DZIŚ JEST:   17   LISTOPADA   2019 r.

XXXIII Niedziela zwykła
Św. Grzegorza z Tours
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Grzegorza Cudotwórcy
 
 
 
 

Abp Chaput oczekuje klarownej odpowiedzi na dubia. Hierarcha przypomina nauczanie poprzedników Franciszka

Abp Chaput oczekuje klarownej odpowiedzi na dubia. Hierarcha przypomina nauczanie poprzedników Franciszka
fot. REUTERS/Tony Gentile/FORUM

Abp Charles Chaput z Filadelfii to kolejny hierarcha, który oczekuje odpowiedzi papieża Franciszka na dubia. Amerykański duchowny stwierdził, że Franciszek nie może negować nauczania Jana Pawła II o małżeństwie.

 

W rozmowie z magazynem „Crux” z okazji publikacji swojej nowej książki duchowny został zapytany o to, co sądzi na temat debaty dotyczącej małżeństwa w związku z adhortacją papieską Amoris laetitia.

 

Jan Paweł II i Benedykt XVI stali na straży odwiecznego nauczania Kościoła, przypominając, iż osoby, które zawarły kolejny związek małżeński, nie mogą przystępować do Komunii świętej z wyjątkiem sytuacji, gdy żyją „jak brat i siostra”.

 

Abp Chaput powiedział, że to nauczanie wynika z zakazu Jezusa dotyczącego cudzołóstwa i nie może być zmienione. – Uważam, że niemożliwe jest negowanie słów Jezusa i w związku z tym niemożliwe jest też, by prawda, którą nauczano 20 lat temu teraz była nieprawdziwa, kiedy głosi ją papież – zauważył.

 

- Nauki Franciszka nie mogą być sprzeczne z nauczaniem Jana Pawła II, gdy jest to  oficjalne nauczanie – dodał.

 

Arcybiskup od samego początku pojawienia się adhortacji o małżeństwie Amoris laetitia mówił, iż należy ją interpretować „w świetle tego, co było przed nią, to jest przede wszystkim w świetle słów Jezusa, a następnie uwzględniwszy nauczanie papieża i Magisterium Kościoła”. – Zatem – pytał - jak to może być możliwe, by ludzie, którzy żyją w cudzołożnym związku dzisiaj mogli przystępować do Komunii? Jak to jest możliwe, skoro Kościół mówi, że to nie jest dopuszczalne? – dodawał.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że święty Franciszek z Asyżu polecił franciszkanom odczytywać Ewangelię bez „prób jej wypaczania, mówiąc, że Ewangelia przekazuje coś, czego Jezus nie powiedział albo, że Jezus wypowiadając jakieś słowa miał co innego na myśli” – tłumaczył.

 

Zapytany o to, czy chciałby, aby papież odpowiedział na dubia hierarcha odrzekł: - Tak. Myślę, że zawsze dobrze jest odpowiedzieć na pytania w sposób klarowny.

 

Amerykański purpurat ubolewał z powodu „zamieszania” istniejącego wśród katolików na temat sytuacji w Kościele. - Myślę, że ważne jest, abyśmy pomogli uświadomić Ojcu świętemu, że jest to problem, ale także trzeba pomóc ludziom, by zrozumieli papieża i zrobić co w naszej mocy, aby pomóc tym, którzy jak sądzę doświadczają zamieszania i rozczarowania – komentował.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk., AS.

 

 

 


DATA: 2018-01-05 13:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Franciszek nie może negować nauczania Jana Pawła II o małżeństwie." A to dlaczego? JanPaweł II wielokrotnie zanegował nauczanie wcześniejszych papieży na temat rodziny.
ponad 2 lata temu / Marco
 
Podobno papież Franciszek dał przyzwolenie biskupom w Argentynie na "liberalną" interpretację Amoris Laetitia tzn. że w niektórych przypadkach można udzielać Komunii Świętej osobom rozwiedzionym, żyjącym w ponownych związkach, już niesakramentalnych, poza Kościołem. Czy żyjemy w czasach ostatecznych? Czy wypełniają się przepowiednie maryjne o podziale wśród biskupów? I o tym, że Rzym straci wiarę?????
ponad 2 lata temu / poszukiwacz
 
@Sylwas: Proszę zatem wyjaśnij mi jak "Al trzeba czytać w odniesieniu do KKK" w poniższym fragmencie: "Chodzi o włączenie wszystkich. Trzeba pomóc każdemu w znalezieniu jego sposobu uczestnictwa we wspólnocie kościelnej, aby czuł się przedmiotem ?niezasłużonego, bezwarunkowego i bezinteresownego? miłosierdzia. Nikt nie może być potępiony na zawsze, bo to nie jest logika Ewangelii! Nie mam na myśli tylko rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, ale wszystkich niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdują. Oczywiście, jeśli ktoś afiszuje się z obiektywnym grzechem tak, jakby był częścią ideału chrześcijańskiego, czy chciałby narzucić coś innego od tego, czego naucza Kościół, to nie może domagać się, by uczyć katechizmu czy przepowiadać, i w tym sensie istnieje coś, co go oddziela od wspólnoty (por. Mt 18, 17)" (AL 297). Zwłaszcza chodzi mi o ten fragment, że "nikt nie może być potępiony na zawsze". I to w dodatku podobno zgodnie z przekazem ewangelicznym.
ponad 2 lata temu / ma
 
Papież wielokrotnie podkreśla, że Al trzeba czytać w odniesieniu do KKK. Zamieszanie to robią media i niektórzy biskupi, którzy pragną tego zamieszania.
ponad 2 lata temu / Sylwias
 
Ps.: i jeśli wszystko wolno to zgoda np. na depopulację nie powinna dziwić. W końcu wszystko wolno, wszystko dozwolone, wszystko dobre. I tak będziemy zbawieni.
ponad 2 lata temu / ma
 
@tradycja: Przede wszystkim ten punkt. Jeśli bowiem "nikt nie może być potępiony na zawsze, bo to nie jest logika Ewangelii!" (z wykrzyknikiem w dodatku!), to to oznacza, że żadne przykazania nie obowiązują i jakiekolwiek spory o to czy złamano czy nie złamano coś tam, są bez sensu. To jedno zdanie unieważnia jakąkolwiek sprawiedliwość Boga. Nie ma zła, które może być potępione wiecznie. "Hulaj dusza piekła nie ma". Wszystko wolno prócz krytyki tego stwierdzenia a zatem i tego kto to powiedział. Choć jeśli wszystko wolno to czy nie wolno krytykować? No, ale wtedy podważę wolność do tej "wolności", by tak rzec.
ponad 2 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.