DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Abp Chaput do młodzieży: rozwinięte kraje kierują się niedorozwiniętą moralnością

Abp Chaput do młodzieży: rozwinięte kraje kierują się niedorozwiniętą moralnością
Abp Charles Chaput, fot. printscreen YouTube

„Bogate społeczeństwa krajów Zachodu określające siebie mianem rozwiniętych (…) są tak naprawdę niedorozwinięte moralnie. Pozostają zamrożone w pewnego rodzaju moralnej adolescencji, którą (…) pragną także narzucić innym” – z takimi słowami zwrócił się do młodzieży obecnej na Synodzie arcybiskup Filadelfii, Charles J. Chaput.

 

Abp Chaput rozpoczął swoje przemówienie od słów papieża Franciszka, który przedstawił Jezusa jako „wiecznie młodego” podczas homilii z Mszy otwierającej Synod Młodych. Dziękując papieżowi za piękne i wyraźne przesłanie, jednocześnie zaznaczył, że Jezus nie jest niedojrzały.

 

„Jezus, który przybył na nasz świat jako niemowlę, nie zakończył swojej misji jako młodzieniec. Dorósł do niej jako dojrzały mężczyzna pełen odwagi, dążenia do samodoskonalenia i dokonując czynów miłosierdzia, które prowadziła sprawiedliwość i prawda. Był zarówno czułym jak i energicznym nauczycielem, rozumiejącym i cierpliwym – ale jednocześnie niezwykle konkretnym i stanowczym wobec działań i wyborów, które odciągały człowieka od Boga” – podkreślił amerykański hierarcha.

 

Następnie określił sytuację  zachodnich społeczeństw, w których jedyną dziedziną pozostającą bez dostatecznego rozwoju jest moralność. Arcybiskup odniósł się także do synodalnego dokumentu roboczego Instrumentum laboris. Zarzucił mu niedostateczne odwołanie do Bożego Słowa oraz Chrystusa, który ma być dla nas wszystkich – a szczególnie młodzieży jedynym drogowskazem i źródłem szczęścia.

 

Poprzednio abp Chaput skrytykował słowa dokumentu mówiące, że „młodzież jest sejsmografem i strażnikiem w każdej epoce”. „To fałszywe stwierdzenie” – podkreślił. „W rzeczywistości młodzi ludzie zbyt często stają się produktem swojej epoki ukształtowanej po części przez słowa, miłość, przekonanie i świadectwo swoich rodziców i nauczycieli, a dzisiaj przede wszystkim przez kulturę w swojej istocie głęboko ateistyczną”.

 

Źródło: lifesitenews.com

PR     

 


DATA: 2018-10-11 15:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak wynikało z poprzednich artykułów Abp Chaput był krytycznie usposobiony do synodu w czasie mnożących się w Kościele skandali. Jednak wziął w nim udział. Nawet na wstępie swojego przemówienia przywołał słowa Biskupa Rzymu rozwijając >myślatmosferze< spotkania z młodymi. Odnosi się wrażenie , że tam gdzie ma miejsce zamieszanie tam warto aby był >dobry i zły policjant < od tej samej władzy.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Ps. Zmiana doradców i tak nic nie da.
ponad 1 rok temu / ma
 
No i ciągle ta narracja: "dobry papież, źli doradcy". To może zmienić doradców bo o innych możliwościach to raczej nie ma co marzyć.
ponad 1 rok temu / ma
 
Chyba pierwszy raz przeczytałam jakiś artykuł na deon-ie z prawdziwą przyjemnością i mogę go polecić: "Kolos na glinianych nogach. Pozorna siła polskiego Kościoła" Karol Kleczka. Chyba nasz "bratni kościół otwarty" zaczyna "coś kumać" z wiary (kolokwialnie mówiąc) W związku z tym, pozdrawiam deoniaków i życzę więcej takich treści.
ponad 1 rok temu / Stefania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.