DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Abp Auza: ideologia gender to zagrożenie dla przyszłości - zwłaszcza dla dzieci

Abp Auza: ideologia gender to zagrożenie dla przyszłości - zwłaszcza dla dzieci
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/FORUM

Ideologia gender to zagrożenie dla przyszłości - zwłaszcza dla dzieci - krok wstecz ludzkości. Filipiński arcybiskup Bernardito Auza, Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku, interweniował przeciwko ideologii gender twierdzącej, że nie ma różnicy między mężczyznami i kobietami, a płeć można sobie wybrać.

 

W oświadczeniu wygłoszonym 20 marca, arcybiskup Auza, Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej mówił o „równości płci ideologii gender w kontekście ochrony dziewcząt i kobiet”.

  

Nunjcusz przypomniał, że „każdego roku Rada Gospodarcza i Społeczna gości Komisję ds. Statusu Kobiet (CSW) w celu promowania, raportowania i monitorowania kwestii związanych z prawami politycznymi, gospodarczymi, obywatelskimi, społecznymi i edukacyjnymi kobiet”.

 

„Kiedy CSW po raz pierwszy spotkało się w 1947 r. W Lake Success w Nowym Jorku – zauważył - było jasne, co to znaczy być kobietą”. Jeszcze w 2011 r., kiedy założono Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Wzmocnienia Kobiet, znanej również jako UN Women, wszyscy wiedzieli, kogo ona reprezentuje. Duchowny mówił, że kobiety stanowią połowę ludzkiej rasy, posiadają dwa chromosomy X i mogą zrodzić potomstwo. Odróżniają je m.in. cechy fizyczne i hormonalne od mężczyzn.

 

Jednak jak się wyraził „ten konsensus niestety uległ erozji z powodu niedawnego zjawiska tożsamości płciowej i ideologii gender”. Podczas gdy wszyscy wiedzieli – mówił - co znaczy „kobieta” w oparciu o jej cielesną naturę, teraz wielu zwolenników ideologii gender twierdzi, że natura cielesna nie ma nic wspólnego z kobiecością, poza tym, płeć jest „przypisywana” przy narodzinach. „Kobiecość jest raczej postrzegana jako sposób myślenia o sobie lub wyrażania siebie, a zatem, twierdzą ci, którzy uważają się za kobiety, muszą być traktowani jak kobiety, niezależnie od natury biologicznej na poziomie komórkowym, endokrynologicznym lub reprodukcyjnym, niezależnie od pierwotnych i wtórnych cech płciowych lub innych czynników” - komentował.

 

„Ten sposób patrzenia na kobiecość przede wszystkim jako własnej tożsamości, niezależnej od względów cielesnych, został podniesiony na początku 63. sesji Komisji ds. Statusu Kobiet w oświadczeniu grupy podstawowej LGBTI, wydanym przez Stałego Przedstawiciela Norwegii, ambasador Mona Juul” – kontynuował.

 

„W oświadczeniu stwierdzono, że Podstawowa Grupa LGBTI - nieformalna międzyregionalna grupa 28 państw członkowskich wraz z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Praw Człowieka oraz organizacjami pozarządowymi Human Rights Watch i Outright Action International - mówiła wprost o „osobach transseksualnych”, których „nazwiska i dane dotyczące płci w oficjalnych dokumentach nie pasują do ich tożsamości płciowej ani wyrażenia siebie. Stwierdzono, że „jest gotowa do współpracy ze wszystkimi partnerami, aby zapewnić, że wszystkie kobiety i dziewczęta - bez względu na ich orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płci i cechy płci - mają odpowiedni i równy dostęp do systemów ochrony socjalnej, usług publicznych i zrównoważonej infrastruktury” – przytaczał słowa oświadczenia hierarcha watykański.

 

Nuncjusz, komentując postulaty Grupy Podstawowej LGBTI, stwierdził, że w sytuacji kwestionowania i jednoznacznego rozumienia co znaczy być kobietą, należy „zastanowić się nad zasadniczą zmianą tego znaczenia” i jak ją rozumie społeczność międzynarodowa.

 

Dodał, że od tej odpowiedzi będzie zależeć wiele kwestii w zakresie prawa, edukacji, gospodarki, zdrowia, bezpieczeństwa, sportu, języka i kultury. Ta definicja jest istotna dla podstawowej antropologii, godności ludzkiej, praw człowieka, małżeństwa i rodziny, macierzyństwa i ojcostwa. Będzie mieć ogromne skutki dla dzieci.

 

Nuncjusz przypomniał słowa papieża Franciszka, zachęcającego katolików i wszystkich ludzi dobrej woli do „wspierania, witania, towarzyszenia i kochania wszystkich tych, których tożsamość płciowa nie pasuje do ich płci biologicznej, aby potwierdzić ludzką godność i bronić podstawowych praw człowieka, aby być wolnymi od przemocy i niesprawiedliwej dyskryminacji”. Arcybiskup dodał, że Franciszek „jednocześnie bardzo jasno określił zagrożenia dla jednostek i społeczeństwa wynikające z ideologii gender”.

 

Mówi – stwierdził hierarcha – że antropologiczne podstawy ideologii płci, poprzez zaprzeczanie „różnicy i wzajemności w naturze mężczyzny i kobiety”, poprzez promowanie „tożsamości osobistej i emocjonalnej bliskości radykalnie oddzielonej od biologicznej różnicy między mężczyzną i kobietą”, ostatecznie sprawia, że ludzka tożsamość „wybór jednostki” podważa „antropologiczną podstawę rodziny”. „Jedną rzeczą jest zrozumienie ludzkiej słabości i złożoności życia”, kontynuuje, „a drugą zaakceptowanie ideologii, która próbuje podkreślić, że są to nierozerwalne aspekty rzeczywistości”.

 

Nuncjusz stwierdził: „Nasza płeć, podobnie jak nasze geny, nasza rasa, nasz wiek i inne naturalne cechy, jest obiektywna, a nie subiektywna”. Znowu, powołując si na encyklikę Franciszka „Laudato si” zauważył, że akceptacja naszych ciał, tak samo jak akceptacja komplementarności mężczyzny i kobiety jest niezbędna dla jedności i komunii.

 

„Kiedy podważana jest naturalna, uzupełniająca się dualność mężczyzny i kobiety, samo pojęcie bycia – co znaczy być człowiekiem - jest podważane. Ciało nie jest już elementem definiującym ludzkość. Osoba zostaje zredukowana do ducha i woli, a istota ludzka staje się niemal abstrakcją, dopóki nie rozróżni się natury, ani nie wybierze płci” – komentował.

 

Dodał, że papież Franciszek jest szczególnie zaniepokojony szerzeniem ideologii gender wśród dzieci, zachęcanych do zadawania pytań we wczesnym wieku, czy są chłopcami czy dziewczętami i którym mówi się, że płeć można sobie wybrać. Wyraził również zaniepokojenie presją kulturową, tym, co nazywa „kolonizacją ideologiczną”, narzucaną krajom, kulturom i jednostkom, które opierają się tej nowej, a nawet radykalnej antropologii – wyjaśnił.

 

„Tak więc dzisiaj (…) zajmujemy się  - w ramach Komisji ds. Statusu Kobiet - dużymi i ważnymi pytaniami o to, co to znaczy być człowiekiem, co to znaczy być kobietą, jaki jest najlepszy sposób na traktowanie ze współczuciem tych, których tożsamość nie odpowiada ich płci biologicznej, w jaki sposób powinniśmy reagować na wyzwania, aby poddać kategorię tożsamości płciowej ochronie prawnej i w jaki sposób zapewnić równe traktowanie dziewcząt i kobiet” – mówił.

 

Kilka tygodni temu „Vatican News” – oficjalna strona Stolicy Apostolskiej – zaprezentował wywiad z prof. Laurie Palazzani z Papieskiej Akademii Życia, która dopuszcza stosowanie w ograniczonym czasie i w szczególnych wypadkach „tryptoreliny”, leku, blokującego rozwój dojrzewania u nastolatków, podawanym młodym ludziom cierpiącym na zaburzenia tożsamości płci. Wywołało to burzę w środowisku katolickim. Sugerowano „otwarcie się” Watykanu na ideologię gender. Lek będzie być refundowany we Włoszech.

 

Źródło: vaticannews.va., lastampa.it., holyseemission.org.,

AS


DATA: 2019-03-26 16:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jednak mimo takich negatywnych ocen przez ludzi Kościoła gender rozprzestrzenia się na świecie.To jest nowy system kultury życia człowieka w stosunkach międzyludzkich.
3 miesiące temu / nn
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.