DZIŚ JEST:   04   KWIETNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
 
 
 
 

Abp Gądecki: prawna zgoda na aborcję eugeniczną reliktem ideologii nazistowskiej

Abp Gądecki: prawna zgoda na aborcję eugeniczną reliktem ideologii nazistowskiej
Abp Stanisław Gadecki Fot: Krystian Maj/FORUM

Prawna zgoda na zabijanie podejrzanych o ciężką chorobę dzieci w łonach matek jest „reliktem dawnych teorii eugenicznych, czyli nauk dążących do doskonalenia ludzkiej rasy”, co stanowiło istotny element ideologii nazistowskiej – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

 

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. na zakończenie wielkiego odpustu w sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach. Abp Gądecki w kontekście obchodów święta Narodzenia NMP zauważył, że warto podjąć postulat „usunięcia z polskiego prawa kwestii aborcji eugenicznej, czyli prawa do zabijania – z powodu uszkodzenia płodu – jeszcze nienarodzonych dzieci”. Jak mówił, „prawna zgoda na zabijanie tych dzieci jest reliktem dawnych teorii eugenicznych, czyli nauk dążących do doskonalenia ludzkiej rasy”, co stanowiło istotny element ideologii nazistowskiej.

 

- Dar nowego dziecka, które Pan powierza ojcu i matce, ma swój początek w przyjęciu, jest kontynuowany przez opiekę podczas życia doczesnego, a jego celem ostatecznym jest radość życia wiecznego – mówił abp Gądecki. Niestety, nie wszystkie dzieci, które przychodzą na świat, są chciane i oczekiwane. - Jeśli dziecko przychodzi na świat w niechcianych okolicznościach, to rodzice lub inni członkowie rodziny, powinni uczynić wszystko, co w ich mocy, aby je przyjąć jako dar Boga i podjąć odpowiedzialność, aby je przyjąć z otwartością i miłością – powiedział metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał też, że dawne instytuty eugeniczne otrzymały po wojnie nazwę instytutów genetycznych, a cel ich badań nazywa się dzisiaj „zdrowiem reprodukcyjnym”. Zaznaczył, że w konstytucji polskiej każdemu człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia, które jest fundamentalnym dobrem człowieka.

 

- Skoro zaś podstawowym kryterium oceny poziomu cywilizacji jest kryterium konstytucyjnych gwarancji ochrony życia ludzkiego, odbieranie takiego prawa dzieciom chorym nie przynosi chluby III Rzeczypospolitej – stwierdził metropolita poznański. Podkreślił, że „aborcja eugeniczna nie tylko godzi w wartość ludzkiego życia, ale jest już anachronizmem z punktu widzenia współczesnej nauki”.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2018-09-02 18:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

abp Stanisław Gądecki nie uważa, i nie zaleca by na każdej mszy zawsze było nawet jedno piękne zdania o życiu, odpowiedzialności powiedziane ?????????? Co w tej dziedzinie zrobiły i robiły poprzednie rządy, hierarchowie?
ponad 1 rok temu / Max
 
Przemądrzali naukowcy szukają życia w pyle kosmicznym i podniecają się organicznymi cząsteczakmi w meteorytach obdarząjąc je niemal religijnym kultem. A poczęte życie ludzkie to dla nich nic, zlepek komórek który może być użyteczny jeśli wykazuje właściwy kod DNA a jeśli nie to do śmieci i do pieca.
ponad 1 rok temu / Krzysiek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected].pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.