DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Abp Depo: Maryja, Matka Jezusa i Kościoła, jest matką naszej historii i przyszłości

Abp Depo: Maryja, Matka Jezusa i Kościoła, jest matką naszej historii i przyszłości
Abp Wacław Depo, Fot. Wojciech Barczynski / FORUM

– Maryja, Matka Jezusa i Kościoła, jest matką naszej polskiej historii, przyszłości i Królową Polski, która służy dziełom swojego Syna – mówił abp Wacław Depo w Poznaniu. Przewodniczący Komisji Maryjnej KEP podkreślił, że Polacy mają szczególną cześć do Maryi Jasnogórskiej.

 

Przewodniczący Komisji Maryjnej KEP zauważył, że praktyka obierania Maryi za Królową i Patronkę była znana w Europie, jednak to w Polsce nabrała wymiaru powszechnego i narodowego. – Podczas gdy Europa pozostawała na płaszczyźnie urzędowej i prywatnej, bez szerszego odzewu społecznego, po dziś dzień pobożność maryjna w Polsce, a zwłaszcza cześć do Maryi Jasnogórskiej jako Królowej Polski, jest swoistym fenomenem, który wyznacza drogi tożsamości narodowej – podkreślił prelegent. 

 

Abp Depo zaznaczył, że w żadnym innym kraju nie ma tak głębokiej identyfikacji osoby Maryi z konkretnym wizerunkiem Matki i Królowej, jak to ma miejsce w kulcie i pobożności jasnogórskiej. Zwrócił uwagę na dokumenty Kościoła i wypowiedzi papieskie, które kładą mocny nacisk na naśladowanie Maryi. 

 

– Iść śladami Maryi i naśladowanie Jej nie ogranicza się do zachwytu i podziwu, ale zobowiązuje nas do realizowania we własnym życiu łaski powołania i odnosi się do etos i praxis życia Maryi – zaznaczył arcybiskup.

 

Hierarcha nawiązał do peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego, która 18 maja rozpocznie się w archidiecezji poznańskiej. – Kontemplując ikonę Maryi i przypominając Bogu Jego wielkie dzieła przez Maryję, przypominamy Mu nas samych. Przypomnienie Bogu Jego czynów w historii zbawienia oznacza dla człowieka czynienie pokuty, odnowienie wierności, posłuszeństwa, aby zbawczego działania Boga na nowo doświadczyć – tłumaczył abp Depo.

 

Abp Depo zaznaczył, że Episkopat Polski opracowuje nowe drogi dla nowych spotkań z Maryją, która jest naszą Matką i Wychowawczynią. – Dziś znaleźliśmy się w kolejnym wirze przemian politycznych, społecznych, zagrożeń globalizacji, politycznych wyborów i choć każde pokolenie ma swój czas i dar zapośredniczenia łaski przez Maryję, to mamy prawo odwołać się do Jej szczególnej opieki ku obronie i pomocy narodowi, aby rozpoznawać prawdę i fałsz, dobro i zło, wolność i zniewolenie – podkreślił metropolita częstochowski.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-05-10 18:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak wygląda TA "szczególna cześć" w realu to mieliśmy okazję ostanio się przekonać. Od rana do wieczora DEBATA na tmat WOLNOŚCI arystycznej w towarzystwie medialnych księży. Warto dla przeciw wagi wspomnieć na cześć jaką otaczają swojego proroka i przedmioty kultu muzułmanie. W Warszawie prawie nikt nie stanął w obronie "czci" M.B. , nie było odważnych mężczyzn , którzy pogoniliby kodowców i lgbt. Tylko 1 kobieta zareagowała. Co roku Pasterze wskazuja na zasługi Matki Bożej dla Polski ale są to tylko słowa. Warto wnioskować do Biskupów Polskich o w pisanie do Konstytucji RP Matki Bożej jako Królowej Narodu Polskiego. Taki zapis chroniłby prawnie Jej CZEŚĆ i wizerunki.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
obecnie to jest dla nas hanba ze dopuszczamy do takich prowokacji tak mamy juz zlasowane umysly zadza nami sodomici kodziaarze gdziez ta POLSKA z przed lat spredalismy nasza dusze Brukseli a przeciez zdrada nszej Krolwej nie ujdzie bezkarnie to wola o pomste
ponad 1 rok temu / zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kont[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.