DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Abp Gądecki: trzeba wyjaśnić wątpliwości wobec postawy kard. Dziwisza

Abp Gądecki: trzeba wyjaśnić wątpliwości wobec postawy kard. Dziwisza
fot. Sebastian Kocon / Forum

W nawiązaniu do reportażu TVN24 zatytułowanego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" oświadczenie wydał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

Publikujemy treść oświadczenia:

 

Poznań, dnia 10 listopada 2020 roku

 

OŚWIADCZENIE

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

 

W nawiązaniu do wczorajszego reportażu TVN24 zatytułowanego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", w którym oskarża się ks. kardynała Stanisława Dziwisza o zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych ze strony duchownych, mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej.

 

Równocześnie chciałbym zauważyć, że Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II.

 

+Stanisław Gądecki

 

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

Do reportażu odniósł się w poniedziałek również kardynał Stanisław Dziwisz. - Ponawiam propozycję, by sprawami oceny działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "don Stanislao" zajęła się niezależna komisja – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski senior w przekazanym oświadczeniu.


- Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów. Dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości – podkreślił metropolita krakowski senior.

 

„Jestem gotowy do pełnej współpracy z niezależną komisją, która wyjaśni te kwestie” – zaznaczył kard. Stanisław Dziwisz.

 

KAI

 


DATA: 2020-11-10 11:07
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Daro i mmm piszesz "...w którym przez nieznane bliżej osoby relacjonowane są fakty sięgające kilkudziesięciu lat wstecz"; watykańskie dochodzenia w sprawie McCarricka raz zainicjowane, potem odłożone do archiwum bo wygrała druga strona..., potem znów wznowione w ostatecznym rozrachunku także uwzględniało wiele lat wstecz. Podobnie jak sprawa Marciala Maciela.
2 miesiące temu / mmm
 
Ktoś widział zło atakujące człowieka tak po prostu - jako zło "z rogami" ? Tak czyni raczej dość prymitywne zło. Któż by się na nie nabrał ? Raczej nie wielu ! Wyrafinowane zło doskonale zna ludzką naturę i by próbować przekonać człowieka do siebie wykazuje się przebiegłością, zwodzi go ukrywając się pod pozorami dobra. Korzysta przy tym z ludzkiej naiwności i nie roztropności. Przesadą byłoby każde dobro posądzać o niecne zamiary ale warto też sobie od czasu do czasu przypominać przestrogę Ignacego Krasickiego "Miłe złego początki, lecz koniec żałosny".
2 miesiące temu / rom
 
Jak się wali , to się wali. Ale co tam! Alleluja i do przodu.
2 miesiące temu / ewenement
 
@Daro, piszesz, że Piotr to biedny, naiwny człowiek, bo po jednym spotkaniu wyciąga wnioski korzystne dla kard. Stanisława Dziwisza. A gdyby Piotr napisał, że wyciąga po tym jednym spotkaniu wnioski negatywne, to też byś go uznał za biednego, naiwnego człowieka? No i czy Twoim zdaniem bardziej naiwnym i biednym jest człowiek, który wyciąga na czyjś temat wnioski na podstawie jednego, ale osobistego z nim spotkania, czy człowiek, który wyciąga na czyjś temat wnioski mimo, iż nigdy tego kogoś osobiście nie spotkał, a kieruje się obejrzanym filmem dokumentalno-fabularnym, w którym przez nieznane bliżej osoby relacjonowane są fakty sięgające kilkudziesięciu lat wstecz? Zastanów się przed lustrem! @mmm, Ty z kolei powątpiewasz w świętość za życia. A tymczasem świętość może być czyniona tylko za życia. Po śmierci można co najwyżej formalnie uznać tę świętość, bądź też, nie dokonać formalnego jej uznania, co nie zmienia faktu, że przed Bogiem było się świętym.
2 miesiące temu / Daro i mmm
 
Świętość za życia ? Założyciela Legionów Chrystusa Marcial Maciel Degollado przez dziesiątki lat uważano za postać niezwykłą wręcz bohatera, doskonałego organizatora, utalentowanego w pomnażaniu majątku Legionów a pośrednio i KK, której szargać nie było wolno - do czasu ! dzisiaj wielu chciałoby wymazać z pamięci i nie przyznawać się że miało jakiekolwiek relacje z MMDegollado
2 miesiące temu / mmm
 
@Piotr - oj biedny, naiwny człowieku. Jeżeli ty świadectwo takie wystawiasz komuś bo się z nim raz spotkałeś, to gdzie Ty w ogóle masz rozum.? Pomyśl sobie jak długo Jezus chodził ze swoimi uczniami, jak długo i jak bardzo dobrze się znali uczniowie JEZUSA z Judaszem.?! Byli razem wszędzie, razem jedli, modlili się, zapewne spali też w jednym miejscu bo przecież każdy z nich porzucił wszystko dla JEZUSA i poszedł za Nim. A jednak nikt z nich nie poznał się na Judaszu, że to zdrajca. Wiadomo, że PAN JEZUS wiedział ale tak miało być bo wypełniał wolę OJCA. A Ty biedaku po jednym spotkaniu z kard. Stanisławem, wieszasz aureole nad nim. Jest bardzo mądre powiedzenie :"Chcesz kogoś poznać to zjedz z nim najpierw worek soli". Ty skosztowales dopiero jeden maciupeńki ledwie dla oka widoczny okruszek. Uważaj na siebie bo naiwność i głupotę potrafi szatan wspaniale wykorzystać. A naprawdę jak pozna Twoje czułe miejsce to uderzenie będzie baaaaaaaaaaardzo bolesne.
2 miesiące temu / Daro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.