DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Nareszcie coś się dzieje ! Ciało Boże tylko na klęcząco ! Kiedy sobie uświadomiłam po przeczytaniu książki Marii Simmy co mają do powiedzenia duszę czyśćcowe na ten temat odrazy zmieniłam podejście do postawy stojącej podczas komunii !
4 miesiące temu / Bara
 
Nobel nie upoważnia tej pani do plucia na Polaków, jak źle się czuje w naszym nietolerancyjny kraju to lewacki świat stoi przed nią, kobieto my cię nie zatrzymujemy
4 miesiące temu / Gc
 
Zgadzam się z tym że Pana Jezusa do swojego Serca powinno się przyjmować na klęcząco
4 miesiące temu / Gosia
 
Tu w USA komunie podają tylko na stojąco i do ręki. Może dlatego ze nie ma tylu ministrantów. Uważam ze kazdy powinien mieć wybór i to nie czyni go gorszym.
4 miesiące temu / Barb
 
Gdy mam się czego uchwycic wstając to jestem pełna radości i czuje bliskość dwóch serc Jezusa i mojego.
4 miesiące temu / Anna
 
Bardzo słuszna decyzja szkoda, że tak późno, Osobiście przyjmuję komunię na klęcząco. Jak stanie Jezus w tym pomencie przed nami to będziemy stali jak stado baranów !!! ????
4 miesiące temu / Ella
 
Moim zdaniem Komunia powinna byc dawana do ręki...dlaczego do ust???przecież w ten sposób przenosi sie wiele chorób...opryszczka,zwykla grypa...ilez to razy kapłan podając Komunię dotyka ust lub języka osoby przyjmujacej???i tak jeden po drugim...jakie jest stanowisko Kościoła w tej sprawie???
4 miesiące temu / Ania
 
"... przed Nim zegnij swoje kolana, kochajmy Pana ..." Na stojąco to primo wygodnictwo, secundo obawa strachliwych przed wychyleniem się z szeregu. Odkąd przyjmuję na kolanach, więcej jestem świadom KOGO przyjmuję.
7 miesięcy temu / czloax
 
38. Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej zob. OWMR 44, 86 i 160. Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować zawsze, gdy Komunii świętej udziela się pod obiema postaciami. INstrukcja KEP nr 38 Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano. Bp DZięga nie ma więc racji
7 miesięcy temu / sdf
 
Postawa ma być godna, a szafarz jest godny? Czemu księża się wysługują szafarzami kim oni są aby dotykać największej tajemnicy naszej wiary. To właśnie biskupi ustanawiając szafarzy umiejszaja godność naszego Pana Jezusa ukrytego w białej hostii
7 miesięcy temu / Jacunio
 
Problemy ksiedza biskupa i redakcji nd...
7 miesięcy temu / Wojtek
 
Tylko na kleczaco i nie chciałabym żeby komunie dawali szafarze
7 miesięcy temu / Grazia
 
Po co w takim razie zlikwidowali się balaski?
7 miesięcy temu / Hanula
 
Bóg jest Duchem, patrz rozmowa Jezusa z samarytanką. Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca swego, z całej duszy swojej a bliźniego swego jak siebie samego. Jezusa przyjmuje się do serca, raz na zawsze. Gdy Go zaprosisz szczerze i prawdziwe On wejdzie do Ciebie i będzie z tobą,już nigdy Cię nie opuści, patrz Ap 3.20.
7 miesięcy temu / Cris
 
Gwiazdy schole niechby się fotografowały klęcząc przed Tabernakulum - aparat z boku.
9 miesięcy temu / vivi
 
Tak,kleczaca postawa.Dzisiaj przyjmowalam Komunie sw.na kolanach,chociaz inni wierni na stojaco. Kaplan ,ktory podawal mi komunie zrobil straszna mine,westchnal i oczy przewrocil...jakby nie wiadomo czego chciala. Zabolalonie to,ale powierzialam sobie...jemu moze sie to nie podobac,ale Bogu tak.Pozdrawiam !
10 miesięcy temu / Becia
 
Tylko na kleczaco Panie ratuj bo nie wiedza co robia jak ciebie obrazaja uczcie dzieci prawdziwej wiary kiedys ktos za to odpowie
11 miesięcy temu / Kasia
 
Biskup ZACHĘCA ?????????????
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Mam wrażenie że wielu księży po prostu nie zdaje sobie sprawy że To Prawdziwy Bóg. Zżera ich rutyna chyba?
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
A może tak na skróty, po co w ogóle te całe klękania, przecież w historii różnie tam bywało i każde twierdzenie można obalić lub poprzeć w zależności od woli szukającego. Jeżeli klękamy na przeistoczenie to jak można wpaść na taki pomysł, by teraz kiedy ten Przeistoczony Pan Jezus przychodzi do mnie to już klęczenie jest zbędne bo liczy się jakaś tam "postawa serca"?! A jak można tę postawę serca zdefiniować?! Klęczenie definiuje 100% Akt Skruchy wobec Sakrum, co każdy widzi, a co widzi gdy ktoś stoi lub wyciąga łapy? Ano właśnie "postawę serca" BUNTOWNIKA a nie Katolika.A co z komunikowaniem komunikantów konsekrowanych we Mszy Św. w której uczestniczymy? To tez ta Instrukcja! Szafarze nie mają prawa działać w obecności Kapłana, Kapłan nie ma prawa opuszczać prezbiterium, zabronione są wszelkie aklamacje nie zawarte w Mszale,Msza odprawiana jest w Łacinie itd...
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Do piszącego pod nickiem primo" Masz świętą rację! Nie liczy się postawa ciała, liczy się postawa serca. Zatem należy zmienić przestarzałe teksty starych pieśni! Teraz będzie: "usiądź se na fotelu, ludu czcią przejęty", albo "przed tak wielkim sakramentem usiądźmy se wszyscy wraz", a także "nie kłaniam się Tobie, przedwieczny Boże". A co, połuskajmy te kłosy, a nawet żujmy gumę. Najważniejsze co w serduszku. Cytując łódzkiego jezuitę "Pan Jezus się przecież nie obrazi".
ponad 1 rok temu / milla
 
Instrukcja REDEMPTIONIS SACRAMENTUM opracowana na polecenie św. JP II przez Kongreg. ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakram. w porozumieniu z Kongreg. Nauki Wiary z 19 marca 2004.: (90)?Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu?, zaaprobowanym przez Stolicę Apostolską. ?Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem? (91) Przy udzielaniu Komunii świętej należy pamiętać, że ?święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania?. Stąd każdy ochrzczony katolik, któremu prawo tego nie zabrania, powinien być dopuszczony do Komunii świętej. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu z wiernych, tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco.
ponad 1 rok temu / primo
 
Dla najbardziej Bogobojnych. Sam przyjmuję komunię na klęcząco gdy tylko mogę. Proponuję zwrócić uwagę pozostałym księżom towarzyszącym głównemu celebransowi i diakonom, by również przyjmowali komunię na klęcząco. Nikt nie jest godzien przyjąć Boga. Nawet chodzenie przez całą mszę na klęczkach nic tu nie zmieni. Liczy się postawa serca, tak jak przy zrywaniu kłosów w szabat. Do 10 wieku komunie przyjmowano na stojąco. Trzeba by wielu świętych kościoła odwołać z ołtarzy, bo notorycznie obrażali Boga. A taki świecki św. Tarsycjusz brał swymi nie uświęconymi rekami Pana i dawał chorym- skandal. Proszę o rozwagę i miłosierne oczy dla innych współbraci. Bardzo Arcybiskupowi dziękuję za ten list i b. chciałbym, aby przejęli się jego treścią proboszczowie.
ponad 1 rok temu / primo
 
To nie wierni chcą Komunii św. na stojąco, lecz nakazują ją biskupi i kapłani. Wierni garną się do postawy klęczącej. Jest to jakaś prawidłowość w Kościele, że wszelki modernizm i psucie dobrych kościelnych praktyk idzie z góry, nie z dołu. Abp Dzięga powinien zacząć od swojej archikatedry, przywrócić balaski i Komunię św. na klęczkach, dając dobry przykład proboszczom w archidiecezji.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Nie rozumiem dlaczego liturgie, Msze NOM nie mogłyby być sprawowane przodem do ołtarza w kościołach które je posiadają (tak jak w mszy trydenckiej) - unikniętoby wtedy tego całego showmeństwa kapłanów.We Wiedniu w kościele św.Karola Boromeusza byłem na takiej mszy - ołtarza posoborowego tam wogóle nie było, msza była z NOMu, odprawiana przodem do Wielkiego Ołtarza.Z posoborowego wyposażenia Było jedynie ambo.
ponad 1 rok temu / TRYDENT
 
cd Swoją drogą poraża mnie nielogiczność postawy stojącej podczas Komunii Św. Byliśmy w pewnej parafii w BB, gdzie praktycznie wszyscy przystąpili do Komunii na stojąco, a tuż po mszy, oddawali cześć wystawionym relikwiom Św.Ojca Pio. Zgadnijcie jak? Otóż wszyscy, oprócz mnie, uczynili to na klęcząco, a niektórzy nawet szli na klęczkach. Totalny brak logiki. Jeszcze w moich latach licealnych nasz katecheta zachęcał, by klękać gdy kapłan idzie z Komunią Świętą do chorego. Dziś ten katecheta jest proboszczem i w jego parafii jest Komunia na stojąco. I jeszcze jedna sprawa. Nie mówmy o "procesyjnym" podchodzeniu do komunii, bo nie ma takiego rodzaju procesji w przepisach liturgicznych.
ponad 1 rok temu / milla
 
Czy może być skrajnością największe możliwe oddanie czci Panu Jezusowi w Najświętszej Eucharystii (komunia na klęcząco)? Czy może być skrajnością najdostojniejsze z możliwych oddanie czci panu Bogu podczas składania Mu Najświętszej Ofiary (Msza św. w czcigodnym rycie rzymskim, ewentualnie w rytach dopuszczonych przez Sobór Trydencki)? Dla kogo jest ta Ofiara przede wszystkim? To sam Jezus Chrystus ja składa Ojcu, wynagradzając Mu za nasze grzechy i przywracając cześć. Nasza rola, czy uwaga skierowana na nas to sprawa drugorzędna. Uwaga zawsze (przez wieki) była skierowana na Pana Boga. Czy dogmatem jest stół zamiast ołtarza? Kto go wprowadził, bo nawet nie ostatni sobór przecież...
ponad 1 rok temu / Marek
 
W mojej parafii jest komunia tylko na klęcząco. Natomiast dużo podróżuję po świecie, zawsze starając się uczestniczyć we Mszy Św. i w większości miejsc w Polsce jest komunia św.na stojąco, a za granicą w dodatku do łapy (a na przeistoczenie wszyscy stoją) Ja zawsze klękam, niezależnie od okoliczności, to znaczy nawet gdy ksiądz stoi na schodku. Nie moja to wina, niech się schyli skoro tak stanął. W świetle przepisów kościelnych katolik ma prawo do przyjęcia Komunii Św.na klęcząco., niezależnie od jakichśtam lokalnych zwyczajów, które nie mogą stać ponad przepisami Kościoła. W razie odmowy należy zacytować stosowny ustęp Redemptionis Sacramentum, który o tym mówi. Działa zawsze.
ponad 1 rok temu / milla
 
"Istnieją wpływowe środowiska, które próbują wyperswadować nam postawę klęczącą" "Niezdolność klęczenia okazuje się (?) istotą elementu diabolicznego" "Upadnięcie na kolana w wierze jest prawidłowym i płynącym z wnętrza, koniecznym gestem. Kto uczy się wierzyć, ten uczy się także klękać, a wiara lub liturgia, które zarzuciłyby modlitewne klęczenie, byłyby wewnętrznie skażone. Tam, gdzie owa postawa zanikła, tam ponownie trzeba nauczyć się klękać, abyśmy modląc się, pozostawali we wspólnocie Apostołów i męczenników, we wspólnocie całego kosmosu, w jedności z samym Jezusem Chrystusem" (Kard. J. Ratzinger, Duch liturgii). "Nie ma niebezpieczeństwa przesady w trosce o tę tajemnicę, gdyż "w tym Sakramencie zawiera się cała tajemnica naszego zbawienia" (Bł. Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, 61).
ponad 1 rok temu / Nick
 
Przez kilka lat byłem ministrantem, a później lektorem. Nie do wyobrażenia dla mnie sytuacja, by w obszar między ołtarzem, a tabernakulum miał wstęp ktokolwiek inny niż kapłan. Pierwszy raz w życiu się dowiaduję, że gdzieś takie rzeczy mają miejsce :(.
ponad 1 rok temu / Kazimierz S
 
Jeszcze ok. 60 lat temu, jak ksiądz szedł przez wieś do chorego aby mu zanieś Pana Jezusa, to chłop klękał na środku drogi, nie patrząc że droga nie jest usłana chodnikiem, robił to aby uszanować Boga. Dziś mało kto by coś takiego zrobił, szczęśliwie teraz ksiądz jedzie do chorego samochodem. Postawa klęcząca jest najbardziej poprawną formą. Wtedy właśnie oddajemy Bogu całą chwałę. Przyjmując go na stojąco umniejszamy mu chwały i sami nawet nie wiemy ile tracimy łask. Bogu należy się cała chwała, i wierzcie że nagrodzi was hojnie, bo jest Panem miłosiernym i daje każdemu obficie.
ponad 1 rok temu / taki 1
 
,,Ostatnio pojawiły się osoby które stają w czasie Przeistoczenia. Ktoś też zwrócił uwagę na takie osoby? To jakiś nowy trend w "rozeznaniu we własnym sumieniu"? Modernizm postępuje coraz szybciej" No wiesz, lepiej stać niż siedzieć podczas Tajemnicy Przeistoczenia. Siedzenie, to dopiero modernizm. Ja od lat w tym momencie Mszy Świętej klęczę. Polecam książkę: NAJWIĘKSZY CUD. Tajemnica Eucharystii w mistycznej wizji Cataliny Rivas. Zagubiliśmy gdzieś wiedzę, co tak naprawdę dzieje się podczas Mszy Świętej.Jestem z tego rocznika, który swoich rodziców, dziadków i pradziadków, z uwaqi na szacunek dla nich, całował ich w rękę. A co tu dopiero mówić , jeżeli chodzi o szacunek do Boga. Kiedyś byli tacy, którzy leżeli przed Nim krzyżem. Oby te czasy powróciły.
ponad 1 rok temu / do emk
 
I jeszcze coś. Zastanawia mnie zawsze jedno. Jaka jest różnica między I Komunią Świętą, a kolejną, kolejną i kolejną? Dlaczego podczas I Komunii Świętej dzieci przyjmując Ciało Jezusa Chrystusa uroczyście klękają, ale już w pierwszy dzień tzw. Białego Tygodnia przyjmują, to samo Ciało Jezusa Chrystusa, procesyjnie i na stojąco? Co się zmieniło przez te 24 godziny? Inny Jezus? Mniej godny uwielbienia, aby przed nim przyklęknąć? Czy właśnie w tym dniu nie uczymy nasze dzieci braku szacunku do Najświętszego Sakramentu? To pytanie zadaję wszystkim kapłanom.......Upadnij na kolana ludu czcią przejęty...
ponad 1 rok temu / Maria
 
Przyjmuję Komunię Świętą na klęcząco, ostatnio uczestnicząc we Mszy Świętej jak zawsze uklękłam aby przyjąć Pana Jezusa i słyszę od księdza: "Komunię przyjmujemy na stojąco", nie wstałam ale pozostali podchodzili i już musieli stać.Inna sytuacja: podchodzę klękam a ksiądz mija mnie i dwie inne osoby klęczące i udziela tym którzy przyjmują na stojąco.Klęczymy dalej ksiądz jednak wrócił, udzielił nam Komunii Świętej ale to co najbardziej mnie ucieszyło to to, że po nas podchodziło do tego księdza dużo ludzi i wszyscy klękali.
ponad 1 rok temu / Hanna
 
Bóg zapłać abp Andrzejowi Dziędze za te słowa. Sądzę jednak ,że owa ,,zachęta" powinna być, w pierwszej kolejności, skierowana do proboszczów naszych parafii. Większość z nich nie chce słyszeć o powrocie balasek do kościołów. Bardzo to smutne. A wyprowadzanie tabernakulum z Panem Jezusem do bocznych kaplic pod pretekstem ,,złej komunikacji" w prezbiterium, to wymysł czysto szatański. Gdybym była kapłanem czy ministrantem i stanęła przed wyborem czy kłaniać się stołowi czy Żywemu Jezusowi w tabernakulum zawsze wybrałabym Jezusa. Płacze moje serce gdy podczas mszy celebrujący ją kapłani całują ołtarz wypinając się w tym momencie na ... Ech! Płacze również wówczas gdy przystępujący procesyjnie wierni do Komunii św. nie czekają na moment, aż będą twarzą w Twarz z Panem Jezusem, ale przyklękają będąc jeszcze za plecami maszerującego przed nimi wiernego. To nie pośladki owego wiernego powinny być powodem naszego uwielbienia. Proszę was Siostry i Bracia o rozwagę.
ponad 1 rok temu / Maria
 
u mnie w kościele jest tak - po bokach są 2 klęczniki przy których mieści się 5 osób naraz, tam komunię rozdaje dwóch księży i do nich właśnie są największe kolejki, na środku jest chyba 3-4 księży, którzy udzielają komunii na stojąco, ale do nich o wiele mniej osób podchodzi.
ponad 1 rok temu / Angelika
 
Miałem kilkanaście lat jak wprowadzano postawę stojącą. W mojej parafii zrobiono to siłą i zaczęło mi coś tu nie grać. Teraz mam czwartego proboszcza (od mojego urodzenia) i poszedłem do niego razem z żoną, zapytaliśmy jak możemy pomóc aby na powrót jak dawniej w naszej parafii była komunia św. na kolanach. Wykręcił się naszą pomocą. samodzielnie wstawił klęczniki na stałe w kościele. Polecam.
ponad 1 rok temu / GR
 
A jeszcze tak niedawno zachęcano, a nawetzmuszano do postawy stojącej.
ponad 1 rok temu / no no
 
Kapłani porobili się tak wygodni iż stają a wierni jak potulne baranki w kolejce po komunię,już nawet w wielu parafiach pierwsza komunia dzieci też na stojąco. Więc pocoz klękać przy przeistoczeniu czy błogosławieństwem najświętszym sakramentem ,skoro moment spotkania z Chrystusem najbliższy jest w momencie przyjmowania Go w komunii Świętej,nie potrafie tego zrozumieć i tego również iż nie widzą i nie czują tego sami kapłani,cała nasza liturgia jest zprotentyzowana dlatego też widzę jak ogromny szacunek jest w mszy świętej trydenckiej ,w której Jezus Chrystus otoczony jest pobożna czcią,nie ma tu nie chlujstwa . Tak też jest jak u protestantów wyrażanie swych uczuć ma się to nazywać oddawanie czci Chrystusowi przez głupawe tańce ,okrzyki i koncerty,które nie zawsze maj coś wspólnego z liturgią
ponad 1 rok temu / Katolik
 
Postawa Wiernych jest odzwierciedleniem postawy i Wiary Kapłanów! Jeżeli Wierni widzą ten teatr przy stole uczty, te trony zamiast Tabernakulum, te spontaniczne oracje łamiące prawa liturgiczne, po prostu traci krok po kroku - Poczucie Sakrum! Potem to już równia pochyła ku bluźnierstwom. Instrukcja Redemptionis Sakramentum mówi: "Wierni powinni komunikować Komunikanty konsekrowane podczas Mszy Św. w której uczestniczą" - a co stało się już reguła w Kościołach Katolickich?! to jest kaleczenie Mszy Św. i Stanowiącej o niej Liturgicznej Konstytucji Św. Piusa V. Anatema to nie zabawka literacka ani przenośnia, to wielka niewola duszy nią obciążonej, co widzimy właśnie na naszych oczach!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Warto rowniez przy okazji wziasc bicz i powyganiac keyboardziki ,gitari i Komunie Sw. na raczke.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Powrót do korzeni chrześcijaństwa, kiedy żyli świeci ojcowie Kościoła, którzy mieli głębokie doświadczenie i zmysł - i Boga i wspólnoty- da najwięcej. Da najwięcej.
ponad 1 rok temu / krytycznyK
 
Ksiądz arcybiskup czasem ma wrażenie, a Kościół, jak po wsze czasy określił to święty Pius V, ma absolutną pewność. Kiedy więc ksiądz arcybiskup dopasuje swoje stanowisko do stanowiska świętego Piusa V?
ponad 1 rok temu / Salus
 
Ostatnio pojawiły się osoby które stają w czasie Przeistoczenia. Ktoś też zwrócił uwagę na takie osoby? To jakiś nowy trend w "rozeznaniu we własnym sumieniu"? Modernizm postępuje coraz szybciej.
ponad 1 rok temu / emk
 
Czy hierachowie Kościoła w Polsce nie mogą wydać jskiegoś rozporządzenia dla proboszczów, żeby namawiali do tego i stwarzali ku temu jak najlepsze warunki w swoich parafiach??? Jak równiez oficjalnego zaproszenia do tego wiernych odczytywanego co jakiś czas w ramach kazań. Myślę, ze to dałoby owoce.
ponad 1 rok temu / nm
 
Tego "problemu" nie mają katolicy uczestniczący w mszach trydenckich. Komunia św. na kolanach jest tak oczywista jak oddychanie tlenem. Wiem, bo sama biorę udział w takich mszach św.
ponad 1 rok temu / Ewa
 
To księża robią zamieszanie. W jednych kościołach tylko procesyjnie, w innych na klęcząco, a w moim jak kto chce. Każdy z proboszczów ma argumenty za postawą stosowaną w jego kościele. Ciekaw jestem jak jest w Szczecińskim Seminarium?
ponad 1 rok temu / ech0oo
 
Słowo klucz > ZACHĘCA
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Kościół to Kościół, a proboszcz to proboszcz. :)
ponad 1 rok temu / Mirrro
 
W archikatedrze szczecińskiej Komunię św. przyjmuje się na stojąco. Przedtem były balaski i Komunię przyjmowano na klęczkach.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
No w końcu ktoś z hierarchów to głośno powiedział (obok abp. J.P Lengi)!
ponad 1 rok temu / Samanta
 
"Nie wyobrażam sobie natomiast sytuacji, aby (...) ktoś zabraniał wiernym uklęknięcia do Komunii Świętej..." - dziwne, bo taka sytuacja istnieje w większości polskich kościołów. Być może nie wszędzie zabrania się wprost, ale standardem jest, że np. ksiądz stoi na podwyższeniu, więc gdy się uklęknie, nie może dosięgnąć, albo - tak jak w naszej parafii - osoby klękające przy balaskach otrzymują Komunię na końcu, zgodnie z oficjalnym rozporządzeniem proboszcza.
ponad 1 rok temu / Republikanin
 
Tydzień temu po ok. dwudziestu latach świadomie uklęknąłem przez Panem Jezusem podczas przyjmowania Komunii Św. I nie wyobrażam sobie aby mogło już być inaczej. Cudowne przeżycie. Bogu to bardzo miłe. Zachęcam Was moi Drodzy, którzy to czytacie. Jeśli zaczniemy wracać do właściwej formy inni wówczas pójdą za naszym przykładem. Nadeszły czasy, że w wielu sprawach my sami - świeccy, winniśmy dawać przykład duchowieństwu, aby sprawowany przez nich urząd był z największą czcią i szacunkiem do Boga. Pozdrawiam :-)
ponad 1 rok temu / Artur
 
Są niestety środowiska w Kościele które chcą nam wyprostować kolana. B16 pisał, że tylko szatan ma wyprostowane kolana przed Bogiem bo uważa się za równemu Jemu
ponad 1 rok temu / PRPR
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.