DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   FELIETONY

Stanisław Michalkiewicz

Abdykacja zatwierdzona bezwarunkowo


24 listopada 2010 roku – w wigilię 213. rocznicy abdykacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na rzecz Rosji – Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż ratyfikowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 października ubiegłego roku traktat lizboński jest zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Powyższy wyrok zapadł w sprawie z wniosku grupy parlamentarzystów z senatorem Piotrem Andrzejewskim na czele, którzy podnieśli między innymi zarzut, że wprawdzie konstytucja dopuszcza możliwość przekazania przez Polskę organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencji organów władzy państwowej – ale tylko w niektórych sprawach, które najpierw muszą zostać skonkretyzowane w procedurach przewidzianych przez konstytucję, a nie na przykład – w postaci zgody przedstawiciela Polski w Radzie Europejskiej, nawet bez konsultowania w tej sprawie polskiego parlamentu. Zdaniem skarżących, takie „hurtowe” przekazanie kompetencji nie znajduje podstaw w konstytucji i mogłoby nawet podważyć sens istnienia bądź funkcjonowania organów państwa polskiego.

Warto też zwrócić uwagę, że konstytucja dopuszcza przekazanie uprawnień organów władzy państwowej w niektórych sprawach – ale tylko organizacji międzynarodowej, jaką na przykład jest ONZ, czy organowi międzynarodowemu – jakim na przykład jest Międzynarodowy Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu – ale ani słowem nie wspomina o możliwości przekazania jakichkolwiek kompetencji innemu państwu! Tymczasem najistotniejszym postanowieniem traktatu lizbońskiego jest proklamowanie nowego podmiotu prawa międzynarodowego – nowego państwa pod nazwą Unia Europejska!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na Sri Lance w mieście Dehiwala, na południe od największego miasta Kolombo doszło do kolejnej, siódmej eksplozji, w której zginęły co najmniej dwie osób. Z koleiósma eksplozja miała miejsce na przedmieściach największego miasta - Kolombo. Według najnowszych informacji w wybuchach zginęło ponad 180 osób, a 500 zostało rannych. Według miejscowej policji wśród ofiar znajduje się co najmniej 35 obcokrajowców.

 
 

Według lokalnych mediów, już na początku kwietnia służby Sri Lanki miały informację o możliwych zamach samobójczych w kościołach w tym kraju. Odpowiedzialnymi za ataki miało być m.in. radykalne muzułmańskie ugrupowanie NTJ.

 

 „Prawdopodobnie co najmniej dwie z sześciu eksplozji, do jakich doszło w wielkanocny poranek na Sri Lance były dziełem zamachowców samobójców”, poinformowała agencja AP.

 

„Co najmniej 180 sób zginęło, a prawie 500 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance”, informuje TVP INFO. Do wybuchów doszło w trzech kościołach i trzech hotelach.

 

W historii świata tylko przed jednym grobem zatoczono kamień oraz ustawiono przed nim na straży żołnierzy, aby zapobiec powstaniu złożonego w nim martwego człowieka: był to grób Chrystusa, wieczorem, w piątek zwany wielkim. Jakież widowisko mogłoby być bardziej absurdalne niż uzbrojeni żołnierze mający oko na zwłoki? Ale wartowników ustawiono na wypadek, gdyby Martwy zaczął chodzić, Milczący przemówił, a przebite Serce zaczęło bić gwałtownie w rytm życia. Mówili, że jest martwy; wiedzieli, że jest martwy; mówili, że nie powstanie ponownie, a jednak obserwowali! 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.