DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Abp Gądecki: 1050 lat temu na polskiej ziemi rozpoczął się proces nauki mądrości krzyża

Abp Gądecki: 1050 lat temu na polskiej ziemi rozpoczął się proces nauki mądrości krzyża
Fot. Dawid Tatarkiewicz / Forum

„Odkąd 1050 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią, rozpoczął się w naszej ojczyźnie proces nauki mądrości krzyża, proces składania przez Polaków duchowych ofiar” - mówił abp Stanisław Gądecki na zakończenie Poznańskiej Drogi Krzyżowej, która tradycyjnie w pierwszy czwartek Wielkiego Postu wieczorem przeszła ulicami stolicy Wielkopolski.


Poznańska Droga Krzyżowa wyruszyła po wieczornej Mszy św. sprawowanej w bazylice farnej na Starym Mieście. Tegoroczne nabożeństwo wpisało się w cykl przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie.

 

Kopię krzyża ŚDM nieśli przedstawiciele duszpasterstwa młodzieży z poznańskich parafii, wolontariusze ŚDM oraz młodzi zaangażowani w Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan.

 

W nabożeństwie uczestniczyli też poznańscy biskupi pomocniczy: bp senior Zdzisław Fortuniak, bp Grzegorz Balcerek, bp Damian Bryl, duchowieństwo, wierni miejskich i podmiejskich parafii wraz ze swoimi duszpasterzami, klerycy seminariów archidiecezjalnego i zakonnych Poznania, osoby życia konsekrowanego oraz członkowie Akademickiego Koła Misyjnego.

 

Uczestnicy nabożeństwa przeszli ulicami miasta przez Stary Rynek, pl. Wolności i ul. Świętego Marcina na pl. Adama Mickiewicza pod Poznańskie Krzyże, gdzie została ustawiona kopia ikony Salus Populi Romani. Tam, na zakończenie Drogi Krzyżowej, słowo do uczestników nabożeństwa skierował metropolita poznański.

 

„W trakcie Poznańskiej Drogi Krzyżowej rozważaliśmy mękę naszego Zbawiciela, szukając w niej odpowiedzi na tajemnicę zła, cierpienia i śmierci, którą to odpowiedzią jest zmartwychwstanie” − podkreślił przewodniczący KEP. Zwrócił uwagę, że w samym krzyżu nie ma nic sensownego, dopiero razem z Chrystusem krzyż staje się objawieniem Bożej mądrości.

 

Abp Gądecki przypomniał, że w mądrość krzyża Polacy zostali wprowadzeni dzięki wydarzeniu, które nazywamy chrztem Polski. „Być może książę Mieszko nawet nie przeczuwał, że jego chrzcielnica stanie się kolebką rodzącego się narodu i że na tysiąclecia pozostanie znakiem inspirującym i budującym naszą tożsamość” − stwierdził metropolita poznański. Zwrócił uwagę, że Mieszko najpierw sam musiał dokonać osobistego wyboru, musiał zgodzić się na mądrość krzyża i uczynił to przekonany, że tylko nowi ludzie budują nowy świat, wypowiadając się przez nową strukturę, nową kulturę, nowe przepisy prawne, że tylko doświadczenie nowej wiary przekłada się na postawy moralne widoczne w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

 

Abp Gądecki zauważył, że pierwsi Piastowie dążyli do ugruntowania wiary chrześcijańskiej, ponieważ jako władcy czuli się odpowiedzialni za zbawienie swoich poddanych.

 

Przewodniczący KEP przypomniał, że względy ideologiczne uniemożliwiły wspólne dziękczynienie Kościoła i państwa w czasie millennium 1966 r. „Dzisiaj państwo i Kościół pragną wspólnie dziękować za całe duchowe i materialne dziedzictwo podczas centralnych uroczystości 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu” − podkreślił abp Gądecki. Zaznaczył, że dziękczynienie w każdej polskiej parafii w Polsce i za granicą będzie miało miejsce podczas liturgii paschalnej, gdy ponownie w sposób świadomy i dojrzały powiemy „wierzę”. „Powiemy credo, wierząc, że Ewangelia ze swoją mądrością krzyża jest nie tylko za nami w przeszłości tysiącletnich dziejów narodu i państwa, ale jeszcze bardziej jest przed nami” − stwierdził metropolita poznański.

 

Uczestnicy Poznańskiej Drogi Krzyżowej, rozważając Mękę Pańską, prosili Boga o przebłaganie za grzechy własne, miasta i Ojczyzny. Zawierzali tych, których dotknęło ubóstwo duchowe i materialne, przemoc fizyczna i psychiczna, modlili się za młodych, którzy stali się ofiarami handlu, pornografii, okrucieństwa, za rodziny żyjące w nędzy, dzieci bez ojców, chorych pozbawionych opieki, bezdomnych i wykluczonych. Prosili, by „testament Miłosiernej Miłości, płynący z Chrystusowego krzyża, stał się dla chrześcijan współczesnego świata drogą do spotkania Boga”.

 

Rozważania pasyjne podczas nabożeństwa przygotował ks. Arkadiusz Szady, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

 

 

 

KAI

luk

DATA: 2016-02-12 08:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.