DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   FELIETONY

Stanisław Michalkiewicz

Abdykacja zatwierdzona bezwarunkowo


24 listopada 2010 roku – w wigilię 213. rocznicy abdykacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na rzecz Rosji – Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż ratyfikowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 października ubiegłego roku traktat lizboński jest zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Powyższy wyrok zapadł w sprawie z wniosku grupy parlamentarzystów z senatorem Piotrem Andrzejewskim na czele, którzy podnieśli między innymi zarzut, że wprawdzie konstytucja dopuszcza możliwość przekazania przez Polskę organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencji organów władzy państwowej – ale tylko w niektórych sprawach, które najpierw muszą zostać skonkretyzowane w procedurach przewidzianych przez konstytucję, a nie na przykład – w postaci zgody przedstawiciela Polski w Radzie Europejskiej, nawet bez konsultowania w tej sprawie polskiego parlamentu. Zdaniem skarżących, takie „hurtowe” przekazanie kompetencji nie znajduje podstaw w konstytucji i mogłoby nawet podważyć sens istnienia bądź funkcjonowania organów państwa polskiego.

Warto też zwrócić uwagę, że konstytucja dopuszcza przekazanie uprawnień organów władzy państwowej w niektórych sprawach – ale tylko organizacji międzynarodowej, jaką na przykład jest ONZ, czy organowi międzynarodowemu – jakim na przykład jest Międzynarodowy Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu – ale ani słowem nie wspomina o możliwości przekazania jakichkolwiek kompetencji innemu państwu! Tymczasem najistotniejszym postanowieniem traktatu lizbońskiego jest proklamowanie nowego podmiotu prawa międzynarodowego – nowego państwa pod nazwą Unia Europejska!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

2004 – zmarł gen. Stanisław Skalski, lotnik, as myśliwski o najwyższej liczbie zestrzeleń wśród polskich pilotów walczących II wojny światowej (ur. 1915). W kampanii wrześniowej był dowódcą klucza w 142 Eskadry Myśliwskiej. Po wydostaniu się na Zachód Europy wziął udział w bitwie o Anglię. Następnie służył w polskich  dywizjonach 306 i 316. W 1942 r. objął dowództwo nad Dywizjonem 317, a rok później nad eskadrą sformowaną w Tunezji, nazwaną później „Cyrkiem Skalskiego”.

 
 

Tylko odwołując się do wartości katolickich, możemy doprowadzić do moralnej odnowy naszego narodu, naszego społeczeństwa – powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

 

Jak co roku, Marsz Niepodległości był barwnym, efektownym wydarzeniem o unikalnej w dzisiejszym świecie symbolicznej wymowie: gdzie można jeszcze odnaleźć tak liczną demonstrację patriotyzmu połączonego z katolickim wyznaniem wiary? Nic dziwnego, że w internecie zaroiło się od fotografii i wideorelacji ze stolicy Polski.

 

Kościół prowadzi dialog ze wszystkimi. Oczywiście, nie może milczeć, kiedy działania polityczne są sprzeczne z Ewangelią – powiedział przewodniczący Episkopatu Włoch w wywiadzie dla dziennika „Avvenire”. W ten sposób kardynał Gualtiero Bassetti po raz pierwszy ustosunkował się do wniosku o dialog episkopatu z Matteo Salvinim, liderem prawicowej Ligi. Na konieczność takiego dialogu wskazał kard. Camillo Ruini, który przez 17 lat kierował włoskim episkopatem.

 

 

Tyle pokoleń Polaków powtarzało za Apostołami w czasach niewoli: „Panie, przymnóż nam wiary”, a wraz z tym błaganiem łączyło się drugie: „Panie, przymnóż nam wiary w Polskę! Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą! – przypomniał arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy Świętej za Ojczyznę, odprawionej z okazji Święta Niepodległości w katedrze wawelskiej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.