DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Abp Gądecki do zakonników: potrzeba odwagi i dojrzałości!

Abp Gądecki do zakonników: potrzeba odwagi i dojrzałości!
Fot. Marek Lapis/FORUM

W dzisiejszych czasach zauważa się bardzo silne narzucanie stylu życia, który często nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. To wymaga od człowieka dużej odwagi i dojrzałości w podejmowaniu codziennych wyborów – mówił do zakonników i zakonnic pochodzących z archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

 

Osoby życia konsekrowanego spotkały się w katedrze poznańskiej z okazji obchodzonego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał w homilii, że zbliżająca się 1050. rocznica chrztu Polski powinna stać się okazją do podjęcia nowych wyzwań.

 

„Chociaż chrzest należy do historii zbawienia, to jednak ma także swoje doniosłe znaczenie dla naszej ziemskiej historii. Nadał on naszemu narodowi imię własne, stworzył wyższą tożsamość, nadał mu duchowość chrześcijańską, zwrócił oczy ponad ten świat, stał się dla nas zaczątkiem Królestwa Bożego, udoskonalił nasze życie społeczne i kulturalne” – mówił abp Gądecki.

 

Podkreślając znaczenie chrztu Polski abp Gądecki przywołał słowa Adama Mickiewicza, iż chrzest Mieszka I „stworzył” Polskę. „Nie tylko w wymiarze duchowym, lecz także w wymiarze społeczno-politycznym i kulturowym. Powstało państwo, którego duszą stał się Kościół katolicki, a głównym zadaniem cywilizacja łacińska, dziedzicząca w dużej mierze kulturę grecką i rzymską” – przekonywał metropolia poznański.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że przyjęcie zasad chrześcijańskiej moralności osobistej i społecznej miało ogromne znaczenie w historii naszej ojczyzny. „Nowe zasady odrzuciły despotyzm ojca rodziny, wielożeństwo, okrutny zwyczaj zabijania żony przy pogrzebie męża, składanie ofiar z ludzi, krwawą zemstę i potworne, ale bardzo rozpowszechnione sprzedawanie niewolników. Chrześcijaństwo podniosło najwyższą wartość każdego człowieka i jego życia. Duchowieństwo, zwłaszcza zakonne, rozwijało opiekę nad niewolnikami, ubogimi, chorymi, sierotami, wdowami, skazańcami i głodnymi” – mówił abp Gądecki.

 

Metropolita poznański zauważył, iż dzięki otwarciu na państwa chrześcijańskie Zachodu Polska zaczęła przyjmować wiele osiągnięć wysokiej kultury i cywilizacji. „Przede wszystkim wielkie idee, pismo, naukę, prawo, filozofię, teologię, język łaciński, kierunki umysłowe, systemy szkolne, łącznie z uniwersytetami” – mówił o konsekwencjach chrztu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Zdaniem abp. Gądeckiego szczególną rolę odegrała w procesie chrystianizacji modlitwa i praca zakonników. „Szkoły duchowe, jakimi były monastery, uzyskiwały tak ogromną rangę społeczną, że nie wyobrażano sobie bez nich funkcjonowania życia społecznego. Z jednej strony klasztory były ośrodkami duchowymi i dzięki ich modlitwie świat mógł istnieć, a z drugiej strony stanowiły centra intelektualne” – zauważył metropolita poznański.

 

Abp Gądecki zachęcił osoby życia konsekrowanego, by wspominanie 1050 lat historii chrześcijaństwa na naszych ziemiach stało się dla nich impulsem do umacniania komunii, wspólnoty osób. „Jestem przekonany, że szansą dla duchowości przyszłej są wszelkiego typu wspólnoty, które jednoczą ludzi poszukujących prawdy, gdyż nie jest łatwo samotnemu człowiekowi przeciwstawić się presji świata” – mówił metropolita poznański.

 

„Duchowość, podobnie jak powietrze lub pokarm, jest dla człowieka czymś niezbędnym. Zarówno teraz jaki i w przyszłości będzie istnieć potrzeba duchowości. Bez niej nie można sobie wyobrazić funkcjonowania jakiejkolwiek cywilizacji” – podkreślił abp Gądecki.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował do zakonników, by przemyśleli charakter życia duchowego w ich wspólnotach. „Trzeba przemyśleć tę sprawę w życiu konsekrowanym i pomyśleć o wysiłkach poprzednich pokoleń i o tym, do czego my jesteśmy zobowiązani, co my możemy zrobić, żeby ta tożsamość chrzcielna odrodziła się pośród naszych rodaków” – zaznaczył abp Gądecki.

 

Według ostatnich danych przesłanych do Stolicy Apostolskiej w archidiecezji poznańskiej pełni posługę 531 zakonników i 1045 zakonnic.

 

KAI

mat

 

 


DATA: 2015-09-27 09:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy jest to ten sam abepe, który aktywnie, osobiście wspiera neokatechumenat i apelował niedawno o przyjmowanie muzułmanów do Polski?
ponad 4 lata temu / Burak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.