DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Abp Cob: najważniejsza kwestia Synodu Amazońskiego to wyświęcanie żonatych mężczyzn

Abp Cob: najważniejsza kwestia Synodu Amazońskiego to wyświęcanie żonatych mężczyzn

Arcybiskup Rafael Cob z diecezji Puyo w Ekwadorze uważa, że ​​zwołany przez papieża Franciszka Synod Biskupów poświęcony problemom Amazonii będzie „historyczny”.

 

W sobotę duchowny rozmawiał z grupą dziennikarzy, przebywających obecnie w Ekwadorze w ramach podróży do Amazonii, zorganizowanej przez kościelną sieć REPAM, współorganizatora synodu.

 

Prałat uznał, że kluczową kwestią, którą zajmie się Synod, jest możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn w Kościele Amazonii, obejmującej dziewięć  krajów.

 

– Musimy zacząć od chrześcijańskiego powołania do chrztu: świeckich, zakonników i kapłanów z jednego ciała i jednej rodziny – argumentował bp Cob trzy tygodnie przed wyjazdem do Rzymu, gdzie weźmie udział w październikowym synodzie.

 

– Ta zmiana pozwoliłaby na wyświęcenie tak zwanych viri probati, aby mogli rozdawać sakramenty wspólnotom tak odległym, że być może widzą one księdza dwa razy w roku – sugerował hierarcha. – Viri probati nie są niczym nowym. Przeciwnie. Kościół ma ich od samego początku – przekonywał.

 

Celibat dla kapłanów obrządku łacińskiego nie był obowiązkowy przed Soborem Nicejskim w IV wieku, kiedy Kościół uznał celibat za „dogodny”, aby kapłani mogli żyć zgodnie ze swoim powołaniem, „ale to nie znaczyło, że nie było innych możliwości” – tłumaczył hierarcha.

 

– Viri probati odpowiadają na bardzo konkretne wyzwanie w regionie Amazonii i nie ma to na celu podważania zwykłej normy celibatu – zaznaczył arcybiskup.

 

Amazonia, jak stwierdził, stwarza „wielkie wyzwania geograficzne”, oprócz braku kandydatów do kapłaństwa, którzy byliby skłonni przestrzegać normy celibatu, ponieważ jest to coś, czego nie rozumieją rdzenni mieszkańcy.  Ponadto tłumaczył, że liczba księży misjonarzy gotowych udać się do tych odległych obszarów znacznie spadła.

 

Zapytany, czy wierzy, iż viri probati mogliby pojawić się w innych regionach świata, abp Cob powiedział, że drzwi są otwarte, ale „będą musieli wyjaśnić, dlaczego to jest potrzebne i przeanalizować przyczyny problemu”. Hierarcha podkreślił, że papież Franciszek wezwał do zaproponowania „śmiałych rozwiązań”.

 

Duchowny przekonywał, że nacisk na wyświęcanie żonatych mężczyzn, szanowanych przez lokalną społeczność w Amazonii nie oznacza zakończeniu celibatu, lecz jest wyrazem popierania pewnego rozwiązania w reakcji na bardzo specyficzną rzeczywistość regionu.

 

Zapytany, czy nie sądzi, że może to doprowadzić do schizmy, prałat przyznał, iż niezwykle trudno jest znaleźć rozwiązanie sytuacji, panującej obecnie w Amazonii.

 

Misjonarz mówił także o chęci rewizji szerszej roli kobiet w Kościele, ponieważ w Amazonii są „od dziesięcioleci awangardą ewangelizacji”. - Misje takie jak Eucharystia czy głoszenie Słowa były postrzegane jako zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, ale dzisiaj mamy kobiety, które są nadzwyczajnymi szafarzami Eucharystii – powiedział Cob. – Dlaczego nie uczynić ich zwykłymi? – pytał.

 

Według arcybiskupa, Kościół katolicki nie może dalej „powierzać kobietom zadań”, zamiast udzielać im „odpowiedniego wsparcia instytucjonalnego” na mocy prawa kanonicznego. Duchowny zauważył, że kobiety służą dziś jako „administratorzy parafii”, a zadanie to jest technicznie zastrzeżone dla proboszczów.

 

Abp Cob przyznał, że Synod Amazoński będzie ważny z punktu widzenia przekierowania ewangelizacji regionu, ale także jeśli chodzi o promowanie „ekologii integralnej”, koncepcji Franciszka, opracowanej w encyklice „Laudato si”. Hierarcha tłumaczył, że Franciszek rozumie, iż ludzkość musi „połączyć siły” w celu zwalczania „globalnego ocieplenia”.

 

Synod, który zgromadzi się w Rzymie, argumentował arcybiskup, będzie dotyczył nie tylko regionu, ale całego Kościoła, ponieważ las deszczowy Amazonii i katolicka obecność w tym regionie jest „punktem odniesienia dla planety”.

 

Synod będzie ostatecznie dotyczył „życia i ekologii integralnej” jako odpowiedzi na „to, co wszyscy zaczynamy uważać za konieczną zmianę kursu, konwersję duszpasterską i kulturową”.

 

– Kiedy ktoś eksploruje Amazonię i widzi ludzi, którzy tam mieszkają, ich bogactwo, ich filozofię rozumienie życia i priorytetów, wiele może się tam nauczyć – konstatował misjonarz.

 

Źródło: cruxnow.com

AS


DATA: 2019-09-17 14:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kto Papieża wprowadza w tą bzdurę o globciu? Konkretnie - bardzo bym chciał wiedzieć. Biedny Papież , który ma takich doradców.
8 miesięcy temu / Man
 
Tak, możemy się wiele nauczyć od ludów amazońskich - ale czy my nie mamy im nic do zaoferowania? Czy oni nie chcieliby nauczyć się czegoś od nas? Jeśli ktoś wierzy w Jezusa Chrystusa, to celibat jako oddanie się Mu na wyłączną służbę nie jest wcale trudny do ogarnięcia. Jeśli ktoś wierzy w bezosobową energię kosmiczną, która przecież nie ma świadomości i wszystko jej jedno, no to faktycznie celibat jest bezcelowy. Jeśli ktoś nie rozumie celibatu, to nie rozumie kapłaństwa. Niebezpiecznie byłoby ich wyświęcać!
8 miesięcy temu / kid
 
Wczoraj rozpoczęłam 40-dniową krucjatę modlitwy dziesiątką różańca w intencji synodu, jak prosili kard. Burke i biskup Schneider, żeby nie doszło tam do zmiany dyscypliny Kościoła, albo jakiejś herezji. Dzisiaj poszczę o chlebie i wodzie.
8 miesięcy temu / kid
 
Ostatnia faza rozmontowywania KK, która trwa od dziesięcioleci. Po ludzku sytuacja bez wyjścia, ale nie martwmy się, quis ut Deus ! Matka Boża z Akita ostrzegała dokładnie przed tym co dzieje się teraz. Do Boga należy ostatnie słowo, kara przyjdzie niechybnie na to WIAROŁOMNE pokolenie, bo inaczej określić się tego nie da..
8 miesięcy temu / Osservatore R.
 
Ręce opadają. W tym samym czasie w jego kraju uchwalane są prawa pełnego dostępu do mordowania nienarodzonych i dostępu do narkotyków, a ten chce się żenić! Równina pochyła, nie widać szans na opamiętanie ateistów w sutannach.
8 miesięcy temu / Mieszko
 
1Tm 3:1 Nauka to godna wiary: jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pragnie dobrego zadania. 1Tm 3:2 Biskup więc powinien być bez zarzutu, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 1Tm 3:3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 1Tm 3:4 dobrze zarządzający własnym domem, z całą godnością trzymający swoje dzieci w uległości. 1Tm 3:5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?
8 miesięcy temu / A Słowo Boga n
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.