DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Abp Gądecki: na Synodzie byli biskupi, którzy chcieli rozmyć prawdę

Abp Gądecki: na Synodzie byli biskupi, którzy chcieli rozmyć prawdę
fot. Krystian Maj/FORUM

Zawsze jest tak, że pojawiają się jakieś grupy. Jedni są za tym, by utrzymać jakąś prawdę. Drudzy są za tym, by pójść w stronę jej rozmycia – powiedział o dyskusji na zakończonym Synodzie szef Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

 

Hierarcha zaznaczył, że – wbrew doniesieniom liberalnych mediów – na Synodzie dyskusja dotyczyła wielu istotnych kwestii, nie tylko Komunii świętej dla rozwodników żyjących w cywilnych związkach czy homoseksualistów. – To nie był Synod o homoseksualizmie ani też o rozwiedzionych. Był to Synod o małżeństwie i rodzinie będącej tak w sytuacji regularnej, jak i nieregularnej. Zainteresowanie medialne sprawiło, że punkt ciężkości już przed Synodem przeniósł się w kierunku tych dwóch punktów, które mediom liberalnym wydawały się interesujące. I faktycznie niewielu interesowało się Synodem, poza tymi dwoma punktami – powiedział „Rzeczpospolitej” abp Gądecki.

 

Szef KEP zwrócił jednak uwagę, że na Synodzie toczyła się ostra dyskusja, a głosy były zróżnicowane. – Zawsze jest tak, że pojawiają się jakieś grupy. Jedni są za tym, by utrzymać jakąś prawdę. Drudzy są za tym, by pójść w stronę jej rozmycia. Przez to powstaje wrażenie podziału. On zostanie zniwelowany przez ostateczną decyzję papieża – stwierdził arcybiskup.

 

Hierarcha przypomniał, że biskupi na Synodzie zaznaczyli, iż promowanie „małżeństw” tej samej płci jest nieuczciwe. – Posługując się nimi wprowadza się bowiem zmiany w mentalności i kulturze. Mają one daleko sięgające konsekwencje. Proszę zauważyć, że Synod stwierdził, że atak ideologiczny na rodzinę jest obecny w wielu krajach. To rozmazanie obrazu rodziny, pojmowanej jako związek mężczyzny i kobiety, i podważenie samych fundamentów społeczeństwa. To nie znalazło oddźwięku w relacjach medialnych, bo się nie podobało – powiedział abp Gądecki.

 

Duchowny zwrócił uwagę, na promowanie homoseksualnego stylu życia w związkach, wraz z adoptowanymi dziećmi, to „część pewnej ideologii”. Abp Gądecki stwierdził, że jest ona „ludziom wciskana na siłę”. – W wielu krajach biednych dzieje się to w sposób podstępny przez udzielanie różnych kredytów pomocowych w zamian za zmiany prawa w tej materii – zaznaczył.

 

Arcybiskup przypomniał też nauczanie Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa. Nawiązał do osób, które zawarły związek małżeńskich, a opuszczone nie żyją w nowych związkach. – One są świadkami wierności, która jest czasem heroiczna. I oni mogą Komunię Świętą przyjmować. W innej sytuacji są ludzie, którzy związali się z kolejnymi osobami – stwierdził.

 

Abp Gądecki zwrócił uwagę, na problem prób rozluźniania dyscypliny w Kościele. – Złudzeniem jest pogląd, że dzięki ustępstwom da się przyciągnąć ludzi do Kościoła. Mam wrażenie, że to jest ukłon w stronę sytuacji zastanej jaka ma miejsce np. w Niemczech. Tam od dawna ludzie się nie spowiadają a wszyscy idą do Komunii świętej. Wiem to z doświadczenia – ocenił duchowny.

 

Arcybiskup zaznaczył także, że niepokoi go coraz częstsze starania o unieważnianie małżeństw z powodu „psychicznej niezdolności do zawarcia małżeństwa”. – Swego czasu wymyślono taką przyczynę, którą da się w praktyce zastosować prawie do każdego człowieka. To otworzyło furtkę. Na pewno wymaga to refleksji. Sygnatura Apostolska upomina sądy – także w Polsce – że nie można rozstrzygać pozytywnie większości spraw w oparciu o psychiczną niezdolność. Trzeba większej powagi w podejściu do tej problematyki – powiedział arcybiskup.

 

Hierarcha odniósł się też do pojawiania się w trakcie Synodu kwestii związanych z homoseksualizmem. Zaznaczył, że nie pojechał na „Synod o homoseksualistach”. Ocenił też, że „środkowa” wersja dokumentu była „bulwersująca”. – Zaczęto mówić o pewnych wartościach, które homoseksualni wnoszą w życie Kościoła – powiedział szef KEP.

 

Hierarcha powiedział, że w cząstkowym dokumencie synodalnym pojawiły się kwestie, o których nie dyskutowano na Synodzie. – W żaden sposób nie odnosiło się to do naszej dyskusji – stwierdził.

 

Abp Gądecki, odnosząc się też do kwestii pomysłu duszpasterstw dla homoseksualistów, stwierdził, że takie duszpasterstwa nie są konieczne. – Te osoby spokojnie mogą się mieścić w duszpasterstwie zwyczajnym. Mogą przystępować do spowiedzi, komunii tak jak każdy inny człowiek. Nie można z nich tworzyć grupy wyodrębnionej i szczególnej – zaznaczył hierarcha.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2014-10-30 10:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękuję,z całego serca Abp.Gadeckiemu za Prawdę i Jego głęboką wiarę. Niech Bóg Go prowadzi i błogosławi.
ponad 5 lat temu / Adam
 
Mam obawę, graniczącą z pewnością, iż jeśli Kościół (Watykan) nie dokona egzorcyzmowania zrewoltowanych Episkopatów (biskupów), to za rok będziemy mieli zmianę nauczania Kościoła i (w konsekwencji) rozłam.
ponad 5 lat temu / Jurek
 
To ja teraz proszę, aby hierarchowie, prezbiterzy i zakonnicy zaczynali występowanie przed mikrofonami od odwiecznego: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Albo nieco krócej: "Laudetur Iesus Christus".
ponad 5 lat temu / Jurek
 
Pederastia - grzech wołający o pomstę do nieba.Żadne nieregularności nie są tu potrzebne do tłumaczeń.
ponad 5 lat temu / teologiczny płodozmian
 
Tak samo nie są potrzebne duszpasterstwa dla cudzołożników. Oni też mogą "pomieścić się" w innych grupach duszpasterskich i nie trzeba dla nich tworzyć grupy wyodrębnionej i szczególnej. Specjalne duszpasterstwa dla niesakramentalnych nie pomagają w nawróceniu - czyli powrocie do sakramentalnych małżonków, a wręcz przeciwnie, sprzyjają utrzymaniu status quo.
ponad 5 lat temu / kobieta
 
Przydałoby się jeszcze, żeby Arcybiskup Gądecki potępił soborowe dekrety o wolności religijnej i ekumeniźmie jako heretyckie.
ponad 5 lat temu / antymodernista
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.