DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Abp Chaput przestrzega Obamę przed cywilnym nieposłuszeństwem

Abp Chaput przestrzega Obamę przed cywilnym nieposłuszeństwem
fot.JASON REED/ Reuters

Amerykański hierarcha, abp Charles Chaput z Filadelfii przestrzegł administrację Obamy przed cywilnym nieposłuszeństwem ludzi wierzących, których zmusza się do postępowania wbrew sumieniu.

 

Duchowny stwierdził, że im więcej złych działań godzących w wolność religijną będzie podejmowanych przez administrację, tym bardziej prawdopodobny wydaje się opór społeczeństwa. Mówiąc te słowa miał na myśli ustawę zdrowotną zobowiązującą pracodawców do wykupienia polis gwarantujących darmowe usługi sterylizacyjne, aborcję i antykoncepcję dla swoich pracowników. Ustawa ma obowiązywać również pracodawców katolickich.

 

Hierarcha wskazał na wzrost nacisku rządu na wspólnoty religijne. Ubolewał, że naciski te mogą wyrasnąć jeśli wierni będą popadać w apatię. – Wolność religijna nie może być brana za pewnik, ale musi być zdecydowanie broniona w sądach i lokalnych parlamentach – apelował.

 

Hierarcha w rozmowie z katolickim portalem CNS stwierdził, że wbrew temu co mówi sam prezydent o wolności religijnej, podlegli mu urzędnicy robią zupełnie co innego. - Wolność religijna jest jednym z naszych podstawowych ideałów narodowych. Jest jednak zagrożona z dwóch stron: ze strony nieprzyjaznej klasy politycznej i z powodu naszej rozproszonej uwagi oraz obojętności – tłumaczył duchowny.

 

Arcybiskup zauważył, że chociaż w USA nie ma na razie takich prześladowań jak w Pakistanie czy Korei Północnej, to jednak nierozsądnie byłoby ignorować skutki rządowego przymusu związanego z realizacją ustawy zdrowotnej, nadużycia IRS (chodzi o podsłuchy) lub ataki polityczne i sądowe na tradycyjne małżeństwo.

 

Hierarcha dodał, że obywatele muszą zdecydowanie bronić swoich praw zapisanych w konstytucji. Jeśli tego nie będą robić, zapisy pozostaną martwe. Duchowny dodał również, że „katolicy mają obowiązek poszanowania prawowitej władzy i modlenia się za przywódców politycznych, ale posłuszeństwo wobec rządzących ma swoje granice”.

 

 

Źródło: cnsnews.com, AS.

 


DATA: 2014-02-20 18:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zdjęcie Obamy jest idealną ilustracją.
ponad 6 lat temu / Venatrix
 
W sprawie IRS (tutejszy Urząd Skarbowy) nie chodzi o podsłuchy, tylko o złośliwe, specjalne, długotrwałe przeciąganie procedury w przypadku organizacji społecznych wspierających Tea Party, czyli konserwatywną część partii republikańskiej. pozdrawiam
ponad 6 lat temu / MDomin
 
Ciekawe, czy pan Obama jest wierzący, a jeśli tak to jakiego jest wyznania.
ponad 6 lat temu / ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.