DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

A trzeba było zabronić! Brak zakazu dla marszu LGBT zaszkodził prezydentowi Białegostoku

A trzeba było zabronić! Brak zakazu dla marszu LGBT zaszkodził prezydentowi Białegostoku
Tadeusz Truskolaski. Platforma Obywatelska RP from Polska [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Po braku wydania zakazu na „marsz równości” w Białymstoku prezydent tego miasta traci społeczne poparcie. Sypie się też większościowa koalicja radnych, która popierała jego działania. Ponadto do białostockiej prokuratury i sądu trafia coraz więcej wniosków przeciwko Tadeuszowi Truskolaskiemu w związku z jego decyzjami i wypowiedziami dotyczącymi marszu LGBT. Jak się okazuje, pozwolenie prezydenta na homomanifestację nie było jego pierwszą decyzją godzącą w chrześcijańskie wartości.


Brak prezydenckiego zakazu dla pierwszej homomanifestacji w stolicy województwa podlaskiego został bardzo negatywnie przyjęty m.in. przez radnych klubu Forum Mniejszości Podlasia, do którego należą osoby wyznania prawosławnego. Bez tych radnych Koalicja Obywatelska utraciłaby większość w białostockiej radzie miasta (16 radnych KO i 12 radnych PiS). Prawosławni, których w 300-tysięcznym Białymstoku żyje około 38 tys., w większości mają przekonania konserwatywne. Polska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna – zgodnie z nauką zawartą w Biblii – ma tak samo negatywny pogląd na temat ideologii LGBT jak Kościół katolicki.


Dlatego wsparcie udzielone przez prezydenta Białegostoku organizatorom „marszu równości” spotkało się z wieloma głosami sprzeciwu nie tylko katolików, ale i prawosławnych. Sam abp. Jakub – prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej – był honorowym patronem (wraz z ks. abp. Tadeuszem Wojdą, metropolitą białostockim) Pikniku Rodzin, który został zorganizowany 20 lipca przez marszałka województwa w kontrze do odbywającego się tego samego dnia marszu LGBT. W tym spotkaniu rodzin brało udział około 5 tys. osób.


Krytycznie do działań prowadzonych w Białymstoku przez działaczy LGBT odniósł się też Adam Musiuk – lider Forum Mniejszości Podlasia, który obecnie jest wiceprezydentem Białegostoku. W wydanym oświadczeniu zjawisko LGBT nazwał on „ideologią”. W mediach społecznościowych ostro potępił go za takie określenie ruchu homoseksualnego poseł PO Tomasz Cimoszewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, co wywołało oburzenie prawosławnych radnych. Samorządowcom z Forum Mniejszości Podlasia coraz mniej odpowiada koalicja z proprezydencką KO, która ostro skręciła w lewo. Z informacji uzyskanych przez PCh24.pl wynika, że prawosławni wyborcy domagają się od swoich radnych zdecydowanego odcięcia się od frakcji politycznych popierających ideologię LGBT.


To jednak nie wszystko, gdyż po „marszu równości” w Białymstoku prezydent miasta będzie musiał tłumaczyć się w prokuraturze i sądzie, bowiem do białostockich jednostek wymiaru sprawiedliwości trafia coraz więcej zawiadomień i pozwów skierowanych przeciwko włodarzowi miasta. Pierwszy taki wniosek do prokuratury złożył Artur Kosicki – marszałek województwa podlaskiego. Zawiadomienie dotyczy braku zakazu dla marszu LGBT, pomimo tego, że prezydent otrzymał od policji informację oceniającą możliwości dojścia podczas homomanifestacji do niebezpiecznych dla ludzi konfrontacji jako niemal pewną.


Przeciwko prezydentowi Białegostoku trafiło już kilka pozwów cywilnych do sądu. Kolejne są przygotowywane. Pozew taki zapowiedział Jacek Słoma, organizator jednej z manifestacji przeprowadzonej w kontrze do marszu LGBT. Tadeusz Truskolaski miał sugerować, że poglądy Jacka Słomy są agresywne i nakłaniające do przemocy. Autorami kolejnych pozwów cywilnych są: białostocki radny miejski Henryk Dębowski i radny wojewódzki Sebastian Łukaszewicz. Pierwszego prezydent Truskolaski miał publicznie oskarżyć o „branie czynnego udziału w łamaniu prawa”, drugiego o „kierowanie agresywną grupą” podczas „marszu równości”.


Tadeusz Truskolaski urząd prezydenta Białegostoku piastuje od roku 2006, czyli już czwartą kadencję. Trzy razy wygrał wybory jako kandydat z poparciem PO, czwarty raz poparty został przez Koalicję Obywatelską. Duże społeczne poparcie zaskarbił sobie dzięki wielu inwestycjom, które odmieniły wygląd Białegostoku na zadbany i nowoczesny. Skutecznie potrafi pozyskiwać fundusze UE. Z zawodu jest ekonomistą i może pochwalić się doktoratem. Jednak jeśli chodzi o jego poglądy, od kilku lat zdecydowanie ciążą one w lewą stronę.


Po raz pierwszy można to było wyraźnie zauważyć, kiedy w roku 2009 władze miasta zawiesiły na budynku kina Forum tablicę upamiętniającą postać prekursora filmu dokumentalnego, pochodzącego z Białegostoku Dawida Kaufmana (ps. art. – Dziga Wiertow). Był on wprawdzie wybitnym filmowcem, ale również tuszującym sowieckie zbrodnie ojcem komunistycznej propagandy. Swoje talenty postanowił oddać w służbę rewolucji komunistycznej, która w tamtych czasach dynamicznie rozwijała się w Rosji.


W roku 2009 w Białymstoku miał miejsce silny społeczny protest przeciwko upamiętnianiu tablicą Dawida Kaufmana, na co prezydent Truskolaski odpowiedział: „celem, umieszczonej na budynku Białostockiego Ośrodka Kultury tablicy, jest przypomnienie mieszkańcom sylwetki pochodzącego z Białegostoku, zasłużonego dla kultury światowej, dokumentalisty. W moim przekonaniu treść tablicy nie zawiera błędów, w związku z tym nie przewiduje jej demontażu”. Zupełnie inną opinię, w sprawie tablicy Dawida Kaufmana wydał w roku 2017 białostocki IPN: „Dawid Kaufman swoje talenty filmowe wykorzystywał, aby propagować zbrodniczy komunizm”. I na podstawie tej opinii – w ramach realizacji ustawy dekomunizacyjnej – tablicę sowieckiego propagandzisty zdjęto.


Kolejnym przykładem prezentowanego przez prezydenta Białegostoku lekceważenia wartości – w tym przypadku chrześcijańskich – była jego zgoda na występ w Białymstoku w styczniu roku 2010 satanistycznego zespołu KAT. Scenę koncertu, zorganizowanego w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, umiejscowiono na Rynku Kościuszki (czyli na centralnym placu miasta, blisko katedry). Pomimo wielu protestów mieszkańców Białegostoku, którzy w słanych do Ratusza pismach domagali się odwołania koncertu, prezydent Tadeusz Truskolaski na występ satanistycznej grupy pozwolił.


Za to przez kilka lat konsekwentnie zabraniał – poprzez pisma swego ówczesnego zastępcy Aleksandra Sosny – odkomunizowania Pomnika Orła. Ostatecznie we wrzeniu 2011 roku, bez zgody władz miasta, uczynił to spontanicznie zawiązany społeczny komitet. Jego członkowie umieścili na pomniku dewizę narodową Bóg Honor Ojczyzna. Nałożono również koronę na głowę orła znajdującego się na monumencie. Znamienne, że właśnie plac przed tym pomnikiem organizatorzy I marszu LGBT w Białymstoku wybrali jako miejsce rozpoczęcia homomanifestacji, której „przyklasnął” prezydent miasta.


Adam Białous

 

 


DATA: 2019-08-11 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawosławni z Podlasia, to osoby na pewno konserwatywne, bo tam jest najwięcej osób starszych, mieszkających przede wszystkim na terenach wiejskich. Jednak elektorat ten na pewno nie zagłosuje na PiS czy Konfederację. Zwykle był to elektorat SLD, choć z czasem również spore poparcie miewała tam Samoobrona, PSL czy Platforma. Na pewno PiS czy Konfederacja wypadną tam słabo. Przede wszystkim z powodu ostro deklarowanego katolicyzmu, jak i poparcia dla wyklętych, którzy nieetycznie walczyli z ludnością prawosławną. Frekwencja jest tam zwykle słaba, często najsłabsza na Podlasiu. Powód to kiepski stan zdrowia obywateli, często starych lub bardzo starych oraz mała gęstość zaludnienia, kiepski transport, ciężko dostać się do lokalu wyborczego. Głosy podzielą między siebie przede wszystkim Lewica, Koalicja Eur. i PSL
10 miesięcy temu / prawosławni z
 
Tadeusz Tuskpodlaski.
10 miesięcy temu / Emil M.
 
@ale ale: nie jest karierowiczem? Ta agresywna mniejszość zawładnęła światem tak, że w wielu krajach jak ktoś chce zrobić karierę to bez tęczy w klapie się nie obejdzie. W Polsce teraz jeszcze tak nie jest, ale Truskolaski pewnie uważa, że tak będzie i czym prędzej próbuje załapać się na tę łódkę. Albo ktoś go sponsoruje. Jak najbardziej karierowicz, ale coś mi mówi, że taka rewolucja to nie w Polsce i nie z Polakami, i obudzi się z ręką w nocniku.
10 miesięcy temu / kid
 
Musimy jako narod narodzic sie jeszcze raz.rodacy slowianie chrzescijanie.nie lekajmy sie jezeli Pan z nami ktoz przeciwko nam.nadszedl czas proby dla chrzescijan.chronmy polskie rodziny i dzieci ktore sa sola tego narodu.czas powstac dla Pana Chrystusa Krola.jestesmy resztka chrzescijan w europie.jezeli teraz nie powstaniemy ukrzyzujemy Pana raz kolejny.Panie porusz serca nasze daj sile i wiare.nawroc Panie polakow.
10 miesięcy temu / Wioletta
 
@Gacek Tylko czy od propagowania zachowań ich liczba wzrośnie? Czy też byłbyś przeciwko gdyby był marsz palaczy tytoniu i propagowaliby oni palenie tytoniu? Aby było jasne marsz LGBT nie powinien odbyć się z tego samego powodu co nie powinien się odbyć marsz promujący masturbację, seks oralny czy jakikolwiek inny.
10 miesięcy temu / trooper
 
Brońmy się przed tęczową zarazą jak tylko możemy, nie popierajmy tych którzy są za LGBT.
10 miesięcy temu / normal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.