DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Abp Gądecki: Jesteśmy wdzięczni za tych ludzi, którzy doprowadzili do chrztu Polski

Abp Gądecki: Jesteśmy wdzięczni za tych ludzi, którzy doprowadzili do chrztu Polski
Fot. Dawid Tatarkiewicz / Forum

- Dwa poprzednie dni w Gnieźnie i Poznaniu były poświęcone oficjalnym wydarzeniom: liturgicznym uroczystościom oraz Zgromadzeniu Narodowemu. Dzisiaj chcemy się cieszyć. Spotykamy się tutaj w takiej formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim. I jednocześnie wdzięczni za tych wszystkich ludzi, którzy doprowadzili do chrztu Polski – mówił abp Stanisław Gądecki podczas sobotnich uroczystości. Trzeci dzień jubileuszu Chrztu Polski odbywa się na poznańskim stadionie.


Głównym punktem sobotniego spotkania na stadionie w Poznaniu będzie popołudniowa Msza święta sprawowana pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina - legata papieskiego, która zwieńczy obchody 1050 – lecia Chrztu Polski. We wspólnej modlitwie weźmie udział ok. 35 tysięcy osób z całej Polski.


Przed południem do uczestników przemówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który podziękował za przybycie na uroczystości i zwrócił uwagę na szczególną rolę jaką odegrali polscy święci i błogosławieni w 1050 – letniej historii polskiej państwowości. Podczas uroczystości na płycie boiska zgromadzono kilkanaście transparentów, które utworzyły swoisty korowód polskich świętych. Spośród nich przypomniani zostali m.in. św. Jan Paweł II, św. siostra Faustyna Kowalska, św. Albert Chmielowski, a także bł. Wincenty Kadłubek oraz św. Kinga.


Podczas spotkania na stadionie głos zabrał także bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. W swym wystąpieniu powiedział, że dzisiejszy świat może dać nam tylko pożądliwość ciała i oczu, natomiast Pan Bóg daje nam możliwość życia wiecznego.


 

Źródło: KAI, radiomerkury.pl

 

POz
 


DATA: 2016-04-16 14:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe jest to, czego nikt nie powiedział w ciągu tych kilku ostatnich dni a mianowicie, że prawdziwą i jedyną przyczyną Chrztu ks. Mieszka była jego chęć ochrzczenia się, co w tamtych czasach oznaczało i całej reszty poddanych też. Może nie było w tym akcie żadnych kalkulacji politycznych, perspektyw dziejowych tylko było tak, że ks. Mieszko poznawszy od różnych odwiedzających jego dwór chrześcijan okruchy prawdziwej Wiary (Ewangelii) pod wpływem Ducha Świętego zorganizował swój chrzest. Może nie było żadnych kalkulacji tym bardziej, że w Pradze nie było diecezji a ona sama przynależała wtedy do diecezji niemieckiej. Może tak było, że to ks. Mieszko pod wpływem Ducha Świętego Pana i Ożywiciela tak postąpił i nic więcej! Przynajmniej jest to najprostsze wytłumaczenie, którego przez ostatni tydzień nie słyszałem nawet z ust księży a ja właśnie tak uważam.
ponad 3 lata temu / panMarek
 
Obchody 1050-lecia chrztu Polski zakończone, a nasz Pan, Jezus Chrystus wciąż nie doczekał się intronizacji. A może czegoś nie wiem, może miało to nastąpić później? Ma ktoś pojęcie, jak wygląda sytuacja?
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.