DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Abp Dzięga: musimy modlić się za Ojczyznę, aby zakończyło się na polskiej ziemi zabijanie dzieci

Abp Dzięga: musimy modlić się za Ojczyznę, aby zakończyło się na polskiej ziemi zabijanie dzieci
Wojciech Barczynski/FORUM

Abp Andrzej Dzięga otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Radzynia Podlaskiego. W homilii wygłoszonej w czasie Eucharystii abp Andrzej Dzięga odniósł się do aktualnych tematów, m.in. debaty dotyczącej ochrony życia poczętego.

 

Uroczystość odbyła się w czasie Eucharystii sprawowanej w niedzielę, 9 października w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. Dekret nominacyjny metropolicie szczecińsko – kamieńskiemu wręczyli burmistrz miasta Jerzy Rębek oraz przewodniczący rady miejskiej Adam Adamski. W uroczystościach wziął również udział biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

 

W homilii wygłoszonej w czasie Eucharystii abp Andrzej Dzięga odniósł się do aktualnych tematów, m.in. debaty dotyczącej ochrony życia poczętego. - Dużo się teraz musimy modlić za Ojczyznę. Ostatnie dni pokazują, że trzeba pokuty, modlitwy i zaufania Bogu aby zakończyło się na polskiej ziemi zabijanie dzieci, traktowane jako metoda rozwiązywania trudnych problemów, i żeby nastąpiła pełna ochrona zdrowia i życia każdej kobiety, każdego mężczyzny, każdego dziecka, każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił.


W homilii nie zabrakło również wątków historycznych związanych z jubileuszem Chrztu Polski. Arcybiskup wspomniał też swoje lata młodzieńcze, które spędził w Radzyniu Podlaskim.

 

Abp Andrzej Dzięga urodził się 14 grudnia 1952 roku w Radzyniu Podlaskim w diecezji siedleckiej. Tam również ukończył Liceum Ogólnokształcące i zdał maturę. W latach 1971-77 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Jana Mazura.

 

7 października 2002 roku Jan Paweł II mianował ks. Andrzeja Dzięgę biskupem diecezji sandomierskiej. Konsekrował go arcybiskup Józef Kowalczyk. Jako pasterz diecezji sandomierskiej aktywnie angażował się w ochronę świętości życia i rodziny. Często pielgrzymował również do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. 21 lutego 2009 roku papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą diecezji szczecińsko-kamieńskiej, w której posługuje do dziś.

 

 

 

KAI

luk

 

 

 


DATA: 2016-10-10 10:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@cristero Zgadza się. W każdej sprawie, która miałaby być realną konfrontacją ze "światem", biskupi przyjmują postawę "Panu Bogu świeczkę, diabłu ogarek" (łatwo przy tym zauważyć, że ta świeczka staje się coraz mniejsza, a ogarek jest już całkiem okazały). Przy okazji: "niekrytykowanie" piszemy razem. Partykułę "nie" z rzeczownikami odczasownikowymi (w tym wypadku jest to "krytykowanie") piszemy razem.
ponad 2 lata temu / wwm
 
Nie liczyłbym na biskupów w żadnej sprawie, która miałaby być realną konfrontacją ze "światem". Więcej nie piszę, bo moderatorzy są bardzo czuli na punkcie nie krytykowania hierarchów. Natomiast ordynarne ataki na Wiarę Katolicką często przepuszczają.
ponad 2 lata temu / cristero
 
Niech Episkopat Polski mocno się przyłoży do Jubileuszowego Aktu ( 19 listopad A.D. 2016)! Aż dziw bierze, że tak płytko podchodzą biskupi do ważnej i naglącej sprawy. Gdyby wcześniej przywrócono Jezusowi miejsce w narodzie to mniej by było kłopotu z lewactwem, gdyż dla kultu Jezusa Króla Polski Bóg przeznaczył łaski nadprzyrodzone. Kard. Wyszyński przed Milenium 9 lat przygotowywał Polskę poprzez Wielką Nowennę. A dziś: pstryk! Na progu wielkie wydarzenie i co się dzieje w parafiach? Dwa lata tłuczono nam, wiernych, do głowy: ŚDM! Czy od tego zależy istnienie naszego państwa? S. B. Celakówna nic na ten temat nie mówi. Zawiłe zbyt dla EP.
ponad 2 lata temu / Aga
 
Drogi Arcybiskupie ! Nie tylko modlitwa ale i czyny ! Czyż KEP nie ma oręża w postaci chociażby anatemy czy też zaaranżowania i zorganizowania ogólnopolskich manifestacji w imię katolickich wartości z obowiązkowym uczestnictwem w nich wiernych ?! Dlaczego tego nie robicie ? 30 milionów Polaków na ulicach skruszyłoby wszelkie okowy i łańcuchy w niejednej słusznej sprawie!
ponad 2 lata temu / wielozadaniowiec
 
Wydaje mi się, że nie ma jakiegoś obowiązku "solidarności zawodowej" wśród biskupów. Czy doczekamy się, że jeden odważny powie "moi bracia z KEP popełnili błąd"? Choćby taki marny eufemizm to już byłoby coś...
ponad 2 lata temu / cristero
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.