DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Abp Chaput tworzy parafię dla tradycjonalistów. Będzie codzienna Msza św. trydencka

Abp Chaput tworzy parafię dla tradycjonalistów. Będzie codzienna Msza św. trydencka
Fot. Andrzej Sidor/Forum

Abp Charles Chaput z Filadelfii stworzył nową „quasi-parafię” dla katolików – tradycjonalistów, którzy chcą uczestniczyć we Mszy św. trydenckiej. Hierarcha podkreśla, że podjął decyzję w związku z dużym zainteresowaniem łacińską liturgią. Jeśli wspólnota tradycjonalistów nadal będzie się rozwijała, abp Chaput zapowiedział, że podniesie ją do tytułu stałej parafii.

 

Na mocy decyzji abp Charlesa Chaputa z Filadelfii w USA, 1 sierpnia dawna parafia pw. Najświętszej Marii Panny w Conshohocken, zostanie przekazana Bractwu Kapłańskiemu św. Piotra (FSSP). Hierarcha postanowił stworzyć „quasi-parafię” dla wiernych, którzy chcą uczestniczyć w Mszach św. trydenckich. Zgodnie z prawem kanonicznym, quasi-parafia jest odpowiednikiem pełnej parafii, ale z pewnymi wyjątkami. Jeśli przedsięwzięcie zostanie uznane za sukces, abp Chaput najprawdopodobniej przekształci go w stałą parafię.

 

„W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie, stało się konieczne, we właściwym czasie zapewnienie dodatkowej opieki duszpasterskiej tym, którzy chcą uczestniczyć w Boskim uwielbieniu w nadzwyczajnej formie” - powiedział abp Chaput.

 

„Dopóki nie okaże się, że ta wspólnota rozkwitnie, aby stać się parafią, ustanowienie quasi-parafii zapewniającej tę duchową opiekę wydaje się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem” - dodał.

 

Bractwo św. Piotra FSSP jest międzynarodową wspólnotą kapłanów, którzy doprawiają Mszę św. wyłącznie zgodnie z nadzwyczajną formą rytu rzymskiego. Obecnie działa w 39 diecezjach w USA i ma 96 kapłanów pracujących w 54 apostolatach w całym kraju. W tym roku Watykan przyznał mu specjalny indult do odprawiania liturgii Wielkiego Tygodnia według rubryk sprzed 1955 roku.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

WMa

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 40. Bóg żywy

 

Polonia Christiana 40


DATA: 2018-07-19 10:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Nowa ewangelizacja" ma pewien sens. "Starej" ewangelizacji praktykowanej od wieków przez Kościół katolicki nie sposób pogodzić z socjalizmem. "Nową" już tak.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Kilka argumentów ku poważnej rozwadze . 1.SW II postanowił ,że językiem liturgicznym obowiązującym w obrządku rzymsko-katolickim jest język łaciński.Dopuszcza się stosowanie języka narodowego w ograniczonych nielicznych przypadkach np.podczas czytań.2.List mistrza masonerii do Abp.Bugniniego z 14.07.1964r.,,Drogi Bugnini informuję Cię o twoim zadaniu,które Rada Braci zleciła Tobie, w porozumieniu z Wielkim Mistrzem Masonerii i Książętami Tronu Masońskiego.Nakazujemy Ci szerzenie dechrystianizacji przez wprowadzenie nieuzgodnionych obrządków i języka liturgicznego.Językowe i liturgiczne zamieszanie jest zwycięstwem dla nas , ponieważ językowa i obrządkowa jedność była siłą Kościoła Katolickiego....... .3.Mądrej głowie dość.... .
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
Z tym rozumieniem to jest ciekawa sprawa, bo czy zastanawiał się ktoś, dlaczego nie przetłumaczono starej Mszy na języki narodowe,a dokonano całkowitej przebudowy? Przecież, gdyby chodziło o rozumienie języka to tak by właśnie uczyniono. No, ale nie o to chodziło. Celem jest zniesienie Nieustannej Ofiary, co stanie się zapewne przy następnej "reformie" nad którą już podobno pracują.
ponad 1 rok temu / marco
 
Tak jak Ewangelizacja ludzi otwartych na Chrystusa nie polega na pogardliwym stwierdzaniu "za mało wiecie i macie mało rozeznania oraz mądrości", lecz polega na konkretnym wyjaśnianiu i nauczaniu, tak i uzasadnienie dlaczego łacina jest lepsza od np. polskiego, kierowane do osób kulturalnych i przedstawiających argumenty, powinno być oparte na nauczaniu opartym na konkretnych kontrargumentach. Jeśli takie kontrargumenty znasz - podaj je. Jeśli nie znasz - daruj sobie wpisy które czynią więcej szkody niż pożytku. Szkody, bo sprawiają wrażenie że zwolennicy Mszy Trydenckiej to pyszałki, a przez to zniechęcają innych do poznania tego bogactwa Kościoła Katolickiego.
ponad 1 rok temu / do Do Hipopotam
 
Do Hipopotam - za mało jeszcze wiesz. Za mało masz rozeznania i mądrości Bożej. Proś o to Pana Boga, a tego dobry Bóg nie odmawia nikomu, a wtedy zrozumiesz dlaczego łacina, dlaczego tylko i wyłącznie Msza Trydencka, a nie każda inna. Życzę Ci tej łaski od Pana Boga.
ponad 1 rok temu / Do Hipopotam
 
Argumenty o braku znajomości łaciny są rozbrajające. Dzisiaj niemal każdy człowiek zna jakiś język obcy i nie narzeka, że musiał się go uczyć w szkole. Ale z łaciny to nawet nie próbuje nauczyć się choć paru modlitw, jakby to był tak trudny język, jak chiński. A przecież wszystkie europejskie języki bazują na łacinie i wiele słów jest zrozumiałych nawet bez znajomości tego języka. A nawet jeśli ktoś jest antytalentem lingwistycznym to przecież są dostępne Mszaliki dwujęzyczne i można śledzić po polsku co mówi kapłan podczas Mszy świętej.
ponad 1 rok temu / tradycja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.