DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Abp Gądecki: ofiara życia ks. Streicha zapowiadała agresję na cywilizację europejską

Abp Gądecki: ofiara życia ks. Streicha zapowiadała agresję na cywilizację europejską
Fot. www.ksiadz-streich.org

Ofiara życia księdza Streicha, stanowiła zapowiedź agresji na cywilizację europejską, której dopuściły się wkrótce potem dwa sprzymierzone ze sobą totalitaryzmy − międzynarodowy i narodowy socjalizm − powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczył on Mszy świętej z okazji dnia modlitw o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z archidiecezji poznańskiej.

 

 

W homilii wygłoszonej w poznańskiej katedrze, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wspominając życie i posługę duszpasterską ks. Streicha, zamordowanego w 1938 r. przez komunistę, zaznaczył, że był on kapłanem oddanym Kościołowi w trudnych czasach. Urodzony w 1902 r. w Bydgoszczy duchowny, zanim został proboszczem parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu (1 października 1935 r. ), był kapelanem sióstr elżbietanek i uczył religii w poznańskiej szkole handlowej. Pełnił też posługę wikariusza w poznańskich parafiach: św. Floriana, Bożego Ciała i św. Marcina, a w 1933 roku został proboszczem w parafii pw. św. Barbary w Żabikowie.

Metropolita poznański podkreślił, że od samego początku ks. Stanisław rozpoczął starania o wzniesienie nowego kościoła w Luboniu, co udało się uczynić w ciągu zaledwie trzech lat jego pracy. Jednocześnie razem z budową świątyni, organizował on nową parafię, odprawiał nabożeństwa, założył Akcję Katolicką i rozdzielał zapomogę ubogim za pomocą parafialnej Caritas. W ciągu trzech lat młody proboszcz zorganizował niemal od podstaw życie parafialne, dokonując wewnętrznego zjednoczenia wiernych. „Szukał przede wszystkim oddalonych od Boga dusz, których duchowe zagubienie napawało go bólem” − dodał przewodniczący KEP.

Arcybiskup Gądecki przypomniał, że ks. Streich został zastrzelony w kościele 27 lutego 1938 r. przez Wawrzyńca Nowaka, należącego do Wydziału Wojskowego Komunistycznej Partii Polski, mieszkańca Lubonia, przesiąkniętego nienawiścią do wiary i Kościoła katolickiego.

„Zgodnie z ówczesnymi wymogami liturgicznymi − po odejściu od ołtarza − ks. Streich zdjął ornat i skierował się ku ambonie, aby przeczytać Ewangelię i wygłosić kazanie. Nagle na jego drodze pojawił się człowiek z pistoletem, który dwukrotnie strzelił do księdza, mierząc mu prosto w głowę. Jedna z kul ugodziła go w twarz, druga utkwiła w Ewangeliarzu” − powiedział metropolita poznański.

Uroczystości pogrzebowe ks. Streicha, którym przewodniczył bp Walenty Dymek, okazały się wielką manifestacją wiary i patriotyzmu.

Przewodniczący KEP zauważył, że zbrodnia, której ofiarą lata temu padł wielkopolski kapłan, stanowi przestrogę przed skutkami nienawiści i walki z cywilizacją chrześcijańską. Podkreślił też, że ks. Streich nazywany jest „ks. Popiełuszką Drugiej Rzeczypospolitej”.

Arcybiskup zapowiedział, że archidiecezja poznańska zamierza rozpocząć proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha. Konferencja Episkopatu Polski 5 października br. udzieliła aprobaty czyli tzw. Nihil obstat. Kolejnym krokiem będzie prośba o Nihil obstat Stolicy Apostolskiej.

Metropolita poznański przypomniał, że na szczeblu diecezjalnym zakończył się proces ks. Aleksandra Woźnego. Po określonych prawem kanonicznym procedurach przeszedł w fazę rzymską, a obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia recognitio, czyli rozpoznania doczesnych szczątków sługi Bożego, ks. Woźnego. Zaznaczył też, że dwa miesiące temu rozpoczął się − na poziomie diecezjalnym − proces dr. Kazimierza Hołogi z Nowego Tomyśla.

Do grona kandydatów do świętości z archidiecezji poznańskiej należy 16 męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej, a także m.in. bł. Bogumił, bł. Edmund Bojanowski i bł. siostra Sancja Szymkowiak.

 

Źródło: KAI

RoM

 


DATA: 2016-11-06 18:47
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.