DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Abp G. Ricchiuti: wielu biskupów chce zniesienia celibatu. Ja również

Abp G. Ricchiuti: wielu biskupów chce zniesienia celibatu. Ja również
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Jest wielu biskupów, którzy opowiadają się za zniesieniem obowiązkowego celibatu – ujawnił abp Giovanni Ricchiuti, ordynariusz diecezji Altamura-Gravina-Acquaviva delle Fonti na południu Włoch, przewodniczący włoskiej Pax Christi. On sam opowiada się za takim rozwiązaniem. Co więcej, jego zdaniem, do kapłańskiej posługi powinni zostać przywróceni księża, którzy się ożenili.

 

„Uważam, że tak jak po drugim Synodzie o rodzinie Kościół uruchomił proces rozeznania w sprawie dopuszczania do Komunii osób rozwiedzionych, które zawarły drugi związek, tak samo byłoby dobrze, gdyby coś podobnego stało się z tymi kapłanami. Każdy przypadek trzeba rozważyć z osobna” – powiedział włoski arcybiskup tytularny.

 

Odnosząc się natomiast do Synodu Biskupów o Amazonii, z którym wiązane są nadzieje na dopuszczenie do święceń żonatych mężczyzn, hierarcha stwierdził, że opowiada się za powszechnym przyjęciem takiego rozwiązania. Jego zdaniem obok kapłanów żyjących w celibacie i całkowicie oddanych posłudze, mogliby też być księża na część etatu, którzy pomagaliby tam, gdzie brakuje powołań.

 

Arcybiskup przypomniał ponadto, że o dobrowolnym celibacie była już mowa na Soborze Watykańskim II. Paweł VI zastrzegł tę kwestię dla siebie i dlatego niczego w tej sprawie nie uczyniono.

 

 

KAI

pt


DATA: 2019-06-10 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kobiety z natury rzeczy nie mają prawa/nie powinny wypowiadać się ws. celibatu, bowiem nie są w stanie wiedzieć, jak silny jest popęd płciowy u mężczyzny. Celibat, czy nieposiadanie żony nie jest jednoznaczny z niezaspokajaniem naturalnych potrzeb seksualnych. Jest powszechnie wiadomym, że księża zaspokajają swoje potrzeby seksualne na różne sposoby. Tylko osoby zaślepione tego nie wiedzą, lub udają, że nie wiedzą. Seksualność człowieka jest darem bożym, o czym niedawno przypomniał papież Franciszek. Bóg obdarzył tym darem każdego człowieka i nic nie powiedział o jakichkolwiek ograniczeniach w wykorzystywaniu tego daru. Dotyczy to wszystkich - i mężczyzn i kobiet. Tłumienie konieczności zaspokojenia potrzeb seksualnych prowadzi do wynaturzeń, zboczeń i innych karygodnych zachowań. Te ostatnie stwierdzenia odnoszą się statystycznie w znacznie większym stopniu do mężczyzn z oczywistych względów. Jest wiele opracowań wyników badań naukowych na te tematy.
ponad 1 rok temu / Włodek
 
A szatan był kiedyś . . . Dopiszcie sobie sami, bo argumenty są tak mocne, ze nawet samo piekło ich nie "ODEPRZE" . . . nie rzucaj pereł przed . . .
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Zachariasz, ojciec sw. Jana Chrzciciela i maz kuzynki Matki Bozej Elzbiety byl kaplanem Starego Przymierza i niecelibatariuszem
ponad 1 rok temu / Tomasz
 
Celibat dla Chrystusa, poza tym polecam Ewangelie synoptyczne po bogatym młodzieńcu jako dodatkowy argument za celibatem, tj. marudzenie Piotra! Do tego więcej myślenia o dyspozycyjności celibateriusza i dojrzałej wierze i akceptacji daru celibatu. Wielu z osób Kościoła Wschodniego korzysta z rad ojca duchownego swego biskupa, bo jest celibateriuszem, do tego często z pomocy księży rzymskokatolickich. Dyspozycyjność i zmagania, dojrzałość w powołaniu. Pokusa to jeszcze nie grzech
ponad 1 rok temu / Amen
 
@Migg. Słowa Pana Jezusa o bezżeństwie dla Królestwa Niebieskiego odnosiły się do ówczesnych praktyk religijnych w judaizmie, które zresztą On sam stosował, podobnie jak Jan Chrzciciel. Nie dotyczyły późniejszych duchownych chrześcijańskich, podobnie u św. Pawła jest mowa o pragnących pozostać w bezżenności, ale to nie jest łączone z funkcjami kapłańskimi. Na opokę Kościoła Nowego Testamentu Mesjasz wybrał żonatego Szymona, zwanego Piotrem.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
To dlaczego w innych kosciołąch wczesnochrzescijanskich nie mam na mysli protestantów lecz te koscioly powstałe w pierwszych wiekach księza byli zonaci. Czy w Kosciele katolickim nie było zonatych duchownych z poczatku? Prosze troche pooglądać programy o innych kosciołach, poczytać. Ogladałem kiedys program W. Cejrowskiego o Jerozolimie. Wszedł tam do monastyru zakonników i zakonnic chrzescijan z Etiopii. Zyli tam wspolnie kobiety i mezczyzni na zasadzie przebywania w jednym miejscu a nie dzielenia łoża. Ale zakonnikami byly osoby które jak pokazana na filmie kobieta odchowałą swoje dzieci i przyjechałą do manastyru aby przez kilka lat zyc w zakonie. Czy ktos z Was którzy krytykują mnie, wspiera swojego ksiedza? Zaprosi GO do siebie, sprawi aby wiedział ze jest ceniony, szanowany i kochany, i że jest częscią rodziny. Modli sie za Niego? Ksieża zmagają sie przez całe swoje zycie, najbardziej z samotnością.
ponad 1 rok temu / Ra
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.