DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Abp. Marek Jędraszewski: lewacy nie umieją uszanować ludzkiego życia

Abp. Marek Jędraszewski: lewacy nie umieją uszanować ludzkiego życia
Fot. Piotr Guzik / FORUM

- Lewacy nie umieją uszanować ludzkiego życia – zauważył podczas czwartkowych Dialogów u świętej Anny arcybiskup Marek Jędraszewski. Ich tematem była „rodzina Bogiem silna”.

 

Metropolita krakowski był m. in. pytany o odwołanie przez Uniwersyteckie Szpital Dziecięcego w Krakowie oraz prorektora Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego konferencji pt. „Etyka w medycynie – Prawo dziecka do życia”.

 

Zdaniem abp. Jędraszewskiego argument w myśl, którego konferencja i ewentualne pikiety przeciwników mogłyby zakłócić normalną pracę szpitala nie jest poważny. Hierarcha przypomniał, że w tej placówce przez dłuższy czas był – relacjonowany na bieżąco przez media ­– strajk rezydentów, który nie spowodował zagrożenia dla funkcjonowania szpitala

 

Zdaniem hierarchy szczególnie niebezpieczne jest to, że podniesiono zarzut przeciwko naukowości dochodzenia do konieczności obrony życia dzieci nienarodzonych. - Jest dla mnie rzeczą przejmująca, że protest 800 osób związanych z partią Razem zaowocował taką decyzją władz. Oraz to, że partia ta, o charakterze jak najbardziej lewackim ogłasza na portalach społecznościach swój trumf.

 

Mamy do czynienia z tym, co wielokrotnie piętnował Benedykt XVI – z dyktaturą mniejszości oraz z lękiem ponoszących odpowiedzialność za życie społeczne i uczelniane przed wzięciem odpowiedzialności wobec ideologii lewackiej. Nie ma ona nic wspólnego z nauką, a częstokroć jest nauce przeciwna.

 

­- Lewacy nie umieją uszanować ludzkiego życia. Ich ideologie, niekiedy krzykliwe i związane z przemocą fizyczną i medialną zwyciężają. Większość potulnie spuszcza głowy na dół i przyjmuje politykę strusia. A przecież chodzi tu o ludzkie życie. Nie ma większego kryterium człowieczeństwa niż solidarność i nieobojętność na los istot, których życie jest zagrożone. Jeśli umywa się od tego ręce, to powtarza się gest Piłata – stwierdził hieracha.

 

Podczas Dialogów pojawiły się także pytania związanie z dyskusją toczącą się wokół papieskiej adhortacji Amoris Laetitia. Na pytanie, czy Konferencja Episkopatu Polski zajmie stanowisko w tej sprawie odpowiedział, że od pewnego KEP podejmuje już ten temat. - KEP od jakiegoś czasu podejmuje ten temat, są prowadzone dyskusje. Ciężar przygotowania ostatecznej wersji tekstu spoczywa na Komisji ds. Rodziny, której przewodzi bp Jan Wątroba­ – odpowiedział abp. Jędraszewski.

 

Podczas ostatniej konferencji biskupów w Lublinie wydawało się, że powstanie takie właśnie dokument KEP skierowany do Kościoła w Polsce, ale dyskusja sprawiła, że uznaliśmy konieczność doprecyzowania pewnych rzeczy - precyzował arcybiskup. - Jeden z ważnych punktów odniesienia tej dyskusji będzie stanowiło umieszczenie w zbiorze papieskich dokumentów dokonanej przez biskupów argentyńskich interpretacji, z którą Ojciec Święty się utożsamia – zapewnił metropolita krakowski.

 

luk

 

 


DATA: 2017-12-15 12:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Eureka...ciekawym raczej co szanują bo nijak nic mi na myśl nie przychodzi.
ponad 1 rok temu / agricola
 
2Tm; 1 Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, i na Jego pojawienie się, i na Jego królestwo: 2 głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, [w razie potrzeby] wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz. 3 Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli. 4 Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom. 5 Ty zaś czuwaj we wszystkim, znoś trudy, wykonaj dzieło ewangelisty, spełnij swe posługiwanie! .... a'propos października 2016...
ponad 1 rok temu / delgado
 
A jeszcze wcześniej papieże przestrzegali przed demokratyzmem. I słusznie, bo nie jest to ustrój katolicki. To, że teraz mamy jakieś karykatury demokracji to takie wiecie, zło konieczne i "robim co możem". W każdym razie docelowo demokracja z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Czekam na ewentualny ostracyzm ;)
ponad 1 rok temu / incuss
 
A może po prostu Kościół przestrzega przed dyktaturą, która nie liczy się z zasadami? I papież ostrzega przed taką, która aktualnie bardziej zagraża? Myśl, zamiast się głupio doczepiać.
ponad 1 rok temu / @Krzysiek
 
"Mamy do czynienia z tym, co wielokrotnie piętnował Benedykt XVI ? z dyktaturą mniejszości.." Nie rozumiem, Jan Paweł II w sejmie przestrzegał przed dyktaturą większości, bowiem demokracja przerodzić się może w totalitaryzm. Czyż tak nie jest dzisiaj? No to troszkę dziwi że jeden papież przestrzega przed dyktaturą większości a drugi piętnuje przed dyktaturą mniejszości. Może by się tak w końcu zdecydować?
ponad 1 rok temu / Krzysiek
 
Dziękujmy Panu Bogu za dar takiego odważnego Arcybiskupa. Po latach marazmu intelektualnego wreszcie głosi On prawdę o Bożym dziele, ale też o człowieku, jego ułomnościach ale i wielkości. Wreszcie ktoś po imieniu nazywa lewactwo zbrodniczym tumaństwem. Panie Boże Błogosław Księdzu Arcybiskupowi w głoszeniu prawdy i Ewangelii. Dziękujemy Księże Arcybiskupie za wspaniałe wieczory u Św. Anny. Dziękujemy też Wielebnemu Księdzu Profesorowi Tadeuszowi Panusiowi Proboszczowi Akademickiej Kolegiaty za organizację i prowadzenie tych spotkań. Niech Księdzu również Pan Bóg Błogosławi i strzeże. Jest Ksiądz dla nas przykładem i przewodnikiem. Bóg zapłać za wszystko.
ponad 1 rok temu / Nico
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.