DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Abp Gądecki: skoncentrowanie Polaków na Jasnej Górze wielokrotnie decydowało o losach narodu

Abp Gądecki: skoncentrowanie Polaków na Jasnej Górze wielokrotnie decydowało o losach narodu
Abp Stanisław Gądecki. FOT.Marek Lapis/FORUM

Skoncentrowanie Polaków na Jasnej Górze wielokrotnie zadecydowało o losach narodu – powiedział arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Dodał, że pobożność Maryjna, jaka przyświeca Polakom jest pobożnością chrystologiczną – ukierunkowuje nas ku Chrystusowi.

 

Rola Matki Bożej z Jasnej Góry i rola Chrystusa w newralgicznych momentach dziejów narodu jest niezwykle ważna – powiedział przewodniczący Episkopatu. Jego zdaniem, wystarczy wspomnieć o roku 1920, bo gdyby wówczas nie było tej koncentracji modlitwy na Jasnej Górze, opór przeciwko bolszewickiemu najazdowi ułożyłby się inaczej. Podkreślił, że przełom na linii frontu „dokonał się dopiero pod wpływem modłów na Jasnej Górze, oczywiście też z ofiarnym działaniem wojska”.

 

A nawiązując do paulińskiej inicjatywny: „Żywa korona Maryi”, polegającej na przesyłaniu zdjęć, z których wykonana została wyjątkowa mozaika, która teraz znajduje się na jasnogórskich wałach oraz na składaniu duchowych darów, abp Gądecki zaznaczył, że „jesteśmy faktycznie Żywą Koroną Maryi, czyli nasze życie powinno być odzwierciedleniem Maryjnej wiary”. Wyjaśnił, że powinno być ono ukoronowaniem, oddaniem honoru i czci Bożej Rodzicielce. Dodał, że ojcowie Paulini informują o bardzo żywym oddźwięku na ich inicjatywę, co zaowocowało tym, że wielu ludzi wraz ze zdjęciami przysłało deklaracje przemiany ich życia: co ja zrobię, żebym mógł do korony Maryi dołożyć jakiś szlachetny kamień.

 

Przewodniczący Episkopatu dodał, że program duszpasterski Kościoła w Polsce na najbliższe lata będzie skoncentrowany wokół sakramentu bierzmowania, na działaniu Ducha Świętego, w którym uczestniczy także Maryja. Bo przecież w samych początkach Kościoła była Ona obecna przy Zesłaniu Ducha Świętego. – A więc inicjatywa Żywej Korony Maryi w ten sposób włącza się integralnie w ten ogólnopolski program, który przygotowuje Komisja Duszpasterska Konferencji Episkopatu – skonstatował.

 

Abp Gądecki nawiązał też do ogólnopolskiej peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu, rozpoczętej z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego 26 sierpnia 1957 roku. Powiedział, że było to „poruszenie całego narodu, podniesienie go na duchu, co pomogło ocalić nas od totalnego, komunistycznego zniewolenia”. Przypomniał, że Prymas Tysiąclecia umierając zaapelował, aby pielgrzymka kopii Jasnogórskiego Obrazu nigdy nie ustawała – po to aby naród zachował swoją duszę.

 


KAI

MWł
 


DATA: 2017-08-26 15:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dlaczego igorujemy Gietrzwałd, KEP powinna zacząć działać i zrobić z tego polskiego Lourdes miejsce gdzie będą pielgrzymować miliony! W tym roku jest 140 rocznica, cała Polska powinna tam pielgrzymować bo na Jasnej Górze mamy ikonę, a w Gietrzwałdzie Nasza Pani objawiała się żywa i prawdziwa!
ponad 2 lata temu / a Gietrzwałd?
 
Na Jasnej Gorze zawsze bylismy wolni i dlatego cala Polska tam pielgrzymuje. Dzis najwiekszym wrogiem jest zloty i lubiezny cielec mamony i wyzdanej seksualnosci. Matko Boza Czestostochowska bron nas przed demonami pieniedzy i gender! Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
zamiast organizowac panstwo, budowac wartosci moralne wedlug Biblii robiono chucpy, za ktore tyko Polska ponosila straty i kleski.
ponad 2 lata temu / tak jest
 
"Zatroskana Królowa, bo z racji nieużywania paten komunijnych u Jej tronu Jej Syn jest codziennie deptany przez ludzi. Zatroskana Królowa, bo u Jej tronu polskie kolano nie zgina się przed Jej Synem. Zatroskana Królowa, bo Jej dzieci nie wiedzą, jak się ubrać i jak się zachować u Jej tronu." ks. J. Bałemba
ponad 2 lata temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.