DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Abp. Scicluna w sprawie ochrony nieletnich: milczenie jest nie do przyjęcia

Abp. Scicluna w sprawie ochrony nieletnich: milczenie jest nie do przyjęcia
Fot. Happymind/Pixabay.com

W dniach od 21 do 24 lutego w Watykanie odbędzie się konferencja poświęcona „Ochronie nieletnich w Kościele”. Ma ona wypracować ogólne zasady w oparciu o które - w zależność od potrzeb – episkopaty opracują i wdrożą własne procedury, mające zapobiegać nadużyciom seksualnym w Kościele.

 

Arcybiskup Charles J. Scicluna, zastępca Sekretarza Kongregacji Nauki Wiary i członek Komitetu Organizacyjnego spotkania „Ochrona nieletnich w Kościele” w poniedziałek wyjaśnił, że konferencja jest częścią „podróży, którą Kościół rozpoczął jakiś czas temu”.

 

Biskupi po jej zakończeniu – będąc bardziej wiadomymi swoich obowiązków - wrócą do diecezji, opracowując i wdrażając odpowiednie „procedury” ochronne. Konferencja ma pomóc znaleźć bardziej adekwatne rozwiązania, by „Kościół mógł być bezpiecznym miejscem dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci”.

 

Hierarcha tonował jednak oczekiwania wobec spotkania. Mówił, że muszą one być „rozsądne” i nie wszystkie problemy można rozwiązać w ciągu trzech dni. Zaznaczył jednak, że najważniejsze jest to, by odejść od „kodeksu milczenia”, ponieważ milczenie jest nie do przyjęcia.

 

Arcybiskup Chicago, kard. Blase J. Cupich, który także jest członkiem Komitetu Organizacyjnego, zaznaczył, że ważna jest „przejrzystość” i odpowiedzialność przewodniczących Konferencji Episkopatów. Wdrażane przez nich „programy ochrony” mają zapobiec powtórzeniu się tego, czego Kościół doświadcza obecnie.

 

O. Federico Lombardi SJ, pełniący funkcję przewodniczącego Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI i moderator spotkania watykańskiego zaznaczył, że najważniejsze kwestie podczas dyskusji będą dotyczyć odpowiedzialności biskupów, kolegialności oraz transparentności.

 

Od czwartku do soboty 190 uczestników usłyszy trzy raporty dziennie. Trzy świadectwa przedstawią kobiety. Po dziewięciu interwencjach odbędzie się sesja pytań. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy robocze według języka. Będą świadectwa ofiar i chwile modlitwy na początku i na końcu każdego dnia. Papież Franciszek otworzy spotkanie w czwartek rano i zamknie je w niedzielę po Mszy Świętej. Eucharystia odbędzie się w Sala Regia o godz. 9.30, a arcybiskup Mark Coleridge, przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii, wygłosi homilię.

 

Liturgia pokutna przypadanie w sobotnie popołudnie. Będzie transmitowana na żywo, podobnie Msza św. w niedzielę. Według o. Lombardiego, członkowie Komitetu Organizacyjnego spotkają się również prywatnie z przedstawicielami ofiar i stowarzyszeniami osób, które doznały molestowania.

 

Oficjalna strona internetowa spotkania „Ochrona nieletnich w Kościele,” to:  www.pbc2019.org. Pozostanie ona aktywna nawet po zakończeniu spotkania, jako „narzędzie do rozwijania przyszłych inicjatyw”.

 

Na poniedziałkowej konferencji prasowej pytano, dlaczego temat spotkania ogranicza się wyłączenie do nieletnich, a nie obejmuje np. problemu wykorzystywania homoseksualnego kleryków itp. Organizatorzy konferencji stwierdzili, że rozwiązania przyjęte w sprawie nieletnich będą pomocne do zastosowania do innych kategorii potencjalnych ofiar. 

 

Mimo iż ponad 80 proc. ofiar wykorzystywania seksualnego w Kościele stanowią nieletni chłopcy, kard. Cupich przekonywał, że problemem nie są praktyki homoseksualne. Są bowiem „niektórzy eksperci, którzy nie zgadzają się z taką interpretacją danych”.

 

Z kolei ks. Hans Zollner SJ, psycholog z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego przestrzegł przez zbytnim zaufaniem do rygorystycznych testów psychologicznych, jakim mieliby być poddani kandydaci do seminariów. Przekonywał, że badania nie dadzą stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa i Kościół w przeszłości już nie raz zawiódł się na opinii psychologów.

 

- Test psychologiczny czy rozmowa z psychologiem nigdy nie mogą w sposób precyzyjny wskazać, że ktoś ma orientację homoseksualną czy stanowi zagrożenie jako pedofil. Nie ma testu, który mógłby dostarczyć takich informacji. Dopiero całość obserwacji, na podstawie innych pytań i testów, pozwala dojść do pewnego stopnia pewności z punku psychologicznego, psychodiagonostycznego, psychoterapeutycznego. Ale żaden psycholog nie może powiedzieć ze stuprocentową pewnością: ten tak, a ten nie. Psychiatrzy w latach 90-tych, ale również i wcześniej, myśleli, że mogą rozwiązać problem pedofilii. I przyjmowali pedofilii na terapię po czym po roku wydawali zaświadczenie, że taka osoba została wyleczona. Wielu biskupów zaufało opinii takich psychiatrów, przywróciło «wyleczonych» kapłanów do parafii, którzy potem znów dopuszczali się nadużyć. Dziś poważny psychiatra takich rzeczy już nie robi, bo nie ma pewności naukowej, z którą można by powiedzieć na 100 proc. tak lub nie – konstatował.

 

Źródło: vaticannews.va

AS

 

Przeczytaj także korespondencję PCh24.pl z Rzymu: 

„To nie homoseksualizm jest winien” - kardynał zaklina rzeczywistość przed watykańskim szczytem


DATA: 2019-02-19 13:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cały czas trąbi się o nadużyciach seksualnych, ile można o tym słuchać? Zajmijcie się głoszeniem Ewangelii i Chrystocentryzmem a nie personalnym egzystencjalizmem
3 miesiące temu / q
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66256"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.