DZIŚ JEST:   29   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
 
 
 
 

Abp Gądecki na Synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

Abp Gądecki na Synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła
fot. episkopat.pl

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na Synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tutaj obecni nie chcemy i nie mamy żadnej władzy, aby zmienić doktrynę Kościoła" - podkreślił metropolita poznański.


Publikujemy treść wystąpienia wygłoszonego przez sbp. Stanisława Gądeckiego w sobotę, 10 października, podczas VI sesji generalnej:


Na początku pragnę podkreślić, że poniższe wystąpienie nie jest jedynie moją osobistą opinią, ale opinią całej Konferencji Episkopatu Polski.


1. Nie ulega wątpliwości, że Kościół w naszych czasach musi – w duchu miłosierdzia – pomagać rozwiedzionym, żyjącym w ponownych związkach cywilnych, troszcząc się ze szczególną miłością, aby nie uważali się oni za odłączonych od Kościoła, podczas gdy mogą, a wręcz – jako ochrzczeni – mają obowiązek uczestniczyć w życiu Kościoła.


Niech zatem będą zachęcani do słuchania Słowa Bożego, do uczestnictwa w Ofierze Mszy Świętej, do wytrwania w modlitwie, do wspierania dzieł miłosierdzia oraz wspólnych inicjatyw na rzecz sprawiedliwości, do wychowywania dzieci w wierze chrześcijańskiej oraz do pielęgnowania ducha i dzieł pokutnych, aby w ten sposób, z dnia na dzień, wypraszali sobie łaskę Bożą. Niech Kościół okazuje się miłosierną matką i w ten sposób umacnia ich w wierze i nadziei (por. Jan Paweł II, Familiaris consortio, 84).


2. Kościół jednak – w nauczaniu na temat udzielania Komunii Świętej rozwiedzionym, żyjącym w ponownych związkach cywilnych – nie może ugiąć się wobec woli człowieka, lecz wobec woli Chrystusa (por. Paweł VI, Przemówienie do Roty Rzymskiej, 28.01.1978; Jan Paweł II, Przemówienie do Roty Rzymskiej, 23.01.1992; 29.01.1993; 22.01.1996). Kościół nie może zatem dać się podporządkować ani sentymentom fałszywego współczucia wobec osób, ani też fałszywym – choć popularnym w świecie – wzorcom myślenia.


Zgodzić się, aby przystępowali do Komunii Świętej ci, którzy bez związku sakramentalnego współżyją „more uxorio” [jak małżonkowie], byłoby sprzeczne z Tradycją Kościoła. Już dokumenty z najwcześniejszych synodów w Elwirze, Arles, Neocezarei, które odbyły się w latach 304-319, potwierdzają doktrynę Kościoła, iż rozwiedzeni, żyjących w ponownych związkach nie mogą przystępować do Komunii eucharystycznej.


Podstawą takiego stanowiska jest fakt, że „ich stan i sposób życia obiektywnie zaprzeczają tej więzi miłości między Chrystusem i Kościołem, którą wyraża i urzeczywistnia Eucharystia” (Jan Paweł II, Familiaris consortio, 84; por. 1 Kor 11, 27-29; Benedykt XVI, Sacramentum caritatis, 29; Franciszek, Anioł Pański, 16.08.2015).

3. Eucharystia jest sakramentem ochrzczonych, którzy znajdują się w stanie łaski sakramentalnej. Zgoda, aby do Komunii Świętej przystępowały osoby, które nie są w stanie łaski sakramentalnej, mogłoby spowodować ogromne szkody nie tylko w duszpasterstwie rodzin, ale również w doktrynie Kościoła o łasce uświęcającej.


W rzeczywistości bowiem decyzja, aby udzielać im Komunii Świętej otworzy-łaby drzwi do tego sakramentu wszystkim, którzy żyją w grzechu śmiertelnym. To zaś w konsekwencji przekreśliłoby Sakrament Pokuty i wypaczyłoby znaczenie życia w stanie łaski uświęcającej. Należy też podkreślić, że Kościół nie może zaakceptować tzw. stopniowości prawa (Jan Paweł II, Familiaris consortio, 34).


Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tutaj obecni nie chcemy i nie mamy żadnej władzy, aby zmienić doktrynę Kościoła.KAI, kraDATA: 2015-10-12 11:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na portalu LifesiteNews jest informacja, że nowo powołany drugi rzecznik prasowy Franciszka Bergolio chwalił niejakiego Bauma. Baum jest to były księdza, który zaciągnął na siebie ekskomunikę z powodu ożenienia się z byłą zakonnicą jeszcze w stanie kapłańskim. Baum jest zwolennikiem akceptacji związków homoseksualnych i seksu poza małżeństwem. Rosica w rozmowie z nim chwali Bauma, za "głęboką teologię, "miłość Jezusa", za prawdziwą interpretację Vaticanum 2", za ... Wywiad pokazał się w telewizji i można go odsłuchać: "Looking Back: Same-sex ?marriage? advocate Gregory Baum lauded by Fr. Thomas Rosica ". A ostatnio Rosica, według doniesień, zaczął masowo blokować konta na Twitterze osobom, które krytykowały jego wypowiedź, że Kościół musi nie tylko zmienić język wobec homoseksualistów ale i kwalifikację tego zachowania. Skrytykował to kard. Napier wywołując wspomnianą burzę.
ponad 5 lat temu / NLa
 
Dlatego, że w "tym kościele" człowiek ma być ważniejszy niż Bóg. Trwa powolny proces zastępowania kultu Boga kultem człowieka. Później w powstałą pustkę wprowadzą kult szatana. Tak właśnie rozwala się KK od środka.
ponad 5 lat temu / Do rst
 
Rst, słuszna uwaga. Zbawienie duszy jest o wiele ważniejsze niż dobre samopoczucie. Na dodatek, w optyce świata wymaga wielu "stresów".
ponad 5 lat temu / Jaco
 
Czy ktoś może wyjaśnić dlaczego osoby żyjące w trwałym cudzołóstwie nie są wzywane do nawrócenia? Cały czas jest mowa jedynie o tym, że Kościół ma im pomagać, by nie czuli się wykluczeni. Ale nie głosi się im najważniejszego - konieczności zerwania z grzechem! Każdy katolik jest zobowiązany do ustawicznego nawracania się, a cudzołożnik nie. Czy Kościół nie robi im krzywdy przez zaniechanie wzywania do nawrócenia?
ponad 5 lat temu / rst
 
Bogu dzięki za ks arcybiskupa i jego postawę! Trzeba wielkiej modlitwy za niego i za Kościół w Polsce i na całym świecie. ==== ================ Trzeba też wspomnieć o liście kardynałów skierowanym do Franciszka Bergolio w sprawie obaw o manipulacje na Synodzie. Sygnatariuszami listu są min.: - Carlo Caffarra, archbishop of Bologna, formerly the first president of the Pontifical John Paul II Institute for Studies on Marriage and Family; - Thomas C. Collins, archbishop of Toronto; - Timothy M. Dolan, archbishop of New York; - Willem J. Eijk, archbishop of Utrecht, Holland; - Péter Erd?, archbishop of Esztergom-Budapest, Hungary, president of the Council of the Bishops\'; - Gerhard L. Müller, former bishop of Regensburg; - Wilfrid Fox Napier, archbishop of Durban; - George Pell, archbishop emeritus of Sydney; - Robert Sarah, archbishop of Milan; - Jorge L. Urosa Savino, archbishop of Caracas. === Gdzie jest kard. Nycz i gdzie kard. Dziwisz?
ponad 5 lat temu / NLa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.