DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Abp Gądecki: Seminarium duchowne nie może kształtować ludzi miękkich

Abp Gądecki: Seminarium duchowne nie może kształtować ludzi miękkich
arszawa. 26.11.2015 50 rocznica deklaracji Nostra Aetate. n/z abp. Stanislaw Gadecki Fot: Krystian Maj/FORUM

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego abp Stanisław Gądecki wyraził życzenie, by seminaria duchowne nie kształtowały ludzi „miękkich”. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał klerykom Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu postać bł. bp. Michała Kozala, który kandydatów do kapłaństwa w przededniu II wojny światowej pytał, czy są gotowi na śmierć.


- Jedną wielką słabością Kościoła jest to, że głosi, ale nie wypełnia. Seminarium też na tyle będzie miało powodzenie, na ile słowo Boże przeniknie życie kleryka, a potem kapłana – przekonywał alumnów metropolita poznański. Nawiązując do czasów II wojny światowej, podczas której zginęło w obozach ponad 2 tys. kapłanów, metropolita poznański zauważył, że ludzie ci byli tak twardzi, że nie porzucili kapłaństwa nawet w odpowiedzi na propozycję uwolnienia z obozu śmierci.


- Seminarium powinno przygotować ludzi, którzy wiedzą, co wybierają – powiedział abp Gądecki. Metropolita poznański zachęcił, by seminarium owocnie łączyło swój program formacyjny z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce. - Nie ma innego sposobu na przygotowanie młodych księży jak właśnie przechodzenie przez sześć lat w rytmie duszpasterstwa Kościoła – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.


- Arcybiskupie Seminarium Duchowne od swoich początków, sięgających ponad 450 lat wstecz, służy temu, by przygotowywać kandydatów do kapłaństwa, którzy, jak zaśpiewamy w hymnie seminaryjnym, umocnieni łaską święceń w stopniu diakonatu i prezbiteratu będą rodzić Chrystusa w ludzkich duszach, w ludzkich sercach – zapewniał podczas inauguracji ks. rektor Szymon Stułkowski.


Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja nowych alumnów. Formację na pierwszym roku Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu rozpoczęło 17 kleryków archidiecezji poznańskiej, 10 kleryków diecezji kaliskiej i 2 kleryków zgromadzenia księży filipinów. W poznańskim seminarium do kapłaństwa przygotowuje się w sumie 76 alumnów.

 


Źródło: KAI

POz


DATA: 2016-10-17 17:39
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Maria To z Tradycyjnych Seminariów Duchownych np Bractwa Kapłańskiego Św Piotra Instytutu Dobrego Pasterza wychodzą twardzi Duchowni Katoliccy a nie mięczaki ponieważ tych Seminariach postawiono na dyscyplinę oprócz \'Tradycyjnej formacji tj Filozofia i Teologia Św Tomasza z Akwinu itd.To nie telefony Komórkowe Tablety laptopy w Seminariach Duchownych ale więcej Formacji.Czy przyszły Kapłan ma być menadżerem czy Przewodnikiem Dusz ???Przywrócić dyscyplinę w Arcybiskupich Seminariach Duchownych.Postawić na jakość nie ilość.Czyli dojrzałych Duchownych Katolickich Przewodników Dusz.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Odnoszę jednak wrażenie, że ze względu na małą liczbę powołań, trochę przez palce patrzy się na tych, co wstąpili do seminariów i zakonów. Wychodzą z nich często ludzie niedojrzali, którzy łamią się jak trzciny przy najlżejszych przeciwnościach losu.
ponad 4 lata temu / Maria
 
W związku z poruszonym tematem, odsyłam do tekstu o miałkich i tchórzliwych charakterach: http://www.pch24.pl/siewca-kakolu---o-trzech-stadiach-patologii-sumienia,46566,i.html
ponad 4 lata temu / @Formacja
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.