DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


"Nowa ewangelizacja" ma pewien sens. "Starej" ewangelizacji praktykowanej od wieków przez Kościół katolicki nie sposób pogodzić z socjalizmem. "Nową" już tak.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Kilka argumentów ku poważnej rozwadze . 1.SW II postanowił ,że językiem liturgicznym obowiązującym w obrządku rzymsko-katolickim jest język łaciński.Dopuszcza się stosowanie języka narodowego w ograniczonych nielicznych przypadkach np.podczas czytań.2.List mistrza masonerii do Abp.Bugniniego z 14.07.1964r.,,Drogi Bugnini informuję Cię o twoim zadaniu,które Rada Braci zleciła Tobie, w porozumieniu z Wielkim Mistrzem Masonerii i Książętami Tronu Masońskiego.Nakazujemy Ci szerzenie dechrystianizacji przez wprowadzenie nieuzgodnionych obrządków i języka liturgicznego.Językowe i liturgiczne zamieszanie jest zwycięstwem dla nas , ponieważ językowa i obrządkowa jedność była siłą Kościoła Katolickiego....... .3.Mądrej głowie dość.... .
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
Z tym rozumieniem to jest ciekawa sprawa, bo czy zastanawiał się ktoś, dlaczego nie przetłumaczono starej Mszy na języki narodowe,a dokonano całkowitej przebudowy? Przecież, gdyby chodziło o rozumienie języka to tak by właśnie uczyniono. No, ale nie o to chodziło. Celem jest zniesienie Nieustannej Ofiary, co stanie się zapewne przy następnej "reformie" nad którą już podobno pracują.
ponad 1 rok temu / marco
 
Tak jak Ewangelizacja ludzi otwartych na Chrystusa nie polega na pogardliwym stwierdzaniu "za mało wiecie i macie mało rozeznania oraz mądrości", lecz polega na konkretnym wyjaśnianiu i nauczaniu, tak i uzasadnienie dlaczego łacina jest lepsza od np. polskiego, kierowane do osób kulturalnych i przedstawiających argumenty, powinno być oparte na nauczaniu opartym na konkretnych kontrargumentach. Jeśli takie kontrargumenty znasz - podaj je. Jeśli nie znasz - daruj sobie wpisy które czynią więcej szkody niż pożytku. Szkody, bo sprawiają wrażenie że zwolennicy Mszy Trydenckiej to pyszałki, a przez to zniechęcają innych do poznania tego bogactwa Kościoła Katolickiego.
ponad 1 rok temu / do Do Hipopotam
 
Do Hipopotam - za mało jeszcze wiesz. Za mało masz rozeznania i mądrości Bożej. Proś o to Pana Boga, a tego dobry Bóg nie odmawia nikomu, a wtedy zrozumiesz dlaczego łacina, dlaczego tylko i wyłącznie Msza Trydencka, a nie każda inna. Życzę Ci tej łaski od Pana Boga.
ponad 1 rok temu / Do Hipopotam
 
Argumenty o braku znajomości łaciny są rozbrajające. Dzisiaj niemal każdy człowiek zna jakiś język obcy i nie narzeka, że musiał się go uczyć w szkole. Ale z łaciny to nawet nie próbuje nauczyć się choć paru modlitw, jakby to był tak trudny język, jak chiński. A przecież wszystkie europejskie języki bazują na łacinie i wiele słów jest zrozumiałych nawet bez znajomości tego języka. A nawet jeśli ktoś jest antytalentem lingwistycznym to przecież są dostępne Mszaliki dwujęzyczne i można śledzić po polsku co mówi kapłan podczas Mszy świętej.
ponad 1 rok temu / tradycja
 
Bardzo ciekawy wykład: dlaczego łacina? https://www.youtube.com/watch?v=zJdptRIcT9g
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
@Hipopotam A jaki to jest problem nauczyć się tych kilku zdań po łacinie?
ponad 1 rok temu / Robert
 
I bardzo dobrze że wrodzy Kościołowi lewacy nie chodziliby profanować kościołów.
ponad 1 rok temu / do ale kwik
 
No problem byłby taki że ludzie nie chodziliby do kościoła w którym odprawiana jest msza w obcym języku.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 
A czy to nie czasem kolejny sztuczny podział na lepszych i gorszych?
ponad 1 rok temu / Janek
 
@papuga.Niepokalanej i Powazne pytanie Nie wiem w jakim kraju żyjecie, ale w Polsce, w której ja żyję, są odprawiane Msze św. według nadzwyczajnego rytu rzymskiego. Sądzę, że są miejsca, że dzieje się to nawet codziennie (bo jest w naszym kraju kilku kapłanów FSSP - a nie wyobrażam sobie, żeby każdy z nich codziennie nie odprawił Mszy św. - no chyba, że jest bardzo chory). We Wrocławiu w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku - co niedziela o 9.00. Nie byłem - bo niestety nie znam łaciny. A skoro nie rozumiem treści modlitw kapłana - to nie jestem w stanie w sercu je podnosić do Pana Boga. A modlić się w oderwaniu od modlitw kapłana mogę się na każdej Mszy św., w nadzwyczajnej formie niestety bym musiał. @papuga.Niepokalanej Skoro Pan Bóg przykazał - to w którym przykazaniu nakazał sprawować Mszę św. po łacinie? Czy Pan Jezus sprawował pierwszą Mszę św. po łacinie? A może w innym języku?
ponad 1 rok temu / Hipopotam
 
Prwidlowe zachowanie odpowiedzialnego ucznia Jezusa.
ponad 1 rok temu / ATomasz
 
Och jak ja wam zazdroszczę ludzie ! Mam nadzieję, że nadejdą takie czasy w Polsce, a ja ich doczekam, że będą sprawowane Msze św. po łacinie jak Pan Bóg przykazał, tak jak to było przez wieki i jak być powinno.
ponad 1 rok temu / papuga.Niepokalanej
 
Jakie kroki nalezaloby poczynic aby Msza trydencka zaczela byc odprawiana w panstwie w ktorym nikt takiej nie odprawia? Po zapytaniu do proboszcza o przynajmniej wiecej ad orientem (byly takie tylko dwie) padla odpowiedz ze: mowilismy ze mielismy zrobic i ta ad orientem akurat to tak nam polecili z Vatykanu zeby tak zaczac rok liturgiczny czy cos takiego, bo inaczej pozniej tworza sie probemy. Nie bardzo wiadomo o co chodzi i jakie problemy mialyby byc i przez co? Dziekuje.
ponad 1 rok temu / Powazne pytanie
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.