DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

A sprawa będzie skończona raz na zawsze?


Przed trzema laty garstka lewaków udaremniła wizytę Ojca Świętego Benedykta XVI i wygłoszenie przezeń wykładu na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. ­Wcześniej wygwizdali Jana Pawła II. Tupanie, wrzask i wyzwiska to najłagodniejszy arsenał ­lewicy – zawsze stosowany w imię haseł „wolności”, „postępu”, „nowoczesności” i „tolerancji”, aby zagłuszyć argumenty, wobec których jest intelektualnie bezsilna. A jaki jest cel tych działań?
 

Dwojaki – odpowiada profesor Stanisław Tarnowski, prezes Akademii Umiejętności w Krakowie – jeden ogólny, obejmujący cały świat: drugi ograniczony na jeden kraj i naród. Oba się łączą, oba się wzajemnie wspomagają. Cel ogólny, światowy, to zniszczenie chrześcijaństwa, a przede wszystkim zburzenie Kościoła katolickiego. Ten cel osiąga się otwarcie przez rządy i ustawy w niektórych krajach i państwach, w innych dotąd skrycie, po cichu, ale energicznie, systematycznie i skutecznie. Cel drugi to rozkład społeczeństwa w ogólności, a w szczególności polskiego. Tu spotyka, łączy się nieprzyjaciel zewnętrzny z wewnętrznym, pierwszy używa drugiego. Ten dla tamtego pracuje. Zaszczepić w społeczeństwo polskie nienawiść wiary i Kościoła, a przez to sprowadzić rozkład jego duszy, zaszczepić anarchię, a przez to sprowadzić rozkład społecznego organizmu, a sprawa będzie skończona raz na zawsze. Po mechanicznym rozbiorze Polski nastąpi jej chemiczny rozkład. Czy ludzie, co to robią, zdają sobie sprawę ze skutków swojej roboty? – pyta retorycznie.

Od chwili wypowiedzenia tych słów mija właśnie wiek, a diagnoza wybitnego uczonego wcale nie straciła na aktualności. A wygłoszona została w reakcji na wywołane przez lewicową młodzież wystąpienia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które doprowadziły do jego czasowego zamknięcia.

 
Niziny pierwotnych instynktów…
Pretekstu do zajść dostarczyło objęcie katedry chrześcijańskich nauk społecznych na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – pierwszej katedry socjologii w monarchii austro­‑węgierskiej – przez księdza profesora Kazimierza Zimmermanna. 
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Hiacynta i Franciszek Marto mieli swoje dziecięce radości i smutki. Swoje zainteresowania i ulubione zabawy. Zalety i wady... Wszystko jednak zmieniło się po objawieniach - najpierw Anioła Portugalii w 1916 roku, a następnie Matki Bożej w Cova da Iria pod Fatimą – od maja do października roku 1917.

 
 

1873 - w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei, często porównywanego do ks. Piotra Skargi. Jednak ich antyrewolucyjny wydźwięk sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.

 

Winnym wykorzystywania seksualnego ma być klerykalizm. Ale pierwsza i główna wina kleru nie polega na nadużyciu władzy, lecz na oddaleniu się od prawdy Ewangelii. Nawet publiczne zaprzeczanie, słowami i czynami, Boskiemu i naturalnego prawu, jest źródłem zła, które psuje pewne kręgi w Kościele – piszą kardynałowie – autorzy Dubiów do uczestników watykańskiej konferencji poświęconej nadużyciom duchowieństwa.

 

Hierarcha prowadzący watykańskie dochodzenie dotyczące nadużyć obyczajowych wśród duchowieństwa powiedział hiszpańskiemu dziennikowi, że wyrzucenie byłego kardynała McCarricka ze stanu kapłańskiego to istotny sygnał, że nikt nie jest ponad prawem.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.