DZIŚ JEST:   17   LISTOPADA   2019 r.

XXXIII Niedziela zwykła
Św. Grzegorza z Tours
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Grzegorza Cudotwórcy
 
 
 
 

Abp Baszszar Warda: jeśli prawo w Iraku się nie zmieni, chrześcijan już tam nie będzie

Abp Baszszar Warda: jeśli prawo w Iraku się nie zmieni, chrześcijan już tam nie będzie
źródło: YouTube

Jak twierdzi arcybiskup Baszszar Warda z Irbilu w Iraku, chrześcijanie w tym rejonie „przez 1400 lat znosili z cierpliwością i wiarą prześladowania”, których przyczyną jest prawo szariatu. Jednak jeśli system prawny Iraku, który dopuszcza dyskryminację chrześcijan, nie ulegnie zmianie, to wyginięcie chrześcijan jest tam jedynie kwestią czasu.

 

Arcybiskup zwrócił uwagę na fakt, że przed rokiem 2003 w Iraku mieszkało 1,5 miliona chrześcijan, a obecnie ich liczba stopniała do „być może tylko 250 000”. Choć ataki Państwa Islamskiego były czymś wyjątkowym, to jednak nie przypadkiem izolowanym, jak pokazuje historia i m.in. osmańskie ludobójstwo w latach 1916-1922.

 

Arcybiskup Warda przypomina, że nauka Koranu nadaje chrześcijanom rangę obywateli drugiej kategorii. „Żyjemy według uznania naszych samozwańczych zwierzchników – stwierdza hierarcha – Nasze człowieczeństwo nie daje nam praw”. Podczas gdy zarówno biskupi i politycy zachodu nieustannie poruszają temat imigracji, kwestią zasadniczą jest to, czy Zachód wciąż będzie pozwalał na „niekończące się zorganizowane prześladowanie” bliskowschodnich mniejszości, będące wynikiem systemu, który „głosi nierówność i usprawiedliwia prześladowania”.

 

Iracki duchowny podkreśla, że nigdy chrześcijanie nie byli traktowani przez muzułmanów jako istoty, które mają taką samą ludzką godność, nawet wówczas, kiedy nie dochodziło do prześladowań. Dlatego chciałby, aby prawo irackie uległo zmianie zapewniając ochronę tej podstawowej godności wszystkim mieszkańcom.

 

Arcybiskup Warda zauważa, że chrześcijanie mogą być żywym przykładem przebaczenia, pokory, miłości i pokoju dla swoich muzułmańskich bliźnich, gdyż: „Przebaczamy tym, którzy nas mordują, którzy nas torturują, którzy nas gwałcą, którzy dążą do zniszczenia wszystkiego, co nas dotyczy. (...) Przebaczamy im. W imię Chrystusa im przebaczamy”.

 

Źródło: ChruchMilitant.com

jjf


DATA: 2019-08-09 18:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mają demokrację. Saddam Hussein nie był demokratą, nie prześladował chrześcijan i musiał zginąć.
3 miesiące temu / Ryś
 
Ok. I co dalej w związku z tym? Tak właśnie wygląda praktyczna realizacja drogi krzyżowej. Swoją drogą powinni tam do Iraku polecieć amerykańscy zwolennicy teologii sukcesu i niech wytłumaczą im jak się powinni modlić by było fajnie.
3 miesiące temu / Stop cenzurze
 
Wspanialy Pasterz broni kosciol przed zlem.
3 miesiące temu / Alina
 
Brawo 3 rp któraś przyłożyła do tego swą brudną łapę.
3 miesiące temu / Ase
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.