DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

Abp Gądecki apeluje o stosowanie się do decyzji władz. Msze święte z udziałem najwyżej 50 wiernych

Abp Gądecki apeluje o stosowanie się do decyzji władz. Msze święte z udziałem najwyżej 50 wiernych
Abp Stanisław Gądecki, fot. Mateusz Włodarczyk/FORUM

Abp Stanisław Gądecki wystosował komunikat w związku z decyzją rządu o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji o możliwości uczestniczenia na każdej Mszy świętej jednocześnie grupy maksymalnie 50 wiernych.

 

„W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób” – napisał w specjalnym komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

Przewodniczący Episkopatu przypomina o dyspensie wydawanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. „Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu” – zaznaczył.

 

„Zachęcam również, aby księża biskupi wydawali diecezjalne zarządzenia dotyczące opieki duszpasterskiej nad wiernymi w czasie epidemii, w nawiązaniu do moich poprzednich komunikatów i Zarządzenia Rady Stałej KEP z 12 marca br.” – dodał abp Gądecki. Poprosił jednocześnie kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

 

„Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami. Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności” – wskazał Przewodniczący Episkopatu Polski.

 

W piątek późnym wieczorem premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to m.in. zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach powyżej 50 osób, w tym m.in. uroczystości państwowych, manifestacji i uroczystości religijnych. Decyzja rządu oznacza również zamknięcie granic Polski dla obcokrajowców oraz zamknięcie wszystkich galerii handlowych. W tych obiektach wciąż będą jednak działań sklepy spożywcze, a także apteki i pralnie.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 


DATA: 2020-03-14 09:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To i tak zawyżona norma dzienna, a niedzielna?!
23 dni temu / PIK
 
@Monikk Ach! Za to "od was", ateistów zawsze można oczekiwać nie tylko "odrobiny", ale aż nadmiaru "troski" o pomyślność Kościoła oraz wiernych. Wszystko z dobroci serca - aż do urzygu. Jak najbardziej, my "tak na serio", jaśnie oświecona intelektualistko.
23 dni temu / zgred
 
Do @Tom. W tradycyjnej Mszy św. można uczestniczyć przez radio internetowe Bractwa św. Piusa X.
23 dni temu / Marek
 
Dla ciekawości przejrzałem strony kilku kościołów w mojej okolicy głównie Mokotów i Śródmieście - Warszawa. Tylko dominikanie i jezuici odwołują odprawianie mszy św. jezuici tylko na Mokotowie, co do Starego Miasta brak informacji. Większość parafii jednak ma zamiar odprawić msze św. według zwykłego grafiku, pilnując aby nie uczestniczyło jednocześnie więcej niż 50 osób. Mile zaskoczyło mnie kilka kościołów - w tym moja parafia. Otóż uznano że jeżeli będzie więcej niż 50 osób chętnych do uczestnictwa, to zostanie równolegle odprawiona druga msza w kościele dolnym, a może nawet być trzecia - w holu katechetycznym lub w kaplicy zależnie od kościoła. Natomiast kościół na pl. Zbawiciela zaproponował że w środku dnia będą odprawiane skrócone msze co pół godziny oraz dodatkowo zdublowane w kościele dolnym w razie dużego zapotrzebowania. Praktycznie wszystkie kościoły apelują o korzystanie z dyspensy oraz o przyjmowanie Komunii na rękę niektóre tego wymagają.
23 dni temu / m1992
 
TO CO,PRZED WEJŚCIEM BĘDZIE STAŁ KSIĄDZ I LICZYŁ LUDZI,ŻEBY NIE BYŁO WIĘCEJ NIŻ 50?A TEN 51 TO MA SOBIE PÓJŚĆ DO DOMU?JAK MNIE NIE WPUSZCZĄ TO NIE IDĘ WCALE.
24 dni temu / J-23
 
Problem polega na tym, że to jest Karą Boża. Zamykanie kościołów, redukcja Mszy św. , likwidacja nabozenstw pokutnych nie pomoże, tylko zaszkodzi. Ofiar będzie więcej. Tu potrzeba prawdziwego nawrócenia i pokuty.
24 dni temu / marco
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.