DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2018 r.

XXIII Niedziela zwykła
Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

„Aborcyjny Dream Team on tour” w prokuraturze. Jego wpisy na Facebooku łamią prawo

„Aborcyjny Dream Team on tour” w prokuraturze. Jego wpisy na Facebooku łamią prawo
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

Instytut Ordo Iuris złożył do prokuratury zawiadomienie w sprawie działalności profilu „Aborcyjny Dream Team on tour” na Facebooku. Dotyczy ono wpisu, w który udzielane są kobietom wskazówki, jak „warto przygotować się do aborcji zwłaszcza farmakologicznej”.

 

Zawiadomienie zostało złożone 13 kwietnia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przez niezidentyfikowanego użytkownika prowadzącego profil na portalu społecznościowym Facebook o nazwie „Aborcyjny Dream Team on tour” poprzez udzielanie kobietom wskazówek jak „warto przygotować się do aborcji zwłaszcza tej farmakologicznej”.

 

Wedle polskiego prawa udzielenie kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub nakłanianie jej do tego jest przestępstwem (art. 152 paragraf 2  KK). Instytut Ordo Iuris zdecydował się w tej sprawie złożyć zawiadomienie we własnym imieniu, wnosząc o przeprowadzenie postępowania karnego w celu ustalenia sprawców przestępstwa.

 

Jak podał Instytut, „udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży należy rozumieć podobnie, jak w przypadku pomocnictwa, o którym mowa w art. 18 paragraf 3 KK”. W efekcie, pomocy udziela ten, kto ułatwia kobiecie ciężarnej przerwanie ciąży z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

 

„Do kategorii czynności przestępczych należą najczęściej takie zachowania, jak: dostarczenie narzędzi lub środków chemicznych umożliwiających przerwanie ciąży, wystawienie poświadczającego nieprawdę zaświadczenia o przestępnym pochodzeniu ciąży lub o ciężkich wadach płodu, udzielenie rady (np. wielokrotnego skakania ze stołu), udzielenie informacji lub rady, np. gdzie można nielegalnie usunąć ciążę, umówienie kobiety na zabieg, organizowanie kobiecie tzw. turystyki aborcyjnej za granicę, przekazanie pieniędzy na aborcję” – podał Instytut Ordo Iuris.

 

Za czyn z art. 152 paragraf 2 KK grozi sprawcy odpowiedzialność zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 3.

 

Źródło: Ordo Iuris

MA


DATA: 2018-04-16 16:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak na dobrą sprawę to Konstytucja RP zabezpiecza prawa człowieka do życia. Ontogeneza człowieka obejmuje okres od poczęcia do śmierci osobnika homo sapiens. Wykluczanie tejże ochrony w jakimś określonym okresie rozwoju ontogenezy człowieka nie byłoby ochroną prawną człowieka w okresie jego całości. Ochrona dotyczyłaby jedynie fragmentów życia ludzkiego. Byłaby sprzeczna z podstawowym zapisem. Cechą prawa jest to ,że prawo nie szkodzi. Lex non nocet. Jeśli ustawa szkodzi( wchodzi z zakres uprawnień innych podmiotów prawnych) nie posiada cech prawa.
6 miesięcy temu / Agamemnon
 
Ciekawym problemem prawnym jest "organizowanie kobiecie tzw. turystyki aborcyjnej za granicę". Bo chyba orzecznictwo sądów wobec powyższego działania jest bardzo podzielone.
7 miesięcy temu / Jeff
 
Chcę zobaczyć postępowanie dowodowe w tej sprawie... Udowodnienie winy w tej sprawie jest więcej niż niemożliwe
7 miesięcy temu / iure
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.