DZIŚ JEST:   24   MAJA   2020 r.

Wniebowstąpienie Pańskie
NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Abp. Głódź na Skałce: w Polsce coraz częściej dostrzegamy neobolszewię

Abp. Głódź na Skałce: w Polsce coraz częściej dostrzegamy neobolszewię
Abp Sławoj Leszek Głódź fot. Andrzej Sidor/FORUM

Społeczeństwo, w którym Bóg jest nieobecny, jest społeczeństwem, które traci swoją miarę – mówił abp Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej na Skałce podczas uroczystości św. Stanisława, głównego patrona Polski. Hierarcha podkreślał, że ludzie wiary powinni wyrazić głośne „non possumus” wobec projektów wymierzonych przeciw fundamentom moralności.

 

Uroczystości rozpoczęły się przy konfesji św. Stanisława w katedrze na Wawelu. Procesja wyruszyła przy biciu dzwonu Zygmunta. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Episkopatu Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 

Najważniejszą intencją tegorocznej modlitwy było dziękczynienie za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny, której 40. rocznica będzie obchodzona w najbliższych dniach.

 

Wiara to więcej niż uczucia

 

Eucharystii na Skałce przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który również wygłosił homilię. Mówił w niej, że „śmierć Boga” w społeczeństwie oznacza koniec wolności, ponieważ znika cel, który daje ukierunkowanie i miara, która wskazuje kierunek, ucząc nas odróżniania dobra od zła.

 

- Dziś w polskiej przestrzeni publicznej głośno od projektów, na które my, ludzie wiary, jesteśmy zobowiązani wyrazić nasze współczesne non possumus – apelował kaznodzieja, wymieniając „podważanie świętości rodziny, haniebne próby jej zrównania z luźnymi związkami lub ze związkami osób tej samej płci, ataki na świętość życia, przykazania Dekalogu, ujmowane dziś w perspektywie zbliżających się wyborów formułowanie wybiegających w przyszłość amoralnych i nihilistycznych deklaracji”.

 

- Nie lekceważmy tej sytuacji – przestrzegał. – System demokratyczny wyposaża nas w prosty i stosowny instrument, aby temu zapobiec, aby postawić tamę antychrześcijańskiej agresji, nie zezwolić na ustawowe zmiany wymierzone przeciw fundamentom moralności, przeciw wartościom chrześcijańskiego życia – mówił arcybiskup Gdańska, zachęcając, by wypowiedzieć „głośno i wyraźnie”: non possumus. Metropolita gdański zwrócił uwagę na to, że wiara to nie jest kwestia „uczuć religijnych”, jak to jest zapisane w Kodeksie Karnym.

 

- Prawa i godność człowieka to nie uczucia i to, panie ministrze, trzeba poprawić – zauważył. Abp Głódź podkreślał, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, że Jezusowe słowa o Dobrym Pasterzu to program dla biskupów i kapłanów. – Bowiem pasterska funkcja to podstawowe zadanie Kościoła w wymiarze powszechnym i lokalnym – wyjaśniał.

 

Dodał, że dobry pasterz ma także „odpierać ataki wilków, które zagrażają Bożej owczarni”, niszcząc i podważając fundamentalne zasady jej funkcjonowania, a także „przenikając w owczym przebraniu w jej szeregi” i szargając to, co jest święte i drogie dla wspólnoty Kościoła. Kaznodzieja przywołał zbliżającą się rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która była „duchowym zwycięstwem katolickiego narodu” w dziejowym starciu z „agresywnym, narzuconym Polsce komunistycznym systemem polityczno-ideologicznym”.

 

Czas neobolszewi

 

Hierarcha nawiązując do homilii Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w 1979 r., przyznał, że człowiek może powiedzieć Bogu „nie”. – Przyszedł taki czas, że w naszej ojczyźnie rozbrzmiewa to słowo „nie”, hałaśliwe, buńczuczne, pewne siebie. Nie – Chrystusowi, Kościołowi, wspólnocie katolickiego narodu, normom chrześcijańskiej moralności, kulturze duchowej, polskiej tożsamości, wartościom, w których Polska trwa – ubolewał.

 

Abp Głódź podkreślał, że owemu „nie” jednostek, programów politycznych i ideowych towarzyszy wspólny mianownik, czyli „wrogość do chrześcijaństwa, agresywny ateizm i antyklerykalizm oraz moralny nihilizm i relatywizm w myśleniu i praktyce życia, nawrót neomarksizmu, swoista neobolszewia”. Tym wspólnym mianownikiem jest także „hołd składny bożkowi tolerancji, nawet największych wynaturzeń”.

 

- Niech ten czas polskich sporów przestanie być sporem i zmaganiem z kimś, stanie się sporem i zmaganiem o coś – podsumował hierarcha.

 

Kościół pozostanie święty

 

Abp Marek Jędraszewski w słowie na zakończenie uroczystości wezwał ich uczestników do dziękczynienia za doświadczenie Kościoła, który „zawsze święty pozostanie, mimo że składa się ze słabych i grzesznych ludzi”. – Umacniają nas męczennicy, umacnia nas św. Stanisław, biskup krakowski i męczennik – podkreślał.

 

- Ojczyzna może liczyć na tych, którzy są ludźmi prawego sumienia i którzy, na wzór św. Stanisława walczą o ład moralny w całym naszym kraju – powiedział, dziękując abp. Głodziowi za wygłoszoną homilię.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2019-05-12 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego sprzed-soborowych kościołów pousuwano balaski zwanymi stołem pańskim, pomocnym w godnym przyjmowaniu Ciała Chrystusa na klęcząco. Natomiast we współczesnych budowlach nie przewiduje się ich zakładania z możliwością wykorzystania hali /którą często trudno nazwac nawą kościelną/ na przykład na salę koncertową,czego przykładem może być łagiewnicka Bazylika gdzie wczorajszej niedzieli, podczas koncertu organowego były wykonywane wariacje kompletnie nie związane z muzyka sakralna w stylu sławetnych pozłacanych badyli Bazyliki.
ponad 1 rok temu / stan
 
Wszyscy wiedzieli że będzie kontrola SNPiD w kościele film o pedofili. Episkopat trzymał aż do tej pory zpaleśniałe kotlety w lodówce.Jak przyszli i pokazali co jest w środku to teraz jedynie mówią " przepraszam" Jestem załamany tym brakiem przezorności ze strony Episkopatu. Wystarczyło wyczyścic lodówki z zepsutych produktów i było by po sprawie. Jedynie teraz zadaję sobie pytanie czy to była glupota czy celowe działanie. Chyba już czas na bezpośrednią interwencję Pana Boga. Jerzy
ponad 1 rok temu / Jerzy
 
gdzie jest śledztwo w sprawie śmierci Popiełuszki - pasterzu???
ponad 1 rok temu / pik
 
Jedyną drogą wyjscia jest stworzenie rzeczywistej medialnej alternatywy . Telewizja Trwam jest jaka jest , ale ona musi zostać wyrażnie dofinansowana . Musi zacząć być atrakcyjna . Przy plugastwie wszelkiego rodzaju emitowanym przez 3 pozostałe reżimowe telewizje normalny ciekawy program bedzie bezkonkurencyjny. Wszystkie środki marnotrawione w diecezjach na krewnych i znajomych królika , na nieczytane przez nikogo czasopisma itd. muszą zostac skierowane w jedno miejsce . Po co te wszystkie nieruchomości , jeśli one zaraz zostaną skonfiskowane przez reżim pod pozorem płacenia odszkodowań ? To jest początek początku. Mam nadzieje , że dopóki jest jeszcze możliwość manewru to zostanie to zrobione . Darowałem sobie wypominanie win , ponieważ nie sądzę , żeby ludzie rozsądni nie rozumieli błędów i być moze grzechów , które popełnili w ciagu ostatnich 30 lat. Nadal liczę na opamiętanie i wzniesienie się ponad dotychczasowe uwikłania .
ponad 1 rok temu / Mirek
 
dobry pasterz dąży do prawdy, ja się pytam gdzie jest prawda o męczeńskiej śmierci Jerzego Popiełuszki, gdzie sa pasterze domagający się wznowienia i dokończenia śledztwa?
ponad 1 rok temu / pik
 
Nie rozumiem czemu ostatni post nie przeszedł. Czyż nie jest paleniem diabłu ogarka rujnowanie Mszy św. przez odprawianie jej na cześć "świętego" Adamowicza? I czyż teraz, po premierze dokumentu Sakiewicza nie pojawi się kolejny ogarek, ku radości tych, którzy chcą widzieć Kościół podporządkowany nowym/starym/, światowym regułom?
ponad 1 rok temu / magis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.