ukazują się niemałe braki, jak chociażby mała współpraca podmiotów kościelnych w kwestii przekazu wiary. Często brakuje też odniesienia dialogicznego czyli wspólnego odniesienia do prawdy – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

W relacji zostały dostrzeżone różne formy dotarcia do młodych z przekazem, m.in. poprzez sport, muzykę. – Relacja podkreślała także ważną rolę parafii, oratorium jako miejsca przygotowanego przez dorosłych dla młodych, które daje duże możliwości spotkania, przyjaźni, sportów, czyli przeżyć ludzkich i duchowych – zauważył abp Gądecki.

 

W relacji zwrócono także uwagę na trudności, jakie napotykają młodzi kapłani. – Chodzi o to, aby młodzi kapłani przejmowali odpowiedzialność za formację młodych. Zdarza się, że młodzi kapłani uciekają w spokojniejsze środowiska pracy duszpasterskiej, gdzie znajdują uznanie – stwierdził abp Gądecki.

 

Druga część spotkania przedpołudniowego poświęcona była dyskusji nad propozycjami do Instrumentum laboris. – Dotyczyły one u nas punktu 149. Czyli konieczności pewnej synergii między naukami humanistycznymi a naukami dotyczącymi spraw Bożych. Wypłynęło to przy okazji szkół i uniwersytetów katolickich, które dobrze przygotowują młodych do pracy, ale niekoniecznie do życia wiarą – powiedział abp Gądecki.

 

KAI

TK


DATA: 2018-10-19 15:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

" Towarzyszenie, rozeznanie, integracja" taki nowomodny "poprawny" język przeniknął już niestety KK. Praktykowane od dawna na zachodzie "obniżanie lotów" jakoś nie przyniosło ożywienia wiary.
5 miesięcy temu / Ewa
 
Potrzeba jest oczyszczenie i wielkiej wiary w Kościele nie nowoczesności i dopasowywania praw Bożych do mody i trendów. Bóg jest ponadczasowy i swoje wskazówki dał nam wieki temu. Nie możemy ich zmieniać i dopasowywać do swoich potrzeb, bo zanim byśmy się połapali wpadniemy w pułapkę bezbożności. Jeśli Kościół tego nie wie to czy wciąż jest Kościołem?
5 miesięcy temu / Adam
 
i ani słowa o Chrystusie Panu (proszę o publikację mojej wypowiedzi)
5 miesięcy temu / Jan
 
I taki to współczesny Kościół. Jednym słowem "zrównoważony rozwój" młodych. Klęska
5 miesięcy temu / tom
 
Prawdziwa ALIENACJA od rzeczywistości. To Bp Gądecki nie wie co się tak naprawdę dzieje na synodzie ? Co szykują Jego Koledzy kolegialnie z papieżem.? A może to >itinerarium towarzyszenia, rozeznania i integracji < to taki SEKRET - wstęp do organizowania miejsca dla >wspólnot homoseksualnych< , które kościół planuje OTOCZYĆ OPIEKĄ , MIŁOŚCIĄ i CIEPŁEM ?
5 miesięcy temu / iskierka
 
Treść nauczania powinna dotyczyć różnych sytuacji źyciowych i wskazanych zachowań w różnych okresach życia.
5 miesięcy temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.