1 kwietnia 2018

Abp Gądecki: zmartwychwstanie przypomina o niepodległości Polski

(Abp Stanisław Gądecki. FOT.Marek Lapis/FORUM)

Myśląc o zmartwychwstaniu Chrystusa i chrześcijanina, warto zwrócić naszą uwagę na temat wskrzeszenia ojczyzny, na tegoroczny jubileusz stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Podczas Wigilii Paschalnej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił sakramentu chrztu sześciu osobom dorosłym.

 

Abp Gądecki celebrował uroczystość wielkanocną w katedrze poznańskiej. W homilii przekonywał, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa zrodziła się ze spotkań z pustym grobem, a następnie ze spotkań z Chrystusem Zmartwychwstałym.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Odkrycie pustego grobu stało się pierwszym krokiem w kierunku uznania «faktu» zmartwychwstania jako prawdy, której nie można odrzucić. Jeśli „pusty grób” na pierwszy rzut oka zdumiewał, a nawet mógł budzić pewne podejrzenie, to stopniowe poznawanie tego faktu prowadziło do odkrycia prawdy zmartwychwstania. Pusty grób i odwalony kamień były pierwszą wieścią o tym, że śmierć została pokonana – mówił abp Gądecki.

 

Metropolita poznański przypomniał słowa św. Augustyna, że „dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa pozostaje dla umarłych życiem, dla grzeszników odpuszczeniem, dla świętych chwałą”.

 

Ostatecznie zmartwychwstanie Chrystusa – przynosząc nam zbawienie – otwarło nam drogę do naszego duchowego zmartwychwstania już teraz w doczesności. Orędzie o zmartwychwstaniu Chrystusa stało się jednocześnie drogowskazem w życiu doczesnym człowieka – przekonywał abp Gądecki.

 

Zastanawiając się nad wyzwaniami stojącymi przed wiernymi, abp Gądecki zachęcał do duchowej pracy nad sobą. – To codzienne przechodzenie z nizin na wyżyny duchowe. Do tej pracy potrzebujemy koniecznie łaski Bożej. A właśnie zmartwychwstanie Chrystusa daje nam tę moc do przechodzenia z grzechu do cnoty, ze smutku do radości, ze śmierci do życia – mówił metropolita poznański.

 

Zwracając się do sześciu katechumenów abp Gądecki prosił, by byli wierni Chrystusowi, który ich wybrał. – Macie za sobą różne doświadczenia życiowe, dlatego łatwiej zrozumiecie, że dzisiejszy chrzest jest dla was oczywistym dowodem miłosierdzia Boga i darmowości łaski – mówił abp Gądecki.

 

Szczególny akcent metropolita poznański położył na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodniczący Episkopatu wyraził wdzięczność osobom, które przyczyniły się do odrodzenia wolnej Polski, Ignacemu Paderewskiemu, Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu i Ignacemu Daszyńskiemu, „wszystkim powstańcom i żołnierzom tamtego czasu, ludziom, którzy budowali zręby odrodzonego państwa”.

 

Nie mniejsze zasługi w odrodzeniu Polski ma Kościół wraz z jego duchowieństwem, zakonami i wiernymi świeckimi. Przecież Kościół w czasie zaborów był jedyną strukturą organizacyjną przekraczającą granice zaborcze. Jedyną strukturą działającą nieprzerwanie w tym czasie, gdy brakowało polskiego państwa – przekonywał abp Gądecki.

 

Metropolita poznański przypomniał, że „księża reprezentowali wówczas sprawę polską w parlamentach zaborczych, gdzie Kościół nawoływał do swobody wyznania, do poszanowania sumienia, poważny był wkład duchowieństwa w kulturę i naukę polska czasu zaborów”.

 

Kościół – poprzez zwyczajne kaznodziejstwo – propagował wiedzę historyczną, wplatając w kazania fragmenty dzieł wieszczów, nazwiska postaci historycznych, które inaczej nie trafiłyby pod strzechy. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajdował się w każdym dworze, w każdej wiejskiej chacie i towarzyszył emigrantom udającym się za granicę w poszukiwaniu pracy – mówił abp Gądecki.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że ważniejszą od walki o zachowanie języka ojczystego, propagowanie działalności gospodarczej i stowarzyszeniowej była praca nad świętością ludu polskiego. – Ilu w tym czasie pojawiło się świętych i błogosławionych pracujących na rzecz odrodzenia polskiej duszy – podkreślił abp Gądecki. Metropolita poznański wspomniał też rolę zgromadzenia zmartwychwstańców w odrodzeniu ojczyzny .

 

Podnieśmy się i my z martwoty duchowej. Nieśmy Ewangelię zmartwychwstania wszystkim, dopóki Pan nie powróci w chwale. Przywracajmy wiarę naszym bliźnim. Podtrzymujmy odwagę. Wskazujmy drogę. Róbmy wszystko, co możliwe, aby każdy człowiek z radością serca mógł wypowiedzieć słowa: „Chrystus zmartwychwstał. Zaprawdę zmartwychwstał!” – podkreślił abp Gądecki.

 

KAI

TK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram