DZIŚ JEST:   17   GRUDNIA   2018 r.

Św. Jana z Mathy
Św. Modesta
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

A sprawa będzie skończona raz na zawsze?


Przed trzema laty garstka lewaków udaremniła wizytę Ojca Świętego Benedykta XVI i wygłoszenie przezeń wykładu na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. ­Wcześniej wygwizdali Jana Pawła II. Tupanie, wrzask i wyzwiska to najłagodniejszy arsenał ­lewicy – zawsze stosowany w imię haseł „wolności”, „postępu”, „nowoczesności” i „tolerancji”, aby zagłuszyć argumenty, wobec których jest intelektualnie bezsilna. A jaki jest cel tych działań?
 

Dwojaki – odpowiada profesor Stanisław Tarnowski, prezes Akademii Umiejętności w Krakowie – jeden ogólny, obejmujący cały świat: drugi ograniczony na jeden kraj i naród. Oba się łączą, oba się wzajemnie wspomagają. Cel ogólny, światowy, to zniszczenie chrześcijaństwa, a przede wszystkim zburzenie Kościoła katolickiego. Ten cel osiąga się otwarcie przez rządy i ustawy w niektórych krajach i państwach, w innych dotąd skrycie, po cichu, ale energicznie, systematycznie i skutecznie. Cel drugi to rozkład społeczeństwa w ogólności, a w szczególności polskiego. Tu spotyka, łączy się nieprzyjaciel zewnętrzny z wewnętrznym, pierwszy używa drugiego. Ten dla tamtego pracuje. Zaszczepić w społeczeństwo polskie nienawiść wiary i Kościoła, a przez to sprowadzić rozkład jego duszy, zaszczepić anarchię, a przez to sprowadzić rozkład społecznego organizmu, a sprawa będzie skończona raz na zawsze. Po mechanicznym rozbiorze Polski nastąpi jej chemiczny rozkład. Czy ludzie, co to robią, zdają sobie sprawę ze skutków swojej roboty? – pyta retorycznie.

Od chwili wypowiedzenia tych słów mija właśnie wiek, a diagnoza wybitnego uczonego wcale nie straciła na aktualności. A wygłoszona została w reakcji na wywołane przez lewicową młodzież wystąpienia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które doprowadziły do jego czasowego zamknięcia.

 
Niziny pierwotnych instynktów…
Pretekstu do zajść dostarczyło objęcie katedry chrześcijańskich nauk społecznych na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – pierwszej katedry socjologii w monarchii austro­‑węgierskiej – przez księdza profesora Kazimierza Zimmermanna. 
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Białoruskie media donoszą, że prezydent Łukaszenka odbył tajną naradę z rządem w sprawie sugestii Rosji, która w zamian za zniwelowanie drastycznych skutków „naftowego manewru podatkowego” chce całkowitej integracji obydwu państw. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli opowiedzieć się za tym, by Mińsk nie ulegał naciskom.

 
 

Po dwóch tygodniach negocjacji „ekspertów” – poprzedzonych licznymi podróżami wiceministra Michała Kurtyki i spotkaniami z liderami innych państw – uczestnicy szczytu klimatycznego COP24 przyjęli zestaw zasad, mających ożywić porozumienie paryskie z 2015 r. Nie uzgodniono szeregu konkretnych kwestii, które ponownie mają być poruszane podczas przyszłorocznego spotkania w Chile.

 

Jednym z nowych biskupów archidiecezji krakowskiej zostać miał ksiądz prałat Franciszek Ślusarczyk. Niespodziewanie jednak 12 grudnia nominat złożył na ręce Ojca Świętego dymisję. Dlaczego? – To jest tajemnicą – powiedział w Radiu Kraków metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

Znany dziennikarz Antonio Socci wyraził oburzenie słowami watykańskiego Sekretarza Stanu w sprawie Asii Bibi. Kościelny dyplomata stwierdził, że Watykan nie podejmuje w tej kwestii żadnych działań. 

 

Chociaż islamiści sieją terror i spustoszenie w krajach Europy Zachodniej, Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie, to problem jest nam – Polakom – bliższy, niż się to może na pozór wydawać. W dobie tanich i szybkich podróży, w erze międzynarodowych korporacji i braku kontroli granicznych, Paryż, Berlin czy Londyn nie są odległymi i niedostępnymi ośrodkami, w których nie znajdziemy zbyt wielu rodaków. Śmierć Polaka w zamachu w Strasburgu brutalnie nam przypomina, że terroryzm nie jest wyłącznie problemem Zachodu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.