26 lipca 2013

Abp Depo: Kto traci rozum, widzi Boga jako konkurenta

(fot. Ryszard Hołubowicz / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Kto odchodzi od rozumu, widzi wiarę jako zagrożenie! Kto traci rozum, widzi Boga jako konkurenta! – mówił dziś – w liturgiczne wspomnienie św. Anny – ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w Sanktuarium Sióstr Dominikanek w Św. Annie. Hierarcha w czasie Mszy św. odpustowej apelował, byśmy nie dali się zwieść fałszywej wizji współczesnego świata, który wmawia nam, że „kto wierzy, ten jest zacofany”.

Abp Wacław Depo pytał: – Dlaczego tu dziś jesteśmy? Dlaczego pielgrzymujemy w to miejsce opuszczając nasze domostwa, pracę? Odpowiadając zaznaczył: – Aby potwierdzić pragnienie Boga w ludzkim sercu i życiu. Jego bliskość jest darem udzielonym w naszym życiu.

Metropolita częstochowski przypomniał postać św. Anny i jej małżonka Joachima. – Wyczekiwali na potomstwo, wypraszali Boga o łaski. Przez proroka Natana możemy dowiedzieć się o rodzicach Maryi. Anna narodziła się około roku 70. przed Chrystusem. Mając 24 lata poślubiła w Betlejem Joachima, właściciela dużego stada owiec. Później przenieśli się do Jerozolimy, gdzie narodziła się Maryja. Ofiarowali ją do życia w świątyni. Św. Anna jest dziś patronką matek, rodzin oczekujących potomstwa. Wzywa się ją również prosząc o deszcz lub poprawę pogody – przypominał.

Wesprzyj nas już teraz!

Następnie Ksiądz Metropolita odniósł słowa Ewangelii do stanu wiary chrześcijan we współczesnym świecie. – Zadajmy sobie pytanie: Czy Anna i Joachim byli świadomi kogo zrodzili? W tym samym duchu odczytujemy dziś List do Hebrajczyków o dar wiary, która jest światłem i wskazaniem tych dóbr, których nie widzimy, a których się spodziewamy. Odczytując pierwszy wymiar tego odpustu trzeba nam stawać w pokorze przed Bogiem, który chce, abyśmy przygotowaną przez Niego łaskę przyjęli bardzo osobiście i okazali wdzięczność tylu pokoleniom na naszej ziemi i w tym sanktuarium. Chrześcijanie nie wierzą w to, kim mogą być z pomocą łaski Boga, to jest największy problem na drodze Nowej Ewangelizacji. A przecież na naszych oczach Bóg uczynił nam wielkie dary – powiedział abp Wacław Depo.

–  W drugim wymiarze tego jubileuszu jest modlitwa do Ducha Świętego o potrzebne dary. Przypomina nam się wołanie bł. Jana Pawła z 2 czerwca 1979 roku z placu w Warszawie – „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi”. To było wołanie o zmianę naszego umysłu, który zapatrzył się tylko w ziemię. To było wołanie o przemianę ludzkich serc i sumień, żeby to człowiek nie decydował o dobru i złu. Jakżeż potrzeba dziś nam odnowy tej modlitwy, odnowy serc ludzkich, daru dobrego sumienia, rozumu złączonego z wiarą. Środki społecznego przekazu uwodzą nas tym, że kto wierzy – odchodzi od rozumu, wchodzi w ciemnogród. A ja dziś odpowiadam: Kto odchodzi od rozumu, widzi wiarę jako zagrożenie! Kto traci rozum, widzi Boga jako konkurenta! Dlaczego trzeba nam prosić o wiarę, która spotyka się z wolnością człowieka. Trzeba by nasze sumienia na nowo wyruszyły w kierunku prawdy, żebyśmy nie dawali się okłamywać łatwemu życiu poza Bożymi przykazaniami. Papież Benedykt XVI mówił, że „ gdzie nie ma Boga, tam człowiek nie wie ani kim jest ani jaki jest sens i cel jego życia – dodał hierarcha.

Abp Depo przypomniał jeszcze, że stanowimy jeden Kościół. – Dar Chrztu św. to tęcza nad nami, chęć Boga, aby człowiek żył na wieczność. Trzeba nam się cieszyć z faktu bycia chrześcijaninem, choć będą nam zarzucać, że jesteśmy niewspółcześni. Ale to do nas należy życie i to życie wieczne. Z pomocą Telewizji Trwam, która towarzyszy papieżowi Franciszkowi od początku pielgrzymki do Brazylii, możemy widzieć radość młodych ludzi ze spotkania z Ojcem Świętym. Papież woła o sprawiedliwość, o wyzwolenie z nędzy, o kulturę solidarności, a nie kulturę egoizmu. Telewizja Polska niestety nie stanęła na wysokości zadania, wyłączając sygnał analogowy akurat w tym czasie, pozbawiając możliwości oglądania na jej antenie tych obrazów wielu osób. Trzeba nam odnowić oblicze Solidarności, które zdezaktualizowało się od lat 80. Dziękujmy za dar tego sanktuarium, gdzie króluje św. Anna i tuli Najświętszą Maryję Pannę i swego wnuka – Jezusa. Dziękujmy za łaskę naszych rodziców, za wychowanie nas w duchu wiary, abyśmy umocnili naszą wiarę i miłość. Abyśmy byli radosnymi pielgrzymami tego miejsca, przyjmijmy na nowo łaskę tego miejsca przez wstawiennictwo św. Anny – zakończył Ksiądz Arcybiskup.

Źródło: kuriaczestochowa.pl
pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 673 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram