DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   FELIETONY

Stanisław Michalkiewicz

Abdykacja zatwierdzona bezwarunkowo


24 listopada 2010 roku – w wigilię 213. rocznicy abdykacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na rzecz Rosji – Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż ratyfikowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 października ubiegłego roku traktat lizboński jest zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Powyższy wyrok zapadł w sprawie z wniosku grupy parlamentarzystów z senatorem Piotrem Andrzejewskim na czele, którzy podnieśli między innymi zarzut, że wprawdzie konstytucja dopuszcza możliwość przekazania przez Polskę organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencji organów władzy państwowej – ale tylko w niektórych sprawach, które najpierw muszą zostać skonkretyzowane w procedurach przewidzianych przez konstytucję, a nie na przykład – w postaci zgody przedstawiciela Polski w Radzie Europejskiej, nawet bez konsultowania w tej sprawie polskiego parlamentu. Zdaniem skarżących, takie „hurtowe” przekazanie kompetencji nie znajduje podstaw w konstytucji i mogłoby nawet podważyć sens istnienia bądź funkcjonowania organów państwa polskiego.

Warto też zwrócić uwagę, że konstytucja dopuszcza przekazanie uprawnień organów władzy państwowej w niektórych sprawach – ale tylko organizacji międzynarodowej, jaką na przykład jest ONZ, czy organowi międzynarodowemu – jakim na przykład jest Międzynarodowy Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu – ale ani słowem nie wspomina o możliwości przekazania jakichkolwiek kompetencji innemu państwu! Tymczasem najistotniejszym postanowieniem traktatu lizbońskiego jest proklamowanie nowego podmiotu prawa międzynarodowego – nowego państwa pod nazwą Unia Europejska!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Musimy sprawić, by produkcja wyrobów odzwierzęcych była trudniejsza i droższa” – stwierdziła na Twitterze europoseł Wiosny Sylwia Spurek, cytując autora książki „Jak stworzyć wegański świat”.

 
 

„Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2019 r. wyniosło ok. 973,3 mld zł, co oznacza spadek o 1,8 mld zł wobec czerwca br. i wzrost o 19 mld zł wobec końca 2018 roku” – poinformował we wtorek resort finansów.

 

„Wbrew deklaracjom prezydenta USA Donalda Trumpa o ostatecznym zwycięstwie nad Państwem Islamskim (IS) ta dżihadystyczna organizacja znów rośnie w siłę i nic nie wskazuje na to, by miała przestać stanowić zagrożenie”, informuje „New York Times”.

 

Wznowienie dialogu w kwestiach historycznych nie jest możliwe, dopóki w Polsce zaprzecza się wyzwoleniu jej przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Izwiestija” ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew.

 

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie wprowadza wyraźnej klauzuli sumienia. Zawiera jednak przepisy podkreślające samodzielność farmaceuty i wskazujące, że ma on obowiązek działać według zasad etyki zawodowej, które z kolei nakazują postępowanie zgodnie z sumieniem. W konsekwencji aptekarze chcący odmówić wydania produktu ze względu na sprzeciw sumienia nadal będą musieli powoływać się przede wszystkim na Konstytucję, zapewniającą każdemu wolność sumienia, której integralnym elementem jest prawo do sprzeciwu sumienia. W przesłanym do Ministerstwa Zdrowia stanowisku Instytut Ordo Iuris postuluje, by projekt uzupełnić o klauzulę sumienia, która, jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, stoi na straży wolności sumienia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.