DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Abp. Henryk Hoser: Paweł VI w „Humanae vitae” przepowiedział kryzys rodziny

Abp. Henryk Hoser: Paweł VI w „Humanae vitae” przepowiedział kryzys rodziny

Paweł VI zaledwie po kilku latach rewolucji seksualnej przepowiedział dzisiejsze powszechne „uprawianie seksu” w różnych konfiguracjach, zdrady i instrumentalne traktowanie kobiet – przypomniał dziedzictwo papieża abp. Henryk Hoser.

 

Encyklika „Humanae Vitae” powstała – zdaniem arcybiskupa – w dramatycznych okolicznościach. Boom inwestycyjny połączony z wzrostem demograficznym dały paliwo neodarwinistom do snucia swoich teorii o przeludnieniu ziemi. W 1968 r. wybuchła na świecie rewolucja obyczajowa niosąca hasła „zabrania się zabraniać” i „nie ma Boga, nie ma mistrza, Bogiem jestem ja”. W Ameryce w odpowiedzi na wojnę w Wietnamie pojawił się ruch hipisowski, który promował hasło – make love not war (czyń miłość, nie wojnę). Na rynku pojawiła się zaś stworzona syntetycznie tabletka antykoncepcyjna.

 

- Silne lobby farmceutyczne dążyło do upowszechnienia antykoncepcji zwłaszcza w mediach – w ten sposób formowano kobiecą mentalność, co w latach 60’ doprowadziło do zmiany oceny osoby kobiety w społeczeństwie i wartości miłości małżeńskiej – zaznaczył abp. Hoser. – Urabiano także grunt pod to, by również władze Kościelne antykoncepcję przyjęły jako coś co poprawi naturę. I większość komisji eksperckiej powołanej przez Pawła VI rzeczywiście opowiedziała się za jej akceptacją.

 

W swojej encyklice Paweł VI stanowczo opowiedział się przeciwko aborcji i antykoncepcji. Był to szok, szczególnie dla tych liczących na „otwarcie” w Kościele. – Było to jak podłożenie bomby pod te wszystkie spekulacje. Zaczęła się kontestacja Magisterium Kościoła. Oficjalnie nauczano, że należy uwzględniać poszczególne sytuacje społeczeństwa i małżeństw, kwestionując w ten sposób stanowisko papieża. (…) Tak zaczęło się jego męczeństwo, trwające do śmierci w 1978 r.

 

Jak zaznaczył arcybiskup: „skutkiem kryzysu zaufania w Magisterium Kościoła jest masowe odchodzenie od kapłaństwa i życia zakonnego, spadek liczby powołań, desakralizacja Kościoła, wskutek której religia stała się ideologią. Ten krwotok Kościoła do dzisiaj nie został zatamowany.

Hierarcha odniósł się także do szczególnie dzisiaj popularnych prób niszczenia tradycyjnej postawy i roli kobiety w społeczeństwie. Zaznaczył, że nie jest to do końca wina samych feministek ale przede wszystkim kryzysu męskości. – Tchórzliwe czasem zachowanie mężczyzn prowadzi do tego, że z „problemem” (niespodziewanej ciąży – przyp.red.) kobieta zostaje sama – stąd przeświadczenie, że to „jej brzuch” i „jej sprawa” – ocenił duchowny.

 

Abp. Hoser zaznaczył, że nie należy ustawać w walce. – Dużą rolę mają to do odegrania same małżeństwa, które najpierw powinny uregulować swoją sytuację, a potem oddziaływać na inne małżeństwa, m.in. dawaniem świadectwa.

 

 Źródło: „idziemy”

 

PR


DATA: 2018-02-13 09:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I kto by pomyślał, że dopiero na emeryturze Bp Hozer zauważy >kryzys zaufania w Magisterium Kościoła
6 miesięcy temu / iskierka
 
Podobno św. Jan Paweł II powiedział, że do najważniejszych zadań Mężczyzny należy wzięcie odpowiedzialności za życie poczęte.
6 miesięcy temu / Max Mario
 
Jestem przeciwniczką antykoncepcji i aborcji
6 miesięcy temu / stokrotka
 
"Abp. Hoser zaznaczył, że nie należy ustawać w walce. ? Dużą rolę mają to do odegrania same małżeństwa, które najpierw powinny uregulować swoją sytuację, a potem oddziaływać na inne małżeństwa, m.in. dawaniem świadectwa." Zgoda, tylko KTO, JAK NIE PASTERZE mają w jasny i czytelny sposób wskazać właściwą drogę ? CZEKAMY NA ODZEW NA NASZĄ PETYCJĘ !!!
6 miesięcy temu / Ruben
 
Fragment wypowiedzi abp. Hosera: "Zaczęła się kontestacja Magisterium Kościoła. Oficjalnie nauczano, że należy uwzględniać poszczególne sytuacje społeczeństwa i małżeństw, kwestionując w ten sposób stanowisko papieża". Co z tego że papież przepowiedział kryzys, skoro wielu księży tę "przepowiednię" kwestionowało? Inaczej: nie jest uważane za wiedzę coś, co jest kwestionowane.
6 miesięcy temu / do kwiatek77
 
Głos bardzo wyrazisty, jak zawsze u Abp, trzeba się zasluchac.
6 miesięcy temu / Adi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.